Chvílová vyhrala ligové kolo v Břeclavi

Chvílová vyhrala ligové kolo v Břeclavi

 

Břeclav (20. 5. 2014). Výborné výkony predviedla v sobotu 17. mája v úvodnom kole 1. českej atletickej ligy skupiny C dvojica atlétov AC Malacky Jakub Valachovič a Eliška Chvílová. Obaja si vylepšili osobné maximá vo svojich disciplínach, malacká skokanka do diaľky mala najbližšie v živote k hranici 6 metrov. Alexandra Štuková v drese Brna vyhrala beh na 400 metrov.

 

Symbolicky o desiatej hodine odštartoval beh na desať kilometrov mužov aj s Malačanom Jakubom Valachovičom, ktorý bojoval o body pre domácu Lokomotívu Břeclav, za ktorú hosťoval aj vlani. Táto disciplína tradične otvára prvé kolo moravsko-sliezskej ligy, ktorá nesie pracovné zaradenie ako prvá liga skupiny C. Do boja na 25 kôl nastúpilo dovedna osemnásť bežcov. Počas celého behu figuroval malacký pretekár na popredných priečkach a v závere si udržal tempo, ktoré ho dostalo na úroveň nového osobného rekordu 32:14,23 min. „Osobný rekord mám z domáceho cestného podujatia Malacká desiatka 31:56 min, to však bolo na necertifikovanej trati. Preto tento výkon hodnotím ako svoje objektívne maximum,“ referoval po pretekoch Valachovič, ktorý sa v posledných týždňoch na pretekoch skôr trápil pre choroby a zranenia. Jeho Břeclav je po prvom kole na tretej priečke a na rovnakom mieste figuruje i samotný pretekár v priebežných slovenských tabuľkách v disciplíne 10 kilometrov na dráhe.

Vynikajúco si počínala Eliška Chvílová, ktorá zvíťazila a opäť sa priblížila bližšie k hranici 6 metrov v skoku do diaľky. Všetky jej pokusy, vrátane dvoch s prešľapom, boli blízko k tejto cifre. Posledné tri série sa však už prejavila na jej výkone únava a Malačanka v službách zlínskeho AK PSK si tak opäť preĺžila čakanie na 6 metrovú métu. Na rovnakom štadióne ako teraz, si vlani vyskákala osobné maximum 595 cm. V rozbehnutej sezóne už výkon dva razy tesne posunula, aktuálne najďalej na 598 cm. Chvílovej Zlín sa po úvodnom kole ocitol na druhom mieste za top-favoritkami z AK Olymp Brno. Podobne ako Valachovič, i E. Chvílová figuruje v slovenských tabuľkách svojím výkonom na treťom mieste v diaľke.

V behu na 400 metrov sa predstavila v Břeclavi i odchovankyňa AC Malacky Alexandra Štuková, ktorá na Slovensku súťaží za Sláviu UK Bratislava. V českej súťaži tradične oblieka dres Olympu Brno, ktoré sa po prvom kole dostalo do čela bodovania ženskej súťaže. Pomohla mu i Štuková, ktorá na 400 metrovej trati spoľahlivo zvíťazila za 55,20 s a získala plný bodový zisk, podobne ako Eliška Chvílová v diaľke.

Druhé kolo tejto súťaže sa koná 31. mája v Třinci.

 

/TK AC/

 

Výsledky (1. česká liga skupiny C, 1. kolo – Břeclav). Muži. 10 000 m: 1. Lichý (TJ TŽ Třinec) 31:41,22 min, … 4. Valachovič (Lokomotíva Břeclav) 32:14,23 min. Ženy. 400 m: 1. Štuková (Olymp Brno) 55,20 s. Diaľka: 1. Chvílová (AK PSK Zlín) 598 cm.

 

 

Chvílová tancuje so šestkou. Zatiaľ ju ale neovládla.

 

Malacky (20. 5. 2014). Tanec so šestkou sa nekončí. Malacká skokanka do diaľky Eliška Chvílová sa aj naďalej márne usiluje o dosiahnutie méty 6 metrov vo svojej disciplíne. Tento rok sa prehupla do kategórie žien do 23 rokov a na šestku si brúsi zuby už vyše roka.

 

Skočila už 595, 596 i 598 centimetrov. Všetky tieto pokusy dosiahla na troch rôznych pretekoch, pri rozličných podmienkach. „Prvý raz môžem mať v skupine šesťmetrovú diaľkarku,“ vravieva tréner Chvílovej Vladimír Handl, keď má on sám slabú chvíľku. Eliška však tých šesť nie a nie dosiahnuť, na posledných pretekoch v Břeclavi k tomu bola najbližšie. „Ona mi to azda robí naschvál, aby som sa nemohol dostatočne tešiť,“ navonok si zúfal V. Handl po poslednom pokuse svojej zverenky. V skutočnosti však má radosť: „Ja o tom, že Eliška šesť metrov skočí, vôbec nepochybujem. Jej pokusy o tom vyložene svedčia.“ Břeclavská séria atlétke hosťujúcej v oranžovom drese AK PSK Zlín sadla, tri razy prekonala 590 cm, z toho si utvorila nové osobné maximum 598 cm tretím pokusom. „Cítila som sa uvoľnene v rozcvičke a podobné to bolo počas pretekov. S poslednými tromi pokusmi som nebola už toľko spokojná, pri doskoku mi padali nohy a to ma stálo potrebné centimetre,“ zhodnotila sobotu Eliška Chvílová, aktuálne tretia žena slovenských tabuliek. Pred ňou sú seniorské reprezentantky z banskobystrickej Dukly Jana Velďáková a Renáta Medgyesová.

Chvílová bola blízko méte šiestich metrov už vlani. O tomto čase mala skočených 595 cm a cítila blízkosť limitu na juniorské ME do Rieti. Lenže prišiel zápal žlčníka a sezóna bola stratená. Malacká skokanka je zatiaľ zdravá a najmä zdravo motivovaná do ďalšej práce. Ak by bola detailistka a chcela „vyčistiť“ všetky zvyšné méty medzi 595 a 600 cm, musela by ešte dosiahnuť výkony na úrovni 597 a 598 cm. Omnoho radšej však asi prekoná tých šesť. V. Handl očakáva, že zlepšenie príde čoskoro a bude výrazné. „Najlepšie na úrovni okolo 620 cm. Nechcem však trepať do vetra, lepšie je to skočiť. Máme na to ešte dosť času a Eliška má výhodu, že tento rok nemá žiadnu veľkú medzinárodnú akciu a nie je viazaná plnením limitov.“ Rozbehnutá sezóna pokračuje sériami mítingov na Slovensku i v Českej republike a konečne sa zdá, že sa umúdrilo i počasie. A to je pre skokanov veľmi dôležitý element športového výkonu.

 

Jakub Valachovič

Share This Article