Seriál Počítače – Ako ušetriť pri kúpe nového počítača

Často dostávam otázku, ako sa dá ušetriť v oblasti počítačov. Na túto otázku sa veľmi zle odpovedá,  riešenie tu je však stále.

Pri kúpe počítača je za potreby zvážiť, na čo nám bude slúžiť a na základe toho ho upraviť harwarovo. Pri tomto však toho veľmi veľa človek neušetrí. Každopádne sa dajú nemalé financie ušetriť na software. Je úplne bežné pri kúpe počítača, že si ho kupujete priamo s licenciou pre Microsoft Windows, k tomu si môžete pripočítať Microsoft Office, samozrejme antivírový program ako aj ďalšie programy, ktoré sú platené. Len pri základných programoch MS Windows, MS Office a antivírusový program sa dostávate na sumu niekde okolo 300€, nehovoriac o tom, že antivírusové programy požadujú aj ďalšie platby a to každý rok/dva za update antivírusovej databázy. Týmto nezmyselným poplatkom sa môžete vyhnúť a ušetriť nie malé peniaze, či prípadne sa vyhnúť problémom so software políciou.

     

Existuje operačný systém LINUX, ktorý je ZADARMO! Na tento operačný systém sa nevytvárajú vírusy! Všetky programy a doplnky si môžete stiahnuť zadarmo a plne ich využívať v rodnej reči. Takýto operačný systém používa celý svet, väčšina serverov beží v tomto systéme.

      

Pri kúpe nového počítača  stačí povedať, že nechcete operačný systém vo vašom novom počítači. Z internetu si stiahnete ktorúkoľvek edíciu Linuxu. Tých edícií je niekoľko, najznámejšie sú – Ubuntu, Kubuntu, Mandriva, Xubuntu, Edubuntu a kopec ďalších.

Najznámejšia edícia je Ubuntu, ktorá je vhodná pre začiatočníkov. Po stiahnutí ju treba napáliť na CD nosič a začať s inštaláciou. Hneď pri samotnej inštalácii pocítite rozdiel. Linux sa dá spustiť aj v režime Live CD (systém predstiera, že je nainštalovaný, ale číta ho z CD). Samotná inštalácia je jednoduchá. Po nainštalovaní vám nabehne plne funkčný a kvalitný systém, ktorý obsahuje kopec balíčkov k voľnému stiahnutiu a používaniu. V rámci jeho inštalácie je LibreOffice, čo je program, ktorý plne nahrádza MS Office. S antivírusovým programom si nemusíte vôbec robiť žiadnu hlavu. Na Linux je zbytočné  inštalovať antivírusový program. Hneď po inštalácii ste ušetrili okolo 300€.

 

Je Linux spoľahlivý?

Linux je spoľahlivejší, stabilnejší, rýchlejší  ako samotný Windows.

Ako je možné, že Linux je zadarmo?

Na jeho vývoji môžete pracovať aj vy. Jeho zdrojový kód je voľne šíriteľný, takto ho môže upraviť každý,  potom to pošle ďalej a tým sa samotný systém vylepšuje.

Fungujú v Linuxe programy ako vo Windows?

Existuje fáma, že v Linuxe nie je možné využívať programy, ktoré sa používajú vo Windows. NEVERTE jej. Linux pozná programy ako Wine, pripadne playonlinux, ktoré imitujú prostredie Windows (od win3.11 až po 8.10) a všetky programy ako aj hry je možné v tomto prostredí spustiť.

           

Aké programy sa využívajú v Linuxe?

Linux pozná svoje vlastné edície programov, no pri používaný týchto programov si bude treba zvyknúť na niečo nové, ako keď vyjde nový Windows a zvykáte si na novú verzie. Takým príkladom je Inkscape,  je to v podstate Corel Draw, urobíte v tom to isté a zadarmo. Každý program, ktorý používate vo Windows, existuje vo verzii v Linux a nestojí Vás to žiadne korunky naviac!

Používa sa  v Linuxe príkazový riadok?

Áno, v Linuxe sa používa príkazový riadok. No viete ho používať aj iba v grafickom rozlíšení, ako ste zvyknutí vo Windows.

Je Linux iný ako Windows?

Samozrejme, že sa líši od Windowsu, ale určite sa dá naň zvyknúť veľmi rýchlo ako na akúkoľvek inú, vylepšenú verziu iného programu.

 

Na záver by som už len dodal, že podľa našich zákonov všetky dokumenty, ktoré si potrebujete stiahnuť z internetu, musia byt vo formáte voľne šíriteľnom. To znamená, že nebudete mať problém so stiahnutím súboru, ktorý vám nepôjde prečítať.  V prípade, že sa tak stane, môžete žiadať, aby vám bol dodaný vo voľne šíriteľnom formáte, prípadne žiadať nápravu.

Toto je taký malý návod ako ušetriť peniažky na vašom počítači, a získať kvalitnejší a stabilnejší operačný systém, ktorý vás nenechá v štichu – „známa modrá obrazovka“, keď to najviac potrebujete. 🙂

 

Ďalšie rady a návody vám sprostredkujem v ďalších číslach vášho obľúbeného mesačníku ProZáhorí.

 

 

Peter Priwitzer

Share This Article