Adamovské jazerá 2014

Je dobrým zvykom ,že na konci mesiaca júl sa v rekreačnej oblasti Adamov, koná  stretnutie historických vozidiel.26.júla sa uskutočnilo 9.letné stretnutie Adamovské Jazerá 2014.Súčasťou tohto stretnutia je aj prehliadka auto-moto veteránov do roku 1970.Rekreačná oblasť tak získala jedno z ďalších podujatí, ktoré sa tu konajú každoročne .Diváci, ktorí sem prišli  podporiť súťažiacich, mali možnosť sa zoznámiť zo 29 motocyklov  a 29 automobilov rôznych značiek a kubatúr. Tohto roku bola na tejto akcii najviac zastúpená značka Jawa .Najzaujímavejším modelom bola Jawa 35O  OHV z roku 1938 .Najstarším dvojstopým dedečkom celého stretnutia bol automobil značky Valter 6B super s objemom motora 3250 ccm z roku 1930.   Majitelia svojím veteránom venujú naozaj nebývalú starostlivosť. Súťažné vozidlá boli skutočne historické vozidlá v mimoriadnej historickej kvalite. Dovolím si povedať, že takáto takmer deväťdesiatročná história motorizmu sústredená na jednom mieste, je v našom okolí pre laickú verejnosť vždy vzácnosťou.Po zaregistrovaní všetkých súťažiacich sa pripravovalo na štart prvej etapy. Pokiaľ  vozidlo čakalo na odštartovanie, moderátor   ( ako každoročne  Pavol Nemec ) mal presne  minútu na predstavenie vozidla a posádky. Trať  bola pre tento rok pripravená cez Brodské ,Kúty, Kuklov, Šaštín Straže do Petrovej Vsi a Gbelov. Po obede účastníci navštívili novootvorené  Mestské a naftárske múzeum v Gbeloch .  Mali možnosť sa  zoznámiť z históriou  objavenia a ťažby ropy v okolí Gbelov.

Druhá etapa viedla z Gbelov cez Petrovu Ves, okrajom mesta Holíč, a Kopčany,  do cieľa v rekreačnej oblasti Adamov. Po absolvovaní trate v dĺžke 80 km  a všetkých prejazdových kontrol, pripravili usporiadatelia pre účastníkov  stretnutia ,oddychovú  plavbu po rieke Morava.   O  ozvučenie celého stretnutia  a doprovodný program sa opäť postaral  Ján Bolebruch. Nakoľko bolo horúce počasie zaspieval pekné pesničky pre účastníkov aj divákov ktorí čakali na vyhlásenie výsledkov za čo mu patrí poďakovanie o obdiv.  Najlepšie ocenenie v kategórii motocykel si odniesol pán Martin Pochylý  na  JAWA 350 typ 18  z roku 1954  , v kategórii automobil pán Daniel Tomša na Mercury Comet z roku 1974.V kategórii žena – vodička si prišla pre najlepšie ocenenie pani Mária Haramiová s vozidlom Mercedes Benz SL 450. Najstarším súťažiacim stretnutia 2014 sa stal pán Augustín Čech rok narodenia 1931 na motocykle JAWA 35O zo sidecarom z roku 1959.Najmladším súťažiacim bol Daniel Tomša rok narodenia 1995.Najstaršie zahraničné vozidlo Cadilac de ville  z roku 1957 s obsahom motora 6000 ccm ,prišiel predviesť pán Ladislav Hesek ml. Cenu renovácie v kategórii automobil si odniesol Jozef Hooz za 5 vozidiel zn.Tatra ktoré sem priviezli z múzea v Lozorne. Cenu renovácie motocykla si prišiel prevziať Vladimír Kubaška za NORTON ES2 z roku 1962.Tohto roku do cieľa neprišly len 3 motocykle a to JAWA 20 pionier,JAWA 350 typ 354 ,JAWA 350 OHV.Každoročné stretnutia HV Adamovské Jazerá je oblúbená akcia v rekreačnej oblasti, o čom svedčia ohlasy od účastníkov, ale aj od divákov ktorý nás prichádzajú podporiť.

Touto cestou chcem poďakovať  účastníkom ,sponzorom, usporiadateľom a všetkým ktorý sa pričinili za prípravu a priebeh 9. letného stretnutia historických vozidiel Adamovské Jazerá 2014.

Text:  Sedlák Marian

Foto: Polák Robo

 

Share This Article