AUTOR KNIHY „SVET BEZ RAKOVINY“ NA SLOVENSKU: VYPOČUJTE SI PRÍBEH VITAMÍNU B17

Počuli ste už o vitamíne B17, amygdalíne alebo laetrile? Je celkom možné, že nie. Pod trojicou mien sa pritom skrýva účinná látka, ktorá je už desaťročia známa ako nádej v prevencii a liečbe tej najobávanejšej diagnózy – rakoviny. Aj to, prečo svet o úspechoch liečby vitamínom B17 nehovorí viac, prišiel na Slovensko exkluzívne vysvetliť G. Edward Griffin, jeden z najuznávanejších odborníkov na laetril a autor úspešnej knihy Svet bez rakoviny – Príbeh vitamínu B17.

 

G. Edward Griffin (82) je renomovaný dokumentarista, ktorého preslávili nekonvenčné názory a kritické publikácie o politike, ekonomike, zdravotníctve, no v neposlednom rade jeho kniha o vitamíne B17. V nej nielen presvedčivo vyvracia zaužívané predstavy o vzniku a liečbe onkologických ochorení, ale zároveň predkladá účinky tejto nádeje v hľadaní vytúženého „lieku na rakovinu“ a popisuje zákulisné machinácie farmaceutickej lobby, ktoré B17 dlhodobo udržujú na okraji záujmu verejnosti.

Účinnosť laetrilu totiž súvisí s tzv. „vitamínovou teóriou rakoviny“, už desaťročia diskutovaným názorom, že za vznikom zákernej choroby nestojí záhadný vírus, baktéria či jed, ale nedostatok istej látky v strave moderného človeka. G. Edward Griffin pritom vo svojej knihe uvádza rad dôkazov podporujúcich tvrdenie, že touto látkou je práve vitamín B17 – zlúčenina zo skupiny nitrilosidov bežne sa vyskytujúca vo viac než 1200 druhoch jedlých rastlín a dostupná prakticky v každom kúte sveta, ktorá ale napriek tomu z bežného menu civilizovanej spoločnosti takmer úplne vymizla.

Na zemi však ešte sú miesta, kde B17 ľudia v potrave hojne prijímajú – a rakovinu takmer nepoznajú. Medzi takéto kultúry patria napríklad ľudia z malého himalájskeho kráľovstva Hunza, ktorých tradičná strava obsahuje asi dvestokrát viac nitrilosidov než diéta priemerného Američana. „Podobné pozorovania naznačujúce kľúčový vzťah medzi zložením tradičného jedálneho lístka a nízkou mierou výskytu rakoviny boli urobené aj u Eskimákov, severoamerických indiánskych kmeňov, afrických domorodcov v Gabone, ale aj kalifornskej náboženskej skupiny adventistov siedmeho dňa. Tí sa od zvyšku Kaliforčanov odlišujú len relatívne prísnym vegetariánstvom a teda aj úmerne vyšším príjmom vitamínu B17,“ hovorí Griffin.

Z chemického hľadiska je účinnosť laetrilu daná rozdielom medzi zdravými a rakovinovými bunkami. Molekula B17 sa totiž skladá z dvoch jednotiek glukózy, jednej molekuly benzaldehydu a jednej molekuly kyanidu, ktorý môže byť pre telo vysoko toxický – a aj preto vrhá v očiach niektorých lekárov na vitamín B17 temný tieň. Z molekuly B17 ho však dokáže uvoľniť len enzým zvaný beta-glukozidáza, ktorý sa v tele nenachádza v nebezpečnom množstve. Výnimkou sú len rakovinové bunky, kde je ho, naopak, dostatok. Znamená to, že laetril v nich uvoľní svoju toxickú zložku a rakovinové bunky selektívne takpovediac „otrávi“. Iný enzým, ktorý dokáže kyanid neutralizovať, totiž rakovinovým bunkám – na rozdiel od tých zdravých – zase chýba.

Výskumy prebiehajúce už od 60. rokov minulého stroročia okrem toho poukazujú nielen na úspešnosť laetrilu pri experimentálnej liečbe rôznych typov rakoviny, ale dokazujú aj jeho bezpečnosť. Pri vnútrožilnom  podaní amygdalínu napríklad testy potvrdili jeho nulovú toxicitu dokonca pri dávkach až 20-krát vyšších, než sa obvykle podávajú. „Jedovatosť“ intravenózne podaného amygdalínu tak bola porovnateľná s mnohými potravinami a vynikla predovšetkým v porovnaní s výraznými vedľajšími účinkami chemoterapie. Prečo teda napriek dôkazom svedčiacim o účinnosti laetrilu ortodoxná medicína túto látku dlhodobo odmieta a označuje za podvod? G. Edward Griffin tvrdí, že príčinu vojny západnej medicíny proti bezliekovému prístupu liečby rakoviny treba hľadať nie vo vede, ale v politike:

„Laetril stojí v ceste. Za prvé, celý nutričný koncept vzniku choroby, na ktorom je B17 založený, bol farmaceutickým priemyslom vždy opovrhovaný. Konečné riešenie problému rakoviny by tiež malo za následok ukončenie gigantického výskumu rakovinového priemyslu, väčšiny priemyslu spojeného s ožarovaním a aj veľkej časti chirurgie tak, ako ju poznáme dnes. Straty príjmov v týchto oboroch by boli pre mnohých ľudí katastrofické. Výdavky na zdravotnú starostlivosť by zároveň každoročne klesli tak drasticky, že by vymizla väčšina politického tlaku na socializovaný systém zdravotníctva. Áno, som si istý, že laetril istým záujmom stojí v ceste.“

Najvyššia koncentrácia účinnej látky vitamín B17 je v aj u nás ľahko dostupných marhuľových jadrách a na liečbu rakoviny sa využíva vo svojej purifikovanej forme známej pod názvom laetril alebo amygdalín. Je však nutné dodať, že aplikovať laetril ako liečivo napriek tomu zatiaľ vo väčšine krajín povolené nie je a vitamín B17 tak na trhu môžete nájsť iba ako súčasť niekoľkých doplnkov výživy, ktorých neškodnosť schválili príslušné štátne orgány.

O AUTOROVI

G. EDWARD GRIFFIN (narodený 7. novembra 1931, Michigan, Detroit) je americký spisovateľ, producent dokumentárnych filmov a mimoriadne  vážená  osobnosť  v oblasti  politického  boja  za  slobodu. Už ako jedenásťročný sa stal detským hercom v rádiu a neskôr manažérom miestnej rozhlasovej stanice. Po získaní titulu v odbore Reč a komunikácia na Michiganskej univerzite krátko slúžil v armáde, až sa definitívne začal venovať tvorbe dokumentárnych filmov a písaniu kníh.

Známy je svojím talentom na spracovanie zložitých problémov a ich prezentáciu v jasnom zrozumiteľnom jazyku, ktorý je prístupný a pochopiteľný pre širokú verejnosť. Griffinovo celoživotné dielo obsahuje široké spektrum tém – od archeológie, medzinárodného  bankovníctva,  terorizmu či  OSN,  až po históriu daní,  ekonomiku a zahraničnú politiku USA  a v neposlednom rade vedu a politiku liečby rakoviny vo svete, o ktorej aktuálne prednáša na exkluzívnych konferenciách v Prahe a Bratislave.

Medzi jeho najznámejšie diela patrí kritika modernej ekonomiky a Americkej centrálnej banky Netvor z Jekyllovho Ostrova, ale aj kniha Svet bez rakoviny: Príbeh vitamínu B17. Je jedným z najuznávanejších  odborníkov  na  tematiku  alternatívnej  liečby rakoviny vitamínom B17 a aj napriek tomu, že jeho kniha prvý raz vyšla ešte v 70. rokoch, teší sa neutíchajúcemu záujmu, vydaná bola už v siedmych jazykoch a v súčasnosti prebieha jej preklad do ďalších štyroch.

G. Edward Griffin je čestným držiteľom prestížnej ceny Telly Award za vynikajúce výsledky v oblasti televíznej produkcie. V roku 2002 založil medzinárodnú organizáciu Freedom Force International, ktorá je sieťou ľudí protestujúcich proti totalitným praktikám svetových vlád a bojujúcich za zachovanie a rozšírenie osobnej slobody každého jednotlivca. Je tiež zakladateľom a prezidentom nadácie The Cancer Cure Foundation, ktorá sa ako nezisková organizácia venuje výskumu a vzdelávaniu v oblasti alternatívnych metód liečby rakoviny.

* * * * *

Pre viac informácií, prosím, kontaktujte:

  • Katarína Ofúkaná, Media & Communication Consulting

Tel: 0948 240 280, E-mail: katarina.ofukana@mcc.sk

 

 

Share This Article