Aj chodec je účastníkom cestnej premávky.

Prečinu ublíženia na zdraví čelí aj 36 ročný vodič z Holíča. V októbri minulého roka za súmraku, hmly a dažďa zo snehom si ako vodič osobného auta Škoda Fábia nevšimol v Holíči chodca, ktorý prechádzal cez cestu. 87 ročný chodec prechádzal mimo priechodu pre chodcov z pravej strany vodiča a nachádzal sa už v ľavom jazdnom pruhu. Ľavým spätným zrkadlom auto zachytilo chodca a ten spadol na zem. V dôsledku nehody utrpel zranenia, z ktorých sa liečil asi štyri týždne.

Zo zákonných povinností vodiča vyplýva aj to, že vodič je povinný dbať na zvýšenú opatrnosť voči cyklistom a chodcom, najmä deťom, osobám so zdravotným postihnutím, osobitne voči osobám, ktoré používajú bielu palicu, a starým osobám.

Pripomíname, že za zníženej viditeľnosti mimo obce musí mať chodec idúci po krajnici alebo po okraji vozovky na sebe viditeľne umiestnené reflexné prvky alebo oblečený reflexný bezpečnostný odev. Odporúčame chodcom, aby sa aj v obci držali zásady „byť videný“, svetlý odev alebo aj nenápadný reflexný prvok môže ochrániť chodca pred kolíziou s autom.

Pri prechádzaní cez cestu je chodec povinný prednostne použiť priechod pre chodcov, nadchod alebo podchod. Na priechode pre chodcov sa chodí vpravo. Chodec nesmie vstupovať na vozovku, ak prichádza vozidlo s právom prednostnej jazdy; ak sa chodec nachádza na vozovke, musí takémuto vozidlu bez meškania uvoľniť priestor na prejazd.

Share This Article