FEST MARINGOTA

 

V dňoch 22.-23. augusta 2014 sa v Skalici uskutoční už tretí ročník multižánrového letného festivalu Fest Maringota. Organizátor festivalu, občianske združenie CVJ Barák sa po úspešných predchádzajúcich ročníkoch, pozitívnej odozve a zvyšujúcej sa návštevnosti rozhodlo pokračovať vo svojom úsilí a v treťom ročníku naďalej zvyšovať stupňujúcu sa úroveň festivalu.

 

Fest Maringota ako malý, nekomerčne zameraný festival sa snaží vymaniť zo stereotypnej predstavy o letných festivaloch v regióne a vytvoriť nový typ spoločensko-kultúrneho podujatia. Dôraz kladie na jedinečnú atmosféru prostredia pieskového lomu a originálny hudobný program

s dôrazom na žánrové presahy. Nemenej dôležitý je aj sprievodný program, v ktorom festival spolupracuje s inými občianskymi združeniami, neziskovými organizáciami a mladými umelcami.

 

Dramaturgia hudobného programu sa snaží prezentovať čo najzaujímavejších interpretov zo súčasnej slovenskej a českej hudobnej scény. Ako jeden z hlavných headlinerov tento rok vystúpi slovenský elektroakustický  projekt Juraja Lišku Fallgrapp. 6-členná koncertná zostava, ktorá tento rok vydala svoj debutový album Rieka, spája elektroniku s husľovým triom, perkusiami a vokálom. Ďalším väčším menom v programe je Sato-San To z Českej republiky. Ich hudba je neobvyklá hudobná koláž, ktorá mieša elektroniku, jazzové improvizácie, junglové rytmické paterny a prvky world music. Pražské konzervatóriá na festivale zastúpi mladá energická kapela The Cupcake Collective, hrajúca moderný jazz zmiešananý z funky. Podobné žánrové zameranie má aj Zlínska formácia Blue Tone Band, pýšiaca sa početnou dychovou sekciou. Túto štvoricu doplní domáca formácia Carpet Cabinet, známa svojimi dynamickými koncertmi, plnými housu, hip-hopu, r´n´b a elektroniky. Hosťom na ich vystúpenaia bude speváčka Sisa Fehérová.

Vedľa týchto mien vystúpia na festivale aj domáce kapely a interpreti, ktorým bude venovaný jeden blok programu. Najznámejším z nich je jednoznačne bluesová legenda Luboš Beňa. Zostavu dopĺňajú psychadelickým big-beatom Skuban Band, tvrdším rockom The Junkies a mladá kapela Anina Vrána.

Každý festivalový deň bude po bloku vystupujúcich kapiel pokračovať tanečnou zábavou do ranných hodín. O tú sa postarajú predovšetkým drum and bassoví Dj´s Rivalize a Brown B z Brightonu vo Veľkej Británii, ktorá je v súčasnosti svetovou veľmocou tanečnej hudby z našich domácich radov sa predstavia DJ´s Juraj Grafik, Neusanf.

 

Organizátori nezabúdajú ani na vizuálne umenie, keďže všetky hudobné vystúpenia po zotmení bude sprevádzať digitálna projekcia. Okrem toho budú mať návštevníci v sprievodnom programe možnosť navštíviť vernisáž fotografií FotoExpo študentov architektúry, ochutnávku vína, pozrieť sa na živú street artovú tvorbu mladých umelcov a zapojiť sa do rôznych aktivít. N.o. Dobromyseľ bude mať, rovnako ako minulé ročníky na festivale svoju čajovňu a pripraví si zopár interaktívnych workshopov. Svoj priestor opäť dostane aj Lukostrelecký klub Skalica.

Share This Article