Jesenná cesty nepodceňujte, môžu byť zradné!

Jeseň sa začína pomaly hlásiť k slovu a okrem toho, že sa prispôsobujeme chladnejšiemu počasiu, mali by sme mať na pamäti, že aj spôsob jazdy je potrebné prispôsobiť aktuálnemu poveternostným podmienkam. Skúsenosti z posledných letných mesiacov naznačujú, že vodiči nie vždy adekvátne zareagovali najmä na zhoršenú viditeľnosť a mokré vozovky. Počet dopravných nehôd v daždivých dňoch stúpol najmä kvôli zle odhadnutej situácii na ceste. Niektorí vodiči precenili svoje schopnosti a aj v miernych zákrutách dostatočne neprispôsobili rýchlosť svojim schopnostiam a stavu vozovky. Úlohu pri nehodách zohrala aj únava a v niektorých prípadoch aj alkohol za volantom. Okrem toho, že vodiči musia rátať v tomto ročnom období s častejšími hmlami, mokrými vozovkami a zníženou viditeľnosťou, dôležité je dodržať tri základné zásady:

  • správať sa na cestách disciplinovane, zodpovedne a ohľaduplne,

  • dodržiavať zásadu vidieť a byť videný,

  • nepreceňovať svoje schopnosti.

Začínajúcim vodičom pripomíname, že v hmle dokážu zvýšiť bezpečnosť na cestách aj tým, že si zapnú predné a zadné hmlové svetlá. Tie smie vodič použiť len za hmly, dažďa alebo sneženia. Vodiči by mali pri zníženej viditeľnosti predĺžiť vzdialenosť medzi vlastným vozidlom a vozidlom jazdiacim pred ním, aby mohli včas zareagovať, adekvátne znížiť rýchlosť jazdy a príp. aj zastaviť vozidlo. Počas zníženej viditeľnosti je vhodné sa orientovať podľa stredových deliacich čiar a smerových stĺpikov pri ceste. Vodiči by v tomto ročnom období mali počítať aj s nánosmi blata po zbere plodín. V niektorých úsekoch ciest im môže vbehnúť do cesty najmä v ranných hodinách a neskôr aj v poobedných hodinách nečakane zver. Polícia preto apeluje na vodičov, aby boli opatrní a v maximálnej miere sa na jazdu sústredili.

Najzraniteľnejším účastníkom cestnej premávky, t.j. chodcom a cyklistom, opäť pripomíname, aby nepoľavili vo svojich zásadách a na cesty vstupovali tak, aby ich bolo čo najviac vidieť. Reflexné prvky a oblečenie je to, čo môže zabezpečiť, že ich ostatní včas uvidia.

Share This Article