Letné gastro novinky v ľahkej strave od Norbi Update

 

Leto je tu: Schudnite do plaviek!

 

 

Vytúžený čas relaxu, letných prázdnin a rodinných dovoleniek je v plnom prúde. Ak ste ešte nestihli upraviť svoju hmotnosť, či nabehnúť na nový jedálniček, máte najvyšší čas. Vhodná strava a ľahký pohyb sú základom naštartovania metabolizmu, vyčistenia tela od škodlivín a tým začiatku odbúravania tukových zásob. Riešenie ponúkajú jedinečné potraviny Norbi Update dostupné vo všetkých regiónoch Slovenska, takmer v každom okresnom meste. Navyše táto najväčšia slovenská sieť predajní zdravej výživy prichádza s gastro novinkami, s ktorými môžete aj v lete začať nový slnečný deň na spôsob  pravých talianskych raňajok, urobiť si popoludňajšiu siestu a trochu maškrtiť, alebo stráviť zábavný večer s priateľmi pri drinku.

 

Špecialista na zdravé stravovanie Ivan Gallo k tomu hovorí: „Raňajky sú základom úspešného dňa. Pre pohodové rána, v štýle Talianov, pre ktorých sú typické briošky a capuccino, sú u nás nové Update1 Natur croissanty z lahodného lístkového cesta, jemné vo vnútri a chrumkavé zvonku, vždy čerstvo upečené. Pre tých, ktorí radi maškrtia, ponúkame celú škálu mrazených dezertov, ako gaštanové pyré, koláčiky a zmrzliny s rôznymi polevami bez pridaného cukru, so sladidlom zo stévie. Zo sladkostí je v ponuke nová Update1 Horká čokoláda s kúskami sušeného pomaranča. Letné večery pri pohári osviežujúceho vína vždy padnú vhod po náročnom dni a vyšších teplotách. V Norbi Update však máme zdravé vína, bez pridaných cukrov. Milovníkov červeného vína potešíme suchým červeným vínom s tmavou rubínovou farbou zamatovej chuti a ovocnej sviežosti, vhodné aj k cestovinovým šalátom a syrom. Pivárom ponúkame k víkendovej grilovačke pivo s višňovou príchuťou a stéviou s obsahom alkoholu len 2,1 %. Bez výčitiek môže byť aj súčasťou diéty. Nezabúdajte na pitný režim. Na raňajky sú ako stvorené jogurtové nápoje sladené stéviou – jahodový či tropický. Letné vitamínové nápoje Fruit Drink so zvýšeným obsahom vitamínu C nájdete v siedmich skvelých príchutiach. Do konca júla za každý nákup alkoholického alebo nealkoholického nápoja, ktorý je súčasťou ponuky, získajú zákazníci každý druhý nápoj rovnakého sortimentu s 22 % zľavou. Aj gazdinky si pri pečení na dovolenku prídu na svoje s krupicovým cukrom Update1 Zero, či s ovocnými džemami Update 1 Family Jam.“

 

Zdravé stravovanie v lete

 

Aj keď strava v letných mesiacoch by mala byť striedmejšia  a menej kalorická, neznamená to odopieranie si obľúbených jedál, či sladkostí. Tie doterajšie stačí iba nahradiť výrobkami bez rafinovaných cukrov, konzervantov, farbív a ďalších aditív, ktoré dlhodobo škodia organizmu a zanášajú tráviaci trakt. Na dovolenke už vôbec nepotrebujeme konzumovať epidemiologicky rizikové potraviny, najmä z mäsa, vajec a mlieka a privodiť si žalúdočné problémy, plynatosť, ani sa prejedať. Práve naopak, s vyššími teplotami a nízkou vlhkosťou vzduchu nás zasýtia aj ľahké šaláty, či ovocie a zelenina z vlastnej záhrady, ktoré zaručia príjem poriadnej dávky vitamínov, minerálov, enzýmov a vlákniny, napríklad v podobe doma pripravených jahodových, ananásových, grepových či banánových štiav. Ich doplnenie, najmä vitamínov C, A, E v strave, nahrádza spotrebovanie antioxidantov v tele slnečným žiarením.

„Ochutnajte plody, ktoré ste ešte nejedli a vyskúšajte nové kombinácie ovocia a zeleniny, napríklad na raňajky či desiatu žltý melón s prosciutom, mäkký čerstvý syr a malé rajčiny s bazalkou a olivovým olejom. Netreba však zabúdať na to, že aj dobrého veľa škodí, hlavne ovocia, ktoré obsahuje komplex cukrov. Pri konzumovaní väčšieho množstva si môžeme ľahko spôsobiť zvýšenú glykémiu, následkom čoho sa môže spustiť proces priberania. Ešte horšie je to v prípade diabetikov. Ovocie preto odporúčam konzumovať hlavne v ranných hodinách, najneskôr však do 14. hodiny, aby sa vstrebané cukry mali čas spáliť. Vtedy je čas aj na primeraný pohyb, plávanie, bicyklovanie, plážový volejbal, futbal, turistiku a iné aktivity,“ dopĺňa I. Gallo.

Poukazuje aj na to, že potraviny Norbi Update sú ideálne na zostavenie jedálnička v lete, v kombinácií s rôznymi druhmi ovocia a zeleniny a dostatkom tekutín. Vhodné sú pre rodiny s deťmi, ako aj pre ľudí trpiacich civilizačnými ochoreniami a to diabetes, vysoký krvný tlak, obezita, nadváha, choroby tráviaceho ústrojenstva a iné.

 

,,Strava by mala byť zložená aj z celozrnných výrobkov, rýb, hydiny, strukovín, je potrebné obmedziť potraviny bohaté na tuky a sacharidy. Na obed si dajte napríklad zeleninový prívarok, alebo čerstvý zeleninový šalát s cestovinami Update1, so syrom, šunkou či chutným pestom. Vynikajúcimi alternatívami sú cícerové nátierky, či Update1 baklažánový šalát, ktorý sa výborne hodí k našim pečivám. Má vysoký obsah vlákniny a vitamínu C, skvele pôsobí na úbytok hmotnosti a odporúča sa na raňajky alebo na večeru ku grilovanému mäsu. Ugrilovať si môžete kuracie mäso, ryby, ale aj zeleninu. Dodržiavajte dĺžku a teplotu pri spracovaní potravín, je lepšie ich variť, dusiť a piecť, než vyprážať. Nemôžem opomenúť pitný režim. Stratou vody potením organizmus stráca aj minerály. Denná dávka je minimálne 2,5 litra vody, v horúčavách aspoň 3,5 litra. Na to je nutné piť častejšie a v malým množstvách, každú pol hodinu jeden pohárik, teda cca 1,5 – 2 dcl vody. Celý metabolizmus môže nabúrať aj nadmerná konzumácia studeného piva, či sladkých nápojov a koktailov. V prípade, že naozaj ťažko odolávate teplu, skúste zmixovať veľa ľadu s trochou ovocia (na 2 dávky cca 0,6 dcl- stačí napr. 1 broskyňa, či hrsť malín a ¼ – ½ limetky) a s malým množstvom vody. Dostanete ovocný ľadový nápoj, ktorý vás osvieži a schladí, navyše je v ňom naozaj málo sacharidov,“ vysvetľuje I. Gallo.

 

Dodal, že osobitnou kategóriou, na ktorú netreba zabúdať v lete, sú starší ľudia a deti. U detí je potrebné dbať na príjem sladkostí a nahradiť ich čerstvým ovocím alebo domácimi ovocnými dreňami. Dieťa by malo mať aj cez prázdniny dostatok aktivít, hier, pozornosti a starostlivosti rodičov či starých rodičov, nevyhnutných pre zdravý vývin. U starších sú časté kardiovaskulárne, nervové, metabolické, obličkové ochorenia, ako aj užívanie liekov, či nepociťovanie smädu, preto si ich strava vyžaduje zvláštny prístup. Často sa používajú bylinky, ako bazalka, mäta na prípravu jedál, ktoré povzbudzujú chuť, postačí však strava s nízkym glykemickým indexom pre viac energie a lepší metabolizmus.

 

Viac informácií je na www.update.sk

 

 

Share This Article