Desiaty Svetový deň obličiek už vo štvrtok 12. 3. 2015

Všetky Dialyzačné strediská B. Braun Avitum budú otvorené pre širokú verejnosť na bezplatné preventívne vyšetrenie, základný test obličiek dokáže urobiť aj on-line obličková kalkulačka

Motto tohtoročného Svetového dňa obličiek je „Zdravé obličky pre všetkých“ a jeho pomyselným nástrojom je pohár vody. Vypite vo štvrtok 12. 3. 2015 pohár vody na zdravie nielen Vašich obličiek a príďte na preventívne vyšetrenie zdarma a bez objednania do niektorého z otvorených dialyzačných stredísk aj Vy. Adresy stredísk z celej republiky sú na stránke www.svetovydenobliciek.sk.

Na Slovensku otvára B. Braun Avitum dvere celkovo už v 18 mestách. Najnovšie sa pridávajú Myjava, Zlaté Moravce, Senica a Král’ovský Chlmec – teda dialyzačné strediská a nefrologické ambulancie, ktoré do Skupiny B. Braun patria vďaka akvizícii spoločnosti Genea od októbra minulého roka.

Svetový deň obličiek po prvýkrát v Král´ovskom Chlmci, na vyšetrenie pôjde aj Peter Nádasdi

Na Dialyzačnom stredisku B. Braun Avitum v Kráľovskom Chlmci sa dvere pre širokú verejnosť otvoria historicky po prvýkrát. Preventívne vyšetrenie je zadarmo, bez objednania a v ordinácii nezaberie viac ako 10 minút. Najskôr sa zistia základné telesné parametre (vek, výška, hmotnosť), zmeria sa krvný tlak a rozoberú základné rizikové faktory, akými sú fajčenie, genetické dispozície alebo napríklad cukrovka. „Následne ľuďom odoberáme kvapôčku krvi a vzorku moču. Na to, aby sme zistili, či sú obličky v poriadku alebo bude potrebné ďalšie podrobné vyšetrenie to vo väčšine prípadov stačí. Veľkú časť ochorení, aj keď, bohužiaľ, nie všetky, možno týmto spôsobom zachytiť,“ uvádza na adresu vyšetrenia MUDr. Anikó Oroszová, hlavná lekárka Dialyzačného strediska B. Braun Avitum v Král’ovskom Chlmci.

Všetky dialyzačné strediská a nefrologické ambulancie B. Braun Avitum budú otvorené na Svetový deň obličiek vo štvrtok 12. marca od 8.00 do 15.00 hod. Medzi prvými vyšetrenými bude aj populárny herec Peter Nádasdi, známy teraz predovšetkým ako Max Zachar zo seriálu Búrlivé víno. „Som narodený v znamení Váh a hovorí sa, že práve toto znamenie je na ochorenie obličiek náchylné. Preto som sa rozhodol podporiť Svetový deň obličiek okrem iného aj tým, že sa sám nechám vyšetriť. Som zvedavý, ako to dopadne,“glosuje svoju podporu prevencii herec a zástupca primátora Kráľovského Chlmca Peter Nádasdi.

Myjava, Zlaté Moravce, Senica a Král´ovský Chlmec sú najnovšie súčasťou Skupiny B. Braun

Do Skupiny B. Braun patrí dialýza v Kráľovskom Chlmci, Zlatých Moravciach, Myjave a v Senici od októbra minulého roka. Proces akvizície spoločnosti Genea, ktorá predtým tieto dialýzy prevádzkovala, sa uzavrel tento rok v januári. Teraz patria všetky tieto strediská pod B. Braun Avitum. „Pre pacientov je dôležité, že zdravotnícky personál zostane aj naďalej zachovaný a vďaka mnohoročným skúsenostiam koncernu B. Braun po celom svete dostanú tú najmodernejšiu starostlivosť, ktorú súčasná medicína ponúka,“ vysvetľuje MUDr. Martin Kuncek, riaditeľ siete dialyzačných stredísk B. Braun Avitum.

V Král’ovskom Chlmci sa teraz dialyzuje vyše 50 pacientov a v krátkom čase sa predpokladá prechod z dvojzmennej na trojzmennú prevádzku. „Pod krídlami B. Braun Avitum sa k pacientom oveľa rýchlejšie dostanú tie najnovšie lekárske poznatky. Oproti predchádzajúcemu stavu máme teraz štandardizované procesy nielen liečby, ale aj vyšetrenia. Navyše sa do konca roka 2016 vymení existujúci prístrojový park za nový, moderný práve z produkcie koncernu B. Braun. Už teraz máme päť nových prístrojov,“ hovorí o výhodách akvizície hlavná lekárka strediska Kráľovský Chlmec MUDr. Anikó Oroszová.

Novinka 2015: Obličková kalkulačka

V rámci podpory prevencie spustila spoločnosť B. Braun Avitum na konci februára tohto roka aj česko-slovenský projekt OBLIČKOVÁ KALKULAČKA. Internetové stránky www.ledvinovakalkulacka.cz
a www.oblickovakalkulacka.sk sú zamerané na prevenciu ochorenia obličiek a
 sú dostupné zadarmo, pre každého a prakticky odkiaľkoľvek. „Intenzívne sme sa zaoberali myšlienkou, ako dostať prevenciu ochorenia obličiek čo najbližšie k ľuďom. Presvedčiť verejnosť, že je potrebné sa o svoje obličky zaujímať a nechať sa aspoň raz za čas vyšetriť či už u praktického lekára, alebo napríklad v rámci Svetového dňa obličiek v nefrologickej ambulancii, je niekedy veľmi zložité. Myšlienku sme preto v duchu príslovia Keď nejde hora k Mohamedovi, musí ísť Mohamed k hore otočili a orientačnú prevenciu sme posadili k ľuďom do počítačov,“vysvetľuje filozofiu obličkovej kalkulačky MUDr. Stanislav Vojt, vedúci lekár Dialyzačného strediska B. Braun Avitum v Senici a hlavný nefrológ pre Trnavský kraj.

Vyplnenie 17 základných otázok zaberie testovanému maximálne 10 minút. Najskôr sa rovnako ako u lekára vyplnia základné telesné parametre a potom sa analyzujú rizikové faktory. Výsledok on-line testu je rozdelený do troch kategórií:

a) 0-24 bodov: Riziko ochorenia obličiek sa zdá byť na základe Vami vyplnených údajov relatívne nízke.

b) 25-60 bodov: Patríte do rizikovej skupiny. Vaše riziko preberte so svojím praktickým lekárom.

c) 61 a viac: Riziko ochorenia obličiek je vo Vašom prípade vysoké. Nefrologické vyšetrenie je veľmi vhodné.

Samozrejme, ide len o orientačný test, ktorý v žiadnom prípade nenahrádza návštevu lekára, ale môže to byť spôsob, ako rizikové skupiny motivovať, aby navštívili odborníka,“dodáva Vojt. Projekt bol spustený pred Svetovým dňom obličiek práve preto, aby tí, ktorým kalkulačka bude na základe skóre odporúčať návštevu lekára, mohli za odborníkom prísť bez objednania, zadarmo a hlavne rýchlo. Navštíviť tak môžu práve jedno z celkovo 19 dialyzačných stredísk B. Braun Avitum v Česku.

Správna hydratácia je základ

Obličky u dospelého človeka denne prefiltrujú až 2 000 litrov krvi, za priemerný život Čecha/Slováka to je také množstvo krvi, ktoré by sa zhruba 30-krát vošlo do plaveckého bazéna v Prahe Podolí. Obličky zároveň denne vytvoria 180 litrov tzv. primárneho moču, z ktorých následným vstrebávaním vznikne to, čo vymočíme. Takým výkonným filtrom sú obličky.

Na to, aby ľudský organizmus a tiež obličky dobre fungovali, potrebujete vypiť minimálne 20 ml vody na 1 kg telesnej hmotnosti. Keď je vonku veľmi teplo alebo sa potíte z iného dôvodu, napríklad športujete, máte horúčku či hnačku, tak, samozrejme, oveľa viac. Niektorí ľudia naopak aj pri pití vody musia byť opatrní a nezaobídu sa ani v takto zdanlivo banálnej záležitosti bez konzultácie s odborníkmi – to sa týka napríklad pacientov so zlyhávajúcim srdcom alebo dialyzovaných pacientov. Tým môže naopak nadmerný príjem tekutín veľmi uškodiť. „Medzi našimi pacientmi na dialyzačných strediskách sú aj takí,u ktorých nedostatočný príjem tekutín negatívne podporil ich základné ochorenie a tým sa dostali do našej starostlivosti.Typickým príkladom sú pacienti s obličkovými kameňmi alebo aj tí, u ktorých k zlyhaniu obličiek viedla, prípadne ho podporila, vysoká krvná hladina kyseliny močovej,“zdôrazňuje vedúca lekárka Dialyzačného strediska B. Braun Avitum v Kral’ovskom Chlmci Anikó Oroszová.

Obmedzenie príjmu tekutín u dialyzovaných pacientov

Paradoxne opačná je situácia u pacientov po vstupe do dialýzy. Tí sa musia v pití veľmi obmedzovať a okrem očisťovania krvi od splodín metabolizmu sa im často odčerpáva z tela až 15 litrov vody týždenne. Česi sú stále v kvalite pitného režimu za svojimi západnými susedmi. Trend je ale pozitívny. V reštauráciách dlhodobo stúpa obľuba čistej vody z vodovodu, v domácnostiach zase spotreba balenej vody. Naopak, spotreba sladených nealkoholických nápojov klesá. Potrebu pitia, osobitne obyčajnej vody z vodovodu (všade tam, kde je kvalitná) nemožno nikdy doceniť. „V odborných kruhoch sa s miernym nadhľadom hovorí, že v horúcich mesiacoch až 50 % pacientov na lôžkových interných oddeleniach je hospitalizovaných najmä preto, lebo málo pili. Nedostatočná cievna náplň spôsobí poruchu prekrvenia mozgu a srdca a následné pády, srdcové príhody a ďalšie zdravotné komplikácie,“ dodáva Oroszová.

Otvorené dialyzačné strediská po celom Česku

Roku 2014 navštívilo v priebehu Svetového dňa obličiek dialyzačné strediská B. Braun Avitum v ČR takmer 3-tisíc ľudí, z toho skoro štvrtina ľudí nemala výsledky v poriadku. Všeobecne platí, že problémy s obličkami má v Česku zhruba desasť percent populácie. Ich začiatok však môže odhaliť len prevencia. Obličky totiž nebolia, hoci môžu byť niekedy aj vážne poškodené. Preto čím skôr je choroba diagnostikovaná, tým jednoduchšia a efektívnejšia je liečba.

Miesta, kde sa zadarmo a bez objednania vyšetruje v rámci Svetového dňa obličiek: www.svetovydenobliciek.sk a nižšie:

 

Dialyzačné strediská a nefrologické ambulancie B. Braun Avitum

 • Dialyzačné stredisko Bánovce nad Bebravou, Hviezdoslavova 23/3, Bánovce nad Bebravou
 • Dialyzačné stredisko Bratislava, Hlučínska 3, Bratislava
 • Dialyzačné stredisko Detva, Obrancov mieru 3, Detva
 • Dolnooravská nemocnica s poliklinikou, Nemocničná 1944/10, Dolný Kubín
 • Nemocnica s poliklinikou Sv. Lukáša Galanta, Hodská 373/38, Galanta
 • Dialyzačné stredisko Kráľovský Chlmec, Nemocničná 8, Kráľovský Chlmec
 • Dialyzačné stredisko Myjava, Staromyjavská 59, Myjava
 • Nefrologická ambulancia, Mláka 1258, Námestovo
 • Nemocnica s poliklinikou Partizánske, Nová Nemocnica 511, Partizánske
 • Dialyzačné stredisko Senica, Kolónia 557, Senica
 • Dialyzačné stredisko Šaľa, Nemocničná 2231/3, Šaľa
 • Dialyzačné stredisko Topoľčany, Krušovská 4677, Topoľčany
 • Dialyzačné stredisko Trstená, Ul. Mieru 1887/30, Trstená
 • Dialyzačné stredisko Zlaté Moravce, Bernolákova 2042/4, Zlaté Moravce
 • Nemocnica Zvolen, Kuzmányho nábrežie 28, Zvolen

O Skupine B. Braun:

Koncern B. Braun pôsobí na celosvetovom trhu vyše 175 rokov a dnes patrí k najväčším výrobcom zdravotníckych produktov na svete. Hlavné sídlo je v nemeckom Melsungene, pobočky má v 60 krajinách sveta. Skupinu B. Braun CZ / SK tvoria B. Braun Medical (dodávateľ zdravotníckych pomôcok) a B. Braun Avitum (prevádzkovateľ 34 dialyzačných stredísk a nefrologických ambulancií CZ / SK). Skupina B. Braun v Českej a Slovenskej republike pôsobí od roku 1993 a zamestnáva vyše 700 ľudí. viac na www.bbraun.cz a www.bbraun-avitum.cz. Skupina B. Braun má vlastný charitatívny projekt B. Braun pre život (www.bbraunprozivot.cz), ktorý podporuje vybrané neziskové organizácie i jednotlivcov.

 

Kontakt na Skupinu B. Braun CZ/SK:
Lucie Kocourková

vedúca oddelenia marketingu, tlačová hovorkyňa

tel. +420-271 091 313, mobil +420-602 167 024

e-mail: lucie.kocourkova@bbraun.com

www.bbraun.cz

Share This Article