Deti buďte opatrné, aby prázdniny boli radosťou a nie utrpením na lôžku!

Polícia vyšetruje dopravnú nehodu, ktorá sa stala včera (13.6.) o 16.15 h v obci Cífer. Vodič Fordu Galaxy viedol v obci auto po Štefánikovej ulici, keď mu náhle pod auto vbehlo desaťročné dievčatko. Dievčatko vybehlo spoza zaparkovaného auta a vodič už nedokázal zrážke zabrániť. Pri dopravnej nehode sa ťažko zranilo a bolo prevezené vrtuľníkom do bratislavskej nemocnice. Vodičovi polícia dychovou skúškou nezistila požitie alkoholu.

Polícia upozorňuje, že stretnutie chodca s motorovým vozidlom končí takmer vždy zranením chodca, a to buď ľahším, ťažším alebo, žiaľ, až jeho usmrtením. Chodci sú najzraniteľnejšími účastníkmi cestnej premávky, a to najmä deti a starší ľudia. Často príčinou týchto nehôd býva hrubá chyba chodca. Správanie detí býva impulzívne, nie sú schopné presne odhadovať vzdialenosť a čas. Starší človek má zase zníženú schopnosť zrakového a sluchového vnímania, predĺžený reakčný čas, čo vedie k ťažšiemu prispôsobovaniu sa vysokým nárokom cestnej premávky.

V súvislosti s letným obdobím a nadchádzajúcimi prázdninami polícia upozorňuje na zvýšenú opatrnosť na cestách voči chodcom. V lete sa viac detí pohybuje na bicykloch, na hry využívajú ulice. V zápale hry si deti neuvedomia, že sú účastníkmi cestnej premávky. Rodičia by mali svojim deťom odmala vštepovať zásady správania sa na ceste. Upozorniť ich, že sa musia dostatočne presvedčiť, či cez cestu nejde auto a prejsť len vtedy. Najlepšie je ukázať to dieťaťu na názornom príklade.

Na druhej strane vodiči by mali rátať s tým, že deti sú nevyspytateľné a keď v blízkosti cesty vidia dieťa, musia predvídať a radšej spomaliť. Aj keď vodič nebude na prípadnej nehode niesť vinu, veľmi ťažko sa vyrovnáva s nehodou, keď vám dieťa skončí pod kolesami auta.

Share This Article