Aj také boli Skalické dni 2013

Skalické dni už nie sú len veľkou udalosťou Skaličanov, ale udalosťou pre veľkú časť obyvateľstva Záhoria. Okrem kvalitného kultúrneho programu je veľkým lákadlom Skalických dní atmosféra celého podujatia. Stretnete svojich blízkych priateľov, prehodíte pár slov, zabavíte sa, ochutnáte “burčák”, medovinu alebo cigánsku pečienku. Nechýbajú ani stánky s rôznym tovarom od remeselných výrobkov až po odevy či hračky.

Tento rok počasie veľmi neprialo, no ľudia sa nenechali odradiť a prišli si vychutnať bohatý program. Bránami podujatia prešlo 21 607 účastníkov.

V piatok celé podujatie otvoril primátor mesta Skalica. Program sa začínal premietaním dokumentu o Vínnej ceste Záhorie, pokračoval tanečnými skupinami TAXIS a DADY a skončil vystúpením kapely Bukasový Masív. Tradičným lákadlom piatkového programu bol ohňostroj spúšťaný zo strechy ZŠ Strážnická.

V sobotu sa konal historický sprievod, odovzdávanie kráľovských listín, nechýbal historický tábor ani scéna s historickým šermom.

Vďaka kvalitným účinkujúcim neboli v daždivom počasí hľadiská prázdne, práve naopak. Večer Františkánsku záhradu aj hľadisko na námestí zaplnili fanúšikovia zvučných mien ako Chinaski, MIG 21, Ego, Strapo, Tina.  Zábava pri hlavnom programe gradovala až do neskorých nočných hodín.

Pre deti boli v sobotu a nedeľu nachystané do poobedia detské scény, na ktorých sa hrali divadlá, tancovalo sa a prišli aj Michal a Majda z Kouzelné školky.

Na svoje si prišli aj priaznivci ľudových tradícií. Na javiskách sa vystriedalo množstvo folklórnych súborov a dychoviek.

V nedeľu sa začalo ďakovnou bohoslužbou vo farskom kostole a dožinkami. Koniec programu bol zároveň aj oficiálnym ukončením letnej turistickej sezóny.

Počas celého podujatia boli sprístupnené historické pamiatky Skalice, konali sa výstavy, vo Františkánskej záhrade bol otvorený detský kútik.

Do sprievodného programu boli zaradené aj oslavy 20. výročia školy Via Humana, či sobotná exhibícia jazdcov na BMX a SKATE.

■ ef, mk

Erik Formánek

 

Share This Article