Ambície zatiaľ Malačanom odvieva vietor

 

Malacky (15. 5. 2014).Ani super-rýchly povrch a ohromný vietor v chrbte nie je vždy výhra. Tak asi možno zhodnotiť pocity malackých skokaniek Chvílovej a Baňovičovej, ktoré štartovali v stredu 14. mája v Brne.

 

Na štadióne pod Palackého vrchom sa konal prvý míting Brnianskej a Juhomoravskej Tour 2014. Monika Baňovičová sa uchádza o miestenku na juniorské majstrovstvá sveta do amerického Eugene a spoločne s inými malackými atlétmi sa rozhodla využiť výhody štadióna, ktorý je pokrytý rýchlym povrchom Mondo.

V trojskoku už počas halovej sezóny len tesne minula limit 12,90 m, keď dala 12,89 m. Lenže halové výkony sa aj tak neberú do úvahy a tak sa musí pousilovať vonku. Pred stredajšími pretekmi už mala za sebou dve vystúpenia, vždy v Olomouci. Lenže do cesty sa jej priplietol nevyspytateľný protivník – vietor. Najprv vo štvrtok 8. mája na mítingu českej extraligy skočila len 12,15 m (protivietor -1,2 m/s), v sobotu už výrazne lepších 12,69 m (pri vetre -0,4 m/s). V Olomouci majú žiaľ vyhovujúci sektor len po náveternej strane, čo znižovalo hodnotu výkonov.

V stredu v Brne sa malacká atlétka dočkala druhého extrému. V chladnom počasí sa síce skákalo so silnou podporou vetra v chrbte, ale jej pokusy mali aj tak ďaleko od ideálu. Ten najlepší prišiel až na záver a meral 12,70 m, podpora vetra bola +4,6 m/s. Podľa slov trénera Vladimíra Handla, ani výrazný vietor v chrbte a rýchly povrch nie sú vždy zárukou výkonu: „Monika bola v úplne inej situácii ako je zvyknutá. V takej vysokej rýchlosti, akú nabrala, mala problém technicky zvládnuť jednotlivé pokusy. Nehovoriac o tom, že bola zima.“

Po vynútenom odpočinku sa konečne na pretekoch objavila i Eliška Chvílová. Tú bolelo koleno, ale zabrzdilo ju len na pár dní. V Brne predviedla niekoľko nádejných pokusov v skoku do diaľky, všetky však s nedošľapom alebo naopak prešľapom na doske. Najdlhší mal hodnotu 569 cm a postačoval na tretiu priečku.

Ďalšie zlepšenie osobného rekordu si pripísal dorastenecký šprintér Michal Mecháček, ktorý živí aspoň teoretickú nádej štartovať na kvalifikácii pre druhé Olympijské hry mládeže. Kvalifikácia sa koná na prelome mesiacov máj a jún v azerbajdžanskej metropole Baku a Mecháček potrebuje zabehnúť limit 11,15 s na sto metrov. V aktuálnej sezóne už sa dostal na čas 11,47 s v sobotu 10. mája v Olomouci. Išlo však žiaľ o výkon s nedovolenou podporou vetra (všetko nad +2 m/s), takže tento čas by sa aj tak nebral do úvahy. V Brne stlačil svoje maximum na stovke opäť nižšie. Najprv v rozbehu dosiahol 11,36 s a potom vo finále zaznamenal 11,34 s. Opäť to však boli časy veterné, keď mu vo finále fučalo do chrbta hrozitánskych 6,3 m/s. Poslednú šancu splniť limit na pretekoch s povolenou podporou vetra bude mať Malačan cez víkend 17. a 18. mája. Potom sa nominácia na Baku definitívne uzavrie. Ako sa ukazuje, niekedy je problém vôbec naďabiť na adekvátne podmienky.

 

Výsledky (1. kolo Brnianskej a Juhomoravskej Tour 2014). Muži. 100 m: 1. Bárta (JAC Brno) 10,74 s, … 6. Mecháček (AC Malacky) 11,34 s, /vietor +6,3/. Ženy. Diaľka: 1. Velďáková (Dukla B. Bystrica) 646 cm /v +3,2/, … 3. Chvílová (AC Malacky) 569 cm /v +4,5/. Trojskok: 1. Májková (Olymp Brno) 13,65 m /+ 5,2/, … 3. Baňovičová (AC Malacky) 12,70 m /v + 4,6/. 

 

 

Share This Article