Frešo: Ľudovít Štúr zostane zrejme neprekonanou osobnosťou

 

Bez Štúrovej slovenčiny by dnes pravdepodobne nebol ani moderný slovenský národ,“ povedal bratislavský župan Pavol Frešo pri príležitosti 159. výročia úmrtia Ľudovíta Štúra. „Z hľadiska výsledku svojho politického úsilia zostane Ľudovít Štúr zrejme ešte dlho neprekonanou osobnosťou našich národných dejín,“ uviedol v príhovore na dnešných spomienkových slávnostiach Pavol Frešo.

 

V tomto roku pripravuje Modra aj 200. výročie narodenia Ľudovíta Štúra (28.10.1815). Na oslavách bude participovať aj Bratislavský samosprávny kraj. „Oslavy podporíme aj finančne a o výške podpory rozhodnú krajskí poslanci na februárovom zasadnutí Zastupiteľstva BSK,“ povedal župan Pavol Frešo. Ako ďalej uviedol, kraj pravidelne podporuje projekty v Modre a okolí, ktorých cieľom je záchrana a zveľaďovanie kultúrneho a historického dedičstva regiónu „Verím, že dôstojné oslavy najvýraznejšej osobnosti našich národných dejín prebehnú v celej krajine za prispenia štátu aj samospráv,“ doplnil Pavol Frešo.

 

Dnešnú spomienkovú slávnosť zorganizovalo tradične mesto Modra v spolupráci so Slovenským národným múzeom a Evanjelickou cirkvou augsburského vyznania a Modranským turistickým spolkom. Súčasťou osláv je aj turistická vychádzka na miesto zranenia Ľudovíta Štúra, sprístupnenie izby, v ktorej 12.januára 1856 skonal, ale aj prezentácia troch nových publikácií o jeho živote. 

 

Frešo : Ľudovít Štúr zostane zrejme neprekonanou osobnosťou

2015-01-11 Freso_Stur vyrocie umrtia (1)

 

 

Mgr. Iveta Tyšlerová

hovorkyňa Bratislavského samosprávneho kraja

 

Share This Article