Snahou polície je každoročne znížiť počet dopravných nehôd a minimalizovať zranenia na cestách. Hoci nie vždy musí prísť k závažným zraneniam, aj náhla zmena situácie na ceste, môže spôsobiť zranenia spolucestujúcim v aute. Bezpečnosť v aute by nám preto nemala byť ľahostajná. Prepravovať najmä malé deti, novorodencov bez autosedačiek, príp. položených len na kolenách rodičov, je pre väčšinu z nás nepredstaviteľné, hoci nie nevídané. Polícia preto opäť pripomína najmä rodičom, vodičom a širokej verejnosti, aby sa v aute riadne pripútali. Za bezpečnosť detí v aute zodpovedá nielen vodič, ale tiež osoba, ktorá deti sprevádza. Deti s telesnou výškou menšou ako 150 cm sa smú prepravovať v aute v autosedačke, v ktorej sú riadne pripútané. Rozhodujúca je pre rodičov teda výška a potom aj hmotnosť dieťaťa. Autosedačka smie byť umiestnená na ktoromkoľvek mieste okrem vodiča, ak vodič použije certifikovanú sedačku v smere jazdy a umiestni ju tak, ako to stanovuje výrobca daného auta. Pri preprave najmenších, v tzv. „vajíčkach“, môže rodič umiestniť dieťa aj na sedadle spolujazdca do protismeru, ale len v prípade, ak je deaktivovaný predný „airback“.
Hoci zákon stanovuje, že preprava detí je možná len v zadržiavacích zariadeniach, teda autosedačkách, existujú aj výnimky.
V autách, v ktorých sú umiestnené dve detské autosedačky na zadných sedadlách a v ktorých nedostatok priestoru bráni umiestneniu tretej, možno dieťa vo veku tri a viac rokov a s telesnou výškou menšou ako 150 cm pripútať bezpečnostným pásom.
Ak autá nie sú vybavené detskou sedačkou, alebo je týchto zariadení v aute málo, možno dieťa vo veku tri a viac rokov pri preprave v obci pripútať na zadnom sedadle vozidla bezpečnostným pásom, ktorým je vozidlo vybavené. Ide skôr o príležitostnú prepravu v obci a to v prípadoch, ak chce napr. stará mama odviezť deti do školy, alebo pri preprave taxi službou.
V žiadnom prípade nesmie byť v aute prekročený počet prepravovaných osôb.
kpt. JUDr. Mária Linkešová
hovorkyňa KR PZ v Trnave