Edukačno-zábavné podujatie Samojed Baby Školka

 

 

Na veľkonočnú sobotu sa v unikátnych priestoroch Reštaurácie U Freda uskutočnil druhý ročník edukačno-zábavného podujatia s názvom Samojed Baby Školka. Doobedná časť bola edukačná určená len pre chovateľov a majiteľov samojedov. Pani Hanka Vávrová, dlhoročná chovateľa samojedov, odovzdávala svoje praktické skúsenosti spojené s údržbou samojedskej srsti – ako a čím správne česať, ako a čím správne čistiť srsť, ako správne strihať pazúriky, čistiť oči a uši. Súbežne Katka Navrátilíková, česká juniohandlerka učila a trénovala samojedov a ich majiteľov ako sa správne chovať vo výstavnom kruhu, aký je správny výstavný postoj, ako správne predviesť psa v pohybe….Následne Eva Vávrová, študentka veterinárnej fakulty, odprezentovala prednášku na tému zdravie – dysplázia bedrových kĺbov. Majitelia si vypočuli ako a prečo dysplázia vzniká, ako jej čiastočne predchádzať, ako vyzerá dysplázia na rontgenovom snímku.

K obedu dorazila k Fredovi aj ďalšia aktérka podujatia česká musherka samojedského záprahu pani Alena Pešková. Okrem 7 samojedov priviezla so sebou aj kolobežku, vozík a všetku potrebnú výstroj pre vytvorenie záprahu. Pani Pešková oboznámila prítomných, a už aj verejnosť o tom aké rôzne druhy postrojov pre psov sú na trhu k dispozícii, ich klady a zápory pre jednotlivé športové aktivity so psami. Samojedi si v prvej fáze vyskúšali aké to je za sebou vôbec niečo ťahať- ťahali pneumatiku od osobného automobilu. Následne prišla na rad kolobežka ťahajúcu jeden alebo dvaja samojedi. Aj česká lyžiarka, majiteľka samojedky Belly Eva Vrabcová-Nývltová vyskúšala adrenalínovú kolobežkovú jazdu. Na svoju autogramiádu si priviezla Eva niekoľko kartičiek a neúnavne rozdávala svoj podpis zúčastneným. Potom prišiel na rad samojedský záprah. Ako efektívnejšie a najrýchlešie naučíte psa pracovať v záprahu? No predsa tak, že ho to naučia tí, ktorí už to vedia. Do profesionálneho záprahu Alenky Peškovej tak boli zapriahaní aj účastníci Baby školky. Čo iné tak nezručnému samojedovi zostávalo???? Musel ťahať s ostatnými…….Najlepšie je vzdelávať samotnou praxou….

Bodkou za podujatím bola spoločná fotografia a malá oslava výročia jedného roka šteniatok vrhu Babies z chovateľskej stanice Matyella. Každý účastník podujatia za úspečné absolvovanie dostali krásne, ručne vyrobené Hanarny kokardy.
Všetkým spoluorganizátorom a tiež účastníkom podujatia Samojed Baby Školka patrí od nás veľká vďaka.

 

Ing. Erika Okániková, ch.s. Matyella

Share This Article