Dnes je Deň matiek, povedzte svojej mame, čo pre vás znamená a ako ju máte radi

 

História Dňa matiek siaha až do obdobia antiky, no v novodobej histórii ľudstva sa Deň matiek dostal do povedomia na prelome 19. a 20. storočia. U nás, ešte v dobe Československa sa začal Deň matiek oslavovať v roku 1923 najmä zásluhou dcéry prezidenta T.G. Masaryka Alice Masarykovej. V 50. rokoch bol Deň matiek nahradený Medzinárodným dňom žien v marci. Tradícia Dňa matiek bola u nás obnovená po roku 1989 a odvtedy sa slávi druhú májovú nedeľu v roku.

Slovo mama, kratučké, milé, láskavé. Slovo, ktoré sa každé batoľa naučí vysloviť ako prvé.

Všetci vieme, že pre každého je jeho mamka tou najdôležitejšou osobou na svete. Mamka je ten človek, ktorého náruč sme pocítili ako prvú. Bolo to jej objatie, jej pohladenie, čo sme pociťovali od prvých dní nášho života. Jej hlas sme počúvali, učili sa prvé slová od nej. Mama sa o nás starala keď sme boli chorí. Mama nám pofúkala prvé odreté kolená. Mama s nami prežívala úspechy i neúspechy v škole. Bola to mama, ktorá s nami prežívala prvé lásky a rozchody. Tešila sa z nášho prvého zamestnania, z prvej výplaty. Je to mama, ktorá sa o nás stále bojí aj keď sme už dávno dospelí a máme svoje vlastné rodiny.

Deň matiek je príležitosť, ako poďakovať svojim mamám za ich vrelú lásku, nehu, starostlivosť, opateru, trpezlivosť a obetavosť. Mama si zaslúži našu lásku ale najmä si zaslúži, aby sme sa starali o jej šťastie.

 Nezabudnite preto dnes na svoju mamičku, pohlaďte ju, objímte ju, povedzte jej že ju máte radi, obdarujte ju kvietkom, sladkosťou a uvidíte nehu a lásku v očiach, akú dokáže dať bez nároku na odplatu len ona jediná – MAMA.

Share This Article