Keď slovo pohladí

Deti zo Špeciálnej ZŠ a ZŠ v Šaštíne-Strážach mali tú česť, stretnúť sa 7. júna 2013 s pani spisovateľkou Zdenkou Lacikovou. Pre mnohých to bolo prvé stretnutie so spisovateľom vôbec, no určite im zostane dlho v pamäti.

Pani spisovateľka začala stretnutie rozprávaním o sebe, ako sa dostala z dedinky Prašice až na Záhorie. Ako odišla za štúdiom do Bratislavy a neskôr ju kvôli bývaniu opustila. Od útleho detstva mala rada knihy a čítanie, takže jej cesty smerovali na strednú knihovnícku školu. Dnes sa tejto práci už nevenuje. Je učiteľkou v MŠ v Popudinských Močidlanoch a býva v Kopčanoch. Dve dospelé deti a manžel, ktorý ju na besede sprevádzal, jej poskytujú dostatok priestoru pre realizáciu. Pochopia ju, keď má chuť na písanie a ochotne ju zastanú pri domácich prácach.

Deťom porozprávala aj o svojich knihách, ktorých jej doteraz vyšlo 13. No už usilovne pripravuje tú 14. Veľmi zaujímavou pre obyvateľov nášho regiónu je básnická zbierka s názvom Do uzlíka. Ide o útlu knižočku svojim vzhľadom, no s o to väčšou hodnotou. Zaujímavý je aj jej vznik. Počas letných prázdnin si prešla pani Laciková spolu s manželom celé široké Záhorie, navštívila starších pamätníkov v jednotlivých obciach a zapísala si od nich staré povesti a báje. Z nich potom urobila krásne veršované príbehy. Kde bolo viac námetov, tam majú obce svojich príbehov i viac. Určite by si ju mal prečítať každý, kto sa rád dozvie o minulosti svojej obce zaujímavé skutočnosti. Nechýba tu ani príbeh o našom meste, no aj o susednom Štefanove, Kútoch, Holíči, Uníne, Brodskom, Sekuliach, Moravskom Svätom Jáne, Malackách a mnohých ďalších.

Besedy sa zúčastnila aj bývalá vedúca miestnej knižnice, pani Elena Ovečková, ktorá ochotne zopár básní predniesla. Pridala sa aj žiačka Patrícia Hricová, no zarecitovala nám aj pani spisovateľka. Celé toto stretnutie sa nieslo vďaka bezprostrednosti pani Lacikovej vo veľmi príjemnej atmosfére. Deťom porozprávala o sebe aj také veci, s ktorými by sa nie každý vedel pochváliť. Bola však veľmi milá, srdečná a najmä prirodzená. Stretnutie s ňou určite zopakujeme, aby sme umožnili tento krásny nevšedný zážitok aj ostatným deťom z nášho mesta.

Ľudka Machová

 

Share This Article