Gymnazista Juraj Tomša na havajskej XTERRE

Do siene slávy skalického gymnázia v posledných dňoch pribudol ďalší šikovný študent, budúci maturant triatlonista Juraj Tomša. V októbri sa stal jedným z 800 účastníkov celosvetových pretekov v triatlone, ktoré sa konali na ďalekom Havaji. Juraj v silnej a vyrovnanej konkurencii obsadil skvelé 4. miesto vo svojej juniorskej kategórii, čo je úspech, o ktorom sa rozhodne treba zmieniť, pretože si zaslúži obdiv a uznanie. O prípravách na súťaž, jej priebehu i svojich dojmoch z Havaja nám porozpráva Juraj sám.

Dňa 26.10.2014 sa na Havajskom ostrove Maui v meste Kapalua konal pretek XTERRA World Championship. Pretek je vyvrcholením Svetového pohára XTERRA, do ktorého sú zaradené preteky po celom svete. Na každom z týchto pretekov si môžu triatlonisti vybojovať kvalifikačné certifikáty na Hawaii.  Príprava na Hawaii sa začala ihneď po získaní kvalifikačného certifikátu, ktorý som získal na Svetovom pohári v Prachaticiach. S trénerom sme sa snažili využiť čas na zlepšenie vo všetkých troch disciplínach, hlavne so zameraním na beh, pretože si myslím, že beh bol tento roku mojou slabinou.

Na Hawaii sme prišli desať dní pred štartom, aby sme mali dostatok času na aklimatizáciu. Čas utiekol veľmi rýchlo a nastal deň preteku. Vstávali sme pred šiestou hodinou. Po raňajkách sme sa vybrali na miesto štartu. Nasledovalo uloženie vecí do depa, rozcvičenie a mohlo sa ísť na to. Na pláži sme dostali požehnanie od miestneho šamana a vypočuli sme si štátnu hymnu Spojených štátov amerických. O deviatej hodine bol pretek odštartovaný výstrelom z dela. Plávalo sa 1,5 km a aby toho nebolo málo, tak nám to všetko sťažovali veľké vlny. Po plávaní nasledovalo 32 km horskej cyklistiky s prevýšením 1000 metrov. Trať bola situovaná do členitého terénnu. Bola náročná po fyzickej ale aj technickej stránke. Poslednou disciplínou bolo 10 km behu, ktorý viedol miestnymi lesmi. Celý pretek sťažovalo teplé počasie. Posledných 300 metrov sa bežalo po pláži, čo bolo neskutočne vyčerpávajúce, a potom už čakala cieľová rovinka s množstvom divákov. Po prejdení cieľa mi na krk zavesili havajský veniec a účastnícku medailu.  Pretek hodnotím veľmi pozitívne, aj keď sa vyskytli určité problémy, ale aj o tom je XTERRA. S umiestnením som spokojný, avšak viem, že do budúcnosti je stále čo zlepšovať. Chcel by som sa ešte na Hawaii vrátiť a pokúsiť sa vylepšiť môj čas a taktiež aj umiestnenie.

Čo sa týka mojich dojmov, najviac sa mi páčil miestny štýl života. Ľudia sa nikde neponáhľali, všade vládla pohoda. Okrem trénovania sme si našli čas aj na výlety. Videl som veľa pekných miest, či už to bol ostrov Oahu, hlavné mesto Honolulu alebo slávna pláž Waikiki.

Na záver by som sa chcel poďakovať hlavne mojej sestre, rodičom a celej rodine, ktorá ma od začiatku v tomto športe podporuje, môjmu trénerovi Jurajovi Karasovi za perfektnú prípravu a vyladenie formy, priateľom a spolužiakom, ktorí mi fandili a v neposlednom rade všetkým sponzorom, bez ktorých by som sa tohto prestížneho preteku nemohol zúčastniť. Ešte raz všetkým srdečne ďakujem.

Toľko teda úspešný slovenský juniorský triatlonista a skalický gymnazista Juraj Tomša, ktorému blahoželáme ku skvelému úspechu a prajeme veľa športových i študijných úspechov, keďže tento školský rok naňho čaká skúška dospelosti – maturita.

Sponzori, vďaka ktorým som sa majstrovstiev mohol zúčastniť:

Sponzori: INA Skalica s r.o., Protherm Production s r.o., Vaillant Group Slovakia s r.o.Stavoimpex Holíč spol s r.o.Mesto HolíčDEMA Senica a.s.BRS Technology, BONEKO a.s., SOME Slovakia s r.o., Autosevis Šenigla, S.A.H. PROJEKT, K-PARKETT, MORVY s r.o., Eissmann Automotive Slovensko s r.o., TINASTAV plus s r.o., Baňa Čáry a.s., PD Štefanov, FA-JO, TV Wywar, BOGA s r.o, MAS Masaryk, PMGSTAV SK s r.o., Čistiareň pod Kalváriou.

Ďakujem !

Juraj Tomša a Mgr. Zuzana Kolštromová

Share This Article