Dobrodružstvo v Berline

Dobrodružstvo v Berline

Cestovanie je najlepším spôsobom sebavzdelávania.

WEBER K. J.

Či už je to vzdelávanie, poznanie alebo obohatenie sa o nové skúsenosti, spoznávanie nových krajín otvára nové obzory. Študium v Nemecku je výbornou príležitosťou, aby som si splnila svoje cestovateľské sny a spojila príjemné s užitočným. Ako študent nemeckej univerzity je mojou povinnosťou absolvovať počas štúdia povinnú prax. Možností bolo viacero, ale rozhodla som sa vyskúšať šťastie v hlavnom meste nového bydliska – v Berlíne.

Berlín je mesto mladých, metropola neobmedzených možností, plná histórie a krásnych miest. Už ako študentka povinnej školskej dochádzky som sa v rámci štúdia nemčiny veľa dozvedela o tomto meste. Fakt, že opis mesta Berlín, bola aj jedna z maturitných tém, prispel k tomu, že som sa s krásami tohto miesta oboznámila skôr, než som ho navštívila. Zhodou okolností to bola aj otázka, ktorú som na maturite musela zodpovedať. Avšak prvý krát som sa tu ocitla až počas pracovných pohovorov. Bola to v celku veľká výzva, dostať sa na miesto pohovorov dochvíľne, keď som tu bola prvý krát. Odhliadnuc od občasného blúdenia som sa však vždy dostavila na miesto stretnutia.

Pohovory prebiehajúce v nemčine a angličtine boli naozaj nezabudnuteľnou skúsenosťou. Na moje prekvapenie takmer všetky dopadli úspešne. Život je voľba a bolo pre mňa naozaj dôležité, aby som si vybrala spoločnosť, v ktorej sa môžem rozvíjať a bude prínosom pre moje štúdium. V tomto som sa spoľahla na vnútorný inštinkt a celkový dojem z pohovoru.

Najlepšie na mňa zapôsobila spoločnosť speech International Planungsgesellschaft mbH. Tu aj momentálne pracujem v kancelárii, ktorá sa nachádza v srdci Berlína Hackescher Markt blízko Alexanderplatz. V tejto medzinárodnej spoločnosti mám naozaj veľkú šancu na svoj odborný rozvoj. Projekt Luzhniki, na ktorom sa podieľam, je pre mňa studnicou skúseností, z ktorej budem čerpať aj počas písania svojej záverečnej práce “Interiérový dizajn rekonštruovaných budov s rešpektovaním historického pôvodu budovy“. Projekt Luzhniki je rekonštrukcia tohto historického štadiónu v Moskve s cieľom zvýšenia jeho kapacity. Táto úprava je nevyhnutná, nakoľko v roku 2018 sa tu budú konať majstrovstvá sveta vo futbale. Táto téma je veľmi blízka mojej záverečnej práci. Už teraz som získala niekoľko nápadov a inšpirácii, ako pretvoriť opustené obratisko lokomotív v meste Coburg, ktoré je objektom mojej záverečnej témy.

Základom celého projektu je dobrý a podrobný výskum, na ktorom už postupne pracujem. Takéto obratiská sa v Nemecku vyskytujú celkom často. Preto porovnávam už úspešné rekonštrukcie takýchto objektov, analyzujem tieto prestavby a zberám informácie k môjmu projektu.

Avšak treba popri štúdiu a práci aj spoznávať krásy Berlína. Pravdu povediac po desiatich hodinách v práci často nezostáva veľa energie na kultúrne vyžitie, ale využívam každú možnú príležitosť. Už som si splnila svoj veľký sen a videla som na vlastné oči egyptskú kráľovnú Nefertiti či veľkolepú Ištarinu bránu z Babylonu. Mala som možnosť preniesť sa na chvíľu di ríše Chetitov, či obdivovať Chammurapiho zákonník. To to je len časť z krás a čarovných miest, ktoré ponúka Berlín. Neviem sa dočkať kedy objavím ďalšie.

Autorka: Mgr. art. Alena Krčová

Foto: Michal Pavlusik

Share This Article