Dnes je deň narcisov!

Mestá a obce na Záhorí dnes opäť zaplnia dobrovoľníci Ligy proti rakovine. Dnes sa koná 21. ročník dňa narcisov. Budú zbierať finančné prostriedky na pomoc pacientom s rakovinou. Deň narcisov je finančnou podporou boja proti rakovine a upozorňuje na jej výskyt. Pripnutím žltého narcisu ako symbolu nádeje na odev, tak možno vyjadriť solidaritu so všetkými, ktorí s týmto ochorením zápasia.a

Z HISTÓRIE

Deň narcisov začal písať svoju históriu pred 20 rokmi. Výťažok zo zbierky slúži napríklad na podporu výskumu na prevenciu, poradenstvo a psychosociálnu starostlivosť. Prostriedky tak smerujú do nemocníc či hospicov pre onkologických pacientov.

Deň narcisov sa prvý raz konal 21. marca 1997 v šiestich slovenských mestách. V roku 1999 pri treťom ročníku Dňa narcisov sa do akcie zapojili aj veľké spoločnosti – siete rýchleho občerstvenia, mobilného operátora i niekoľkých bankových domov.

Vo svete sa akcia na podporu boja proti nádorovým ochoreniam prvýkrát uskutočnila v roku 1987 v Írsku. Iniciovala ho Írska liga proti rakovine s cieľom získať finančné prostriedky na zlepšenie starostlivosti o onkologických pacientov. Aj v nich sa vyjadrením boja proti rakovine stal žltý narcis. Akcia sa stala pre mnohých symbolom jari a nádeje do života.

zdroj: tvnoviny.sk

Share This Article