Detská univerzita dnes otvorila svoje brány

????????????????????????????????????

 

 

Slávnostnou imatrikuláciou a študentským sľubom v Aule Univerzity Komenského v Bratislave dnes odštartoval trinásty ročník Detskej univerzity. Študenti môžu letnú školu absolvovať opäť aj on-line. Pripravených je celkom deväť prednášok a 34 workshopov.

Stretávame sa tu prakticky každý rok a pre mňa je úplný úžas, ako je možné, že deň po tom, keď vám odovzdali vysvedčenie, sa naplní táto aula všetkými tými z vás, ktorí sa chcú ďalej vzdelávať. Zároveň je to pre mňa obrovský prísľub, keď vidím mladú generáciu, ako veľmi chce poznať nové veci, tak si hovorím, že sme na tom dobre, lebo tí čo prídu po nás, budú zjavne lepší ako my sami,“ prihovoril sa bratislavský župan Pavol Frešo približne trom stovkám mladých študentov letnej univerzity. Ako zároveň doplnil, BSK v spolupráci so Slovenskou akadémiou vied začalo organizovať na stredných školách, ktoré zriaďuje, podobné typy prednášok pre stredoškolákov tak, aby sa zoznámili s vedou a aby získali lásku k poznaniu. „Možno viacerí takí sú aj medzi vami a vyberiete sa na cestu vedeckú alebo minimálne túžite mať svoj rozmer, aj ten univerzitný ďaleko širší,“ dodal Pavol Frešo.

 

????????????????????????????????????

Študentom poprial veľa úspechov aj riaditeľ Divadla Aréna a iniciátor projektu Juraj Kukura. „Mladým študentom, ktorí sa rozhodli obetovať prázdniny a venovať sa toto leto vzdelávaniu, patrí môj obdiv. Vychovávame tak novú, silnú a najmä vzdelanú elitu,“ povedal. Slávnostnej imatrikulácie sa zúčastnili aj predseda NR SR Peter Pellegrini a minister školstva Juraj Draxler.

Štúdium na Detskej Univerzite Komenského trvá od júla do konca augusta, určené je pre deti od 9 do 14 rokov. Malí študenti absolvujú spolu deväť prednášok univerzitných profesorov, ktoré sú prispôsobené veku aj záujmom detí. Dodnes absolvovalo Detskú univerzitu viac ako 4-tisíc detí. Organizátormi Detskej univerzity Komenského sú Divadlo Aréna, ktorého zriaďovateľom je Bratislavský kraj, a Univerzita Komenského.

????????????????????????????????????

 

Úvodnú prednášku na tému „Prečo je predseda NR SR druhý muž v štáte?″ predniesol predseda Národnej rady Slovenskej republiky Ing. Peter Pellegrini. Mladí študenti sa môžu tešiť aj na prednášky prof. MUDr. Juraja Šteňa, DrSc. s názvom „Prečo máme nervy a prečo nám niekto lezie na nervy?“, doc. Ing. Jána Haščíka, PhD. rozlúskne „Prečo vyrábať elektrinu v jadrovej elektrárni“ a doc. RNDr. Lucia Kršková, PhD. zodpovie „Prečo krava bučí a kohút kikiríka?“. Cyklus prednášok je obohatený o dobrovoľný program sprievodných podujatí a pripravených je 34 workshopov. K tradičným aktivitám patrí kariérny a hip-hopový workshop, exkurzie a tvorivé dielne v Slovenskej národnej galérii, Slovenskom národnom múzeu a v Slovenskej filharmónii. Študenti budú mať možnosť navštíviť priestory slovenskej armády v Nitre a v Kuchyni, Energoland Atómovej elektrárne v Mochovciach či školu v prírode na Planinke, či výrobný závod Volkswagen. Tradične vysokému záujmu sa teší Hodina otázok a odpovedí v Slovenskom parlamente. Po skončení projektu aj v tomto roku vydajú ilustrovanú knižku so všetkými prednáškami. Podrobnejšie informácie o programe sú na stránke http://www.duk.sk.

Share This Article