Trnavskí colníci za prvý polrok odhalili fejky za takmer 900 000 eur

TRNAVA – 21. 07. 2014: Počas prvého polroka  2014  zaistili trnavskí colníci 40 317 falzifikátov v celkovej hodnote takmer 900 000 eur.

 

Falšovaný tovar odhalili trnavskí colníci na pobočkách v  Dunajskej Strede,  v  Brodskom a v Galante v rámci vykonávania kontrol pri dovoze tovaru z tretích krajín. Takmer všetky falzifikáty pochádzali z Číny. Pri tovare vzniklo podozrenie z porušovania práv duševného vlastníctva, ktoré majitelia ochranných známok potvrdili.

 

Trnavskí colníci zadržali pri týchto kontrolách 40 317 falzifikátov. Išlo najmä o textil, obuv, hračky a kabelky.  Škoda, ktorá by vznikla majiteľom ochranných známok predajom  tohto zaisteného tovaru na trhu ako originálnych výrobkov bola  vyčíslená konkrétnymi majiteľmi na  takmer 900 000 eur.

 

Najviac zadržaných fejkov bolo reprodukciami ochranných známok ADIDAS,  CROCS, TOUS, BURBERRY,  APPLE, SONY a iné.

 

Pred zničením tovaru môže colný úrad rozhodnúť o bezodplatnom poskytnutí na humanitárne účely a to po splnení zákonom stanovených podmienok. Ako zdôraznila hovorkyňa Colného úradu Trnava Iveta Švárna   v každom prípade sa bude prihliadať na ochranu spotrebiteľa trhu ako aj na prísne zdravotné kritériá, ktoré musí tovar spĺňať.

 

„V prípade, ak colný úrad zhodnotí, že tento tovar je vhodný na humanitárne účely, jeho ponuka bude pre verejnosť zverejnená na stránke www.financnasprava.sk formou tlačovej správy“ doplnila Iveta Švárna, hovorkyňa Colného úradu Trnava.

 

mjr. Ing. Iveta Švárna
hovorkyňa Colného úradu Trnava

 

 

Share This Article