Colníci v Brodskom odhalili fejky plastovej obuvi a textilu

TRNAVA/BRODSKÉ – 06. 05. 2014:Colníci v Brodskom pri dovoze tovaru odhalili 3 830 napodobenín ochranných známok. Odhadovaná škoda týchto falzifikátov bola vyčíslená na 112 000 eur.

 Kontrolovali dve zásielky – jedna pochádzala z Číny, druhá z Turecka. Určené boli na slovenský a český trh. Pri kontrole tovaru vzniklo podozrenie z porušovania práva duševného vlastníctva ochranných známok CROCS a Abercrombie & Fitch. Colníci preto zadržali:

 – 3460 párov záhradnej obuvi z plastu,

– 370 dámskych tričiek.

 Svoje podozrenie colníci bezodkladne oznámili aj zástupcom majiteľov ochranných známok, ktorí potvrdili, že ide o falšovaný tovar. Práve oni teraz rozhodnú o ďalšom postupe. Majú možnosť vyjadriť sa, či súhlasia so zničením tovaru alebo podajú návrh na súd vo veci falšovania ochrannej známky.

 Pred zničením tovaru môže colný úrad rozhodnúť o bezodplatnom poskytnutí na humanitárne účely, a to po splnení zákonom stanovených podmienok. Ako zdôraznila hovorkyňa Colného úradu Trnava Iveta Švárna, v každom prípade sa bude prihliadať na ochranu spotrebiteľa trhu, ako aj na prísne zdravotné kritériá, ktoré musí tovar spĺňať.

 V prípade, že colný úrad zhodnotí, že tento tovar je vhodný na humanitárne účely, jeho ponuka bude pre verejnosť zverejnená na stránke www.financnasprava.sk formou tlačovej správy.

 Osobe, ktorá porušila zákon o presadzovaní práv duševného vlastníctva colnými orgánmi, môže uložiť colný úrad pokutu od 50 eur do 67 000 eur podľa závažnosti a druhu porušenia. Za opakované porušenie uloží colný úrad pokutu až do výšky 135 000 eur.

mjr. Ing. Iveta Švárna
hovorkyňa Colného úradu Trnava

Share This Article