ATLETICKÁ STREDA

Milan Rizek - v bielej šiltovke

Milan Rizek – v bielej šiltovke

To najpodstatnejšie zo záhoráckej atletiky od 4. do 11. júna

Úspech ZŠ Záhorácka na atletickom poli

Žilavý opäť skočil cez 6 metrov, ide na slovenský šampionát

Baňovičová naháňa ďalší limit na MS, nominovali ju na Európu družstiev

Miklušičák vyhral v Rakúsku, centimeter od osobného maxima

Rízek skvele zvládol päťku v Banskej Bystrici

Valachovič a Chvílová víťazne na ligovom kole

Návrat Bubeníka do atletiky, v premiére 218 cm

Do finále postúpili obe malacké družstvá

 

Bratislava (5. 6. 2014). Záhorácka atletika sa zaskvela na školskej báze. Vo štvrtok 5. júna sa na štadióne profesora Gleska na Mladej garde v Bratislave konalo krajské kolo v atletike základných škôl. Z okresných pretekov v Malackách, ktoré sa konali 27. mája v športovom areáli Základnej školy Záhorácka postúpili na majstrovstvá kraja chlapčenský i dievčenský výber domácej školy. Popri tom sa do Bratislavy kvalifikovali aj víťazi jednotlivých disciplín. Družstvá ZŠ Záhorácka potvrdili svoju kvalitu aj v konkurencii základných škôl z Bratislavského kraja, keď opäť obsadili prvé miesta a postúpili do celoslovenského finále. Z individuálnych výsledkov zažiaril Marcel Žilavý zo ZŠ Závod, ktorý na kraj postúpil ako víťaz okresných pretekov. V behu na 60 metrov dosiahol v rozbehu čas 7,50 s. O dve stotiny slabšie bežal potom vo finále, no stačilo to na bezpečné prvé miesto. Svoju suverenitu potvrdil aj v skoku do diaľky, ktorý vyhral výkonom 610 cm. V oboch disciplínach nastúpi aj na majstrovstvách Slovenska, ktoré sa uskutočnia 20. júna v Trnave v rámci súťaže pre školy s názvom Kalokagatia. Individuálne prvenstvo a právo štartu na slovenskom šampionáte si vybojovala aj Sarah Richterová zo ZŠ Dr. Dérera Malacky, ktorá v hode kriketkou uplatnila svoje hádzanárske kvality a výkonom 62,94 m prehodila druhú v poradí o vyše šesť metrov.

 

/TK AC/

Skvelá Monika! Takmer ukoristila ďalší limit

 

Banská Bystrica (7. 6. 2014). Banskobystrické Štiavničky žili v sobotu 7. júna druhým kolom Atletickej ligy, novovzniknutej klubovej súťaže na Slovensku. Záhoráci zo záhoráckych klubov hosťujú v silnejších družstvách, iní pôvodom záhorácki atléti obliekajú už pár rokov dresy takýchto klubov.

 

Patrí k nim najmä výškar Matúš Bubeník, odchovanec AK Junior Holíč, ktorý sa vlani pozrel aj na halové majstrovstvá Európy v Göteborgu. Tento rok si posunul sezónu až na začiatok júna a na Štiavničkách to boli jeho vôbec prvé preteky pod holým nebom v tomto roku. Nepočínal si vôbec zle, zaváhania na výške 206 a 215 cm dokázal na druhý pokus vždy odčiniť, aj 218 cm skočil na prvýkrát. No 221 cm už bolo nad sily Bubeníka, ktorý už tretí rok oblieka dres Stavbára Nitra. V súťaži mu výkon stačil na druhé miesto za Košičanom Beerom, ktorý skokom 226 cm splnil limit na augustové majstrovstvá Európy v Zürichu. Druhé miesto patrilo aj bývalému pretekárovi AC Malacky Martinovi Kochovi (Slávia UK Bratislava) v trojskoku, ktorý väčšinu pokusov prešliapol a ten najdlhší bol z prvej série 14,85 m. Vo výške okrem Bubeníka skákal aj ďalší Holíčan, ktorý v lige pomáha Slávii UK Bratislava Michal Ďurkáč, ktorý skočil 195 cm a skončil siedmy. V behu na 3 000 metrov prekážok štartoval kmeňový člen AC Malacky Jakub Valachovič, v lige reprezentujúci Stavbár Nitra. Vo svojom treťom tohtoročnom štarte na najdlhšom prekážkovom behu zvíťazil systémom štart – cieľ časom 9:44,96 min, ktorým však nenadviazal na svoje sezónne maximum 9:20 min z Třinca spred týždňa. Okrem toho sa nad prekážkami prestavil aj bývalý člen AC Malacky Ján Beňa, ktorý svojmu terajšiemu klubu Slávia UK Bratislava zbiera body v tejto disciplíne, hoci ešte vlani behával najmä stredné trate. Na Štiavničkách dobehol piaty v čase 10:58,56 min. Dráhovú chôdzu na 5 kilometrov využil mimo bodovania do ligovej tabuľky člen AŠK Skalica Milan Rízek, ktorý podal skvelý výkon a za reprezentantom Dušanom Majdánom z domácej Dukly B. Bystrica zaostal len o necelých desať sekúnd (20:43,07 min). Za Sláviu UK Bratislava sa predstavil aj ďalší bývalý Malačan Marco Adrien Drozda, ktorý v behu na 200 metrov časom 24,02 s skončil na 24. mieste a v behu na 400 metrov desiaty (53,26 s).

V ženskej súťaži predviedla skvelý výkon Monika Baňovičová. Nie však v trojskoku, v ktorom už má istú účasť na juniorských majstrovstvách sveta v americkom Eugene. Len štyri stotiny ju delili od toho, aby v Eugene mohla štartovať aj v ďalšej disciplíne, behu na 100 metrov prekážok. Vo finále tejto disciplíny totiž zvíťazila v novom osobnom rekorde 14,24 s. Druhá za Baňovičovou finišovala jej niekdajšia tréningová kolegyňa z AC Malacky Claudia Hladíková, ktorá momentálne zarezáva za domácu Duklu. V cieli jej namerali jej tohtoročný druhý najlepší čas 14,50 s. V trojskoku sa Baňovičovej, ktorej kvality v lige využíva AC Nové Zámky, už toľko nedarilo. V točivom vetre absolvovala len tri pokusy, pričom ten z druhej série 12,30 m bol najdlhší. Stačil na druhé miesto za trojskokanskou suverénkou posledných rokov na Slovensku Danou Velďákovou. Súťaž v skoku do diaľky vyhrala pri neúčasti es z Dukly B. Bystrica J. Velďákovej a R. Medgyesovej malacká atlétka v drese Nových Zámkov Eliška Chvílová. Tá stále bojuje s boľavým členkom a aj teraz sa jej výkon pohyboval na už obligátnych hodnotách, najdlhší meral 584 cm. V rovnakej disciplíne zbiera body za svoj súčasný ŠOG Nitra dorastenka Aneta Flajžíková, lanská členka AŠK Skalica. V sobotu stačil jej pokus 514 cm pri miernom protivetre na celkové piate miesto.

 

Baňovičová možno na Európu, Valachovič nie

 

Banská Bystrica (7. 6. 2014). Osemnásťročná atlétka AC Malacky Monika Baňovičová si na ligovom kole v Banskej Bystrici takmer splnila sen o účasti v dvoch disciplínach na juniorských majstrovstvách sveta. Na prekážkovej stovke jej limit 14,20 s unikol tesne, konkrétne o štyri stotiny. „Monika zaznamenala raketový nástup a o svojom triumfe na prekážkach rozhodla na prvých šesťdesiatich metroch,“ konštatoval jej tréner Vladimír Handl. Podľa neho je škoda, že v ďalších metroch neudržala nastavené tempo a napokon jej chýbalo máličko do amerického Eugene, dejiska svetového šampionátu. Malacká pretekárka mala tiež horšiu štartovú reakciu ako druhá a tretia žena v cieli. Vylepšiť si čas nad prekážkami však bude môcť pravdepodobne v sobotu 21. júna v lotyšskej Rige. Tam sa uskutoční druhá liga majstrovstiev Európy družstiev, reprezentačnej akcie, na ktorú zväz nominuje jednotlivcov s najlepším časom v danej disciplíne. Ak do 15. júna žiadna zo súperiek nezabehne kvalitnejšie prekážky ako Baňovičová, bude mať Malačanka pred svetovým šampionátom chutný predkrm v podobe tímových ME. Na tieto preteky zväz nominoval aj ďalšieho Malačana Jakuba Valachoviča, ktorý vedie tabuľky mužov v behu na 3 000 metrov prekážok. V tomto prípade ale pocestuje do Lotyšska náhradník, keďže malacký bežec sa z akcie ospravedlnil.

 

Beňa získal dva kovy z univerziády

 

Banská Bystrica (7. 6. 2014). Súčasťou ligových pretekov na Štiavničkách v Banskej Bystrici 7. júna boli i akademická majstrovstvá Slovenska. Poznačila ich pomerne nízka účasť súťažiacich. Zo zúčastnených záhoráckych pretekárov sa medailovo darilo Jánovi Beňovi (Univerzita Komenského), ktorý sa umiestnil na druhom mieste v behu na 3000 metrov prekážok (10:58,56 min) a finišoval tretí na dvesto metroch (23,62 s). Aj ďalší študenti UK Bratislava Michal Ďurkáč (výška a výkon 195 cm) a Marco Adrien Drozda (200 m a čas 24,02 s) obsadili zhodne štvrté miesta, Drozda navyše piate v behu na 400 m (čas 53,26 s).

 

/TK AC/

 

Miklušičák vyhral v Rakúsku, takmer nové maximum

 

Schwechat (8. 6. 2014). Diaľkar Slávie STU Bratislava Erik Miklušičák sa zaskvel na medzinárodných pretekoch Franz Schuster Memorial v rakúskom Schwechate. Rodák z Plaveckého Štvrtka a bývalý člen AC Malacky si v skoku do diaľky takmer vyrovnal osobné maximum 678 cm z haly, keď v miernom protivetre dosiahol v poslednom pokuse výkon 677 cm. Vietor fúkal striedavo do chrbta a do tváre, dosahoval však len nepatrných hodnôt.  Dorastenecký šampión z haly v tejto disciplíne si pri konkurencii skokanov z Českej republiky, Slovinska, Nemecka, Litvy a domáceho Rakúska zaistil prvé miesto už výkonom 667 cm z druhej série.

 

/TK AC/

 

Bubeník víťazne, 220 však stále odoláva

 

Brno (11. 6. 2014). Skokan do výšky Matúš Bubeník (Stavbár Nitra, predtým Junior Holíč) absolvoval v krátkom čase svoje druhé preteky pod otvoreným nebom. Na treťom podujatí Brnianskej a Juhomoravskej atletickej Tour v Brne v areáli Vysokej školy technickej skúšal podobne ako pred tromi tromi dňami v Banskej Bystrici atakovať latku na výške 220 cm. Organizátori tentoraz posúvali postupné výšky o päť centimetrov. Bubeník si zapísal na prvý pokus skok cez 215 cm, no na 220 už tri razy zhodil. Stačilo mu to však na celkové víťazstvo.

 

/TK AC/

 

ZŠ Záhorácka
Share This Article