Berlin Fashion- week

 

Týždeň módy v Berlíne – dni plné výstredností, noviniek a originálnych módnych návrhov. Presne takéto bolo módne šialenstvo, ktorému som na chvíľku prepadla aj ja. Možnosť nahliadnuť do aktuálneho sveta módy som si nenechala uisť a videla som zopár aktuálnych módnych trendov, ktoré oslovili aj mňa.

Moja osobná vášeň pre módu pramení ešte z môjho detstva. Po niekoľkých experimentoch na svojich bábikách som začala šiť aj pre seba. Keďže som mala od detstva útlu postavu všetko mi bolo vždy veľké. Avšak neprofesionálne zásahy ma po čase nebavili a tak mi otec v jedenástich rokoch opravil starý šijací stroj a ukázal mi ako funguje. Od vtedy som skúšala svoje možnosti ako môžem zo starých šiat vytvoriť niečo nové. Samozrejme nie vždy to dopadlo úspešne, ale človek sa učí na vlastných chybách. Moje snaženie malo náznaky profesionality až keď som si za prvú výplatu v osemnástich kúpila vlastný šijací stroj. Ten mám dodnes. To že som sa rozhodla študovať dizajn má súvislosť aj s mojím koníčkom. Moje zručnosti mi neraz pomohli pri zhotovovaní modelov aj počas môjho štúdia. Niektoré moje kreatívne návrhy som zhmotnila.

 

S návrhom šiat „Like a wind“ sa mi podarilo vyhrať súťaž YCC Young creative Chevrolet. Cieľom súťaže bolo vytvoriť návrh šiat, ktorý by bol vytvorený pre jazdca modelu auta Chevrolet. Vybrala som si model Camaro, ktorý ma oslovil svojím jednoduchým a podmanivým dizajnom.

Momentálne sa žiaľ nemôžem až tak aktívne venovať svojmu koníčku, lebo môj šijací stroj som musela nechať u rodičov v Sobotišti. Kvôli môjmu štúdiu sa momentálne minimálne raz za polroka sťahujem. Tento fakt má vplyv aj na môj šatník, ktorý som musela veľmi zredukovať. Ale aj minimalistický život má svoje výhody. Teraz to pre mňa znamená menej vecí menej starostí. Módne prehliadky počas týždňa módy v Berlíne boli naozaj rozmanité. Svoje módne kreácie predstavili návrhári zvučných mien ako Esther Perbandt,.Perret Schaad, Guido Maria Kretschmer či Kilian Kerner. Každý návrh bol iný originálny a niečím zaujímavý. Mňa osobne najviac zaujalo pretransformovanie sa moderných technológií do sveta módy. Veľmi ma fascinuje vytváranie odevov pomocou 3D tlače. Táto technológia je sama o sebe jedinečná. Priestorový model vytvorený v počítači sa dokáže v priebehu niekoľkých hodín premeniť na reálnu hmotu požadovaných tvarov zodpovedajúcu návrhu v počítači. Tento technologický fenomén si už našiel svoje miesto aj vo svete módy ale aj v automobilovom priemysle, kde sa už tlačia prvé autá z 3D tlačiarne. To či tlačený plast dokáže nahradiť textílie je otázne.

Čo sa týka mojej príležitostnej malovýroby určite zostanem zatiaľ verná klasickým látkam. Rôznorodosť povrchov a farieb, poskytuje dostatok možností na realizáciu mojich návrhov. A o príjemný pocit pri práci s týmito materiálmi sa nechcem ochudobniť.

 

Autorka: Mgr.art. Alena Krčová

Share This Article