Malacká hudobná jar oslávi 55. výročie

Vyše polstoročia sa v Malackách organizuje podujatie Malacká hudobná jar (MHJ) plné zaujímavých kapiel, tento rok už 55. ročník. Hlavný aj sprievodný program bude prebiehať od 24. marca do 17. apríla.
Festival rozbehne 24. marca (nedeľa) o 16.00 h v Kultúrním domečku známa malacká kapela AC+. Skupinu založili spevák Juraj Ďuri Trebuľa a gitarista Vlado Johny Novák v roku 1982 s pôvodným názvom Termix. Názov na AC+ si kapela zmenila až o dva roky neskôr (1984). V tom istom roku sa tiež dostavil prvý významný úspech s pesničkami Pacient a Roleta (ocenenie na Hudobnom festivale mladých v Bojniciach). Ich pravdepodobne najväčším hitom je pieseň Klára (Na ulici stála, volala sa Klára…) z roku 1986. Jej pôvodnú verziu rádia nikdy neodohrali, ale aj napriek tomu videoklip trikrát zvíťazil vo vtedy veľmi populárnej televíznej hudobnej hitparáde 5xP. V roku 1991 kapela vydala svoj prvý album s názvom Nemusíš sa tieňov báť. Počas desiatok rokov na scéne sa síce členovia kapely pomenili, ale na tomto ročníku MHJ ich máte možnosť vidieť v pôvodnom aj novšom zložení.
O týždeň neskôr (31. marca o 16.00 h) do malackého kina zavíta Aimée Allen Quartet. Speváčka Aimée Allen pochádza z USA a jej súčasný repertoár tvorí výber jazzových štandardov z „veľkého amerického spevníka“ (great american song book), brazílska bossa nova a tiež lyrické piesne po francúzsky. Skupina má medzinárodné zloženie. Členovia pochádzajú nielen zo Spojených štátov amerických, ale aj z Nemecka a Českej republiky.
V predveľkonočnom období (7. apríla o 16.00 h) sa kostol Nepoškvrneného počatia Panny Márie rozoznie hudbou Katedrálneho zboru sv. Martina z Bratislavy. Zbor vznikol v roku 2011 za účelom obnovenia viac ako 600-ročnej tradície liturgického spevu a hudby v Dóme sv. Martina v Bratislave. Tam pravidelne účinkuje na bohoslužbách a iných slávnostných príležitostiach. Repertoár zboru je zameraný čisto na sakrálnu tvorbu, keďže ich prioritou je vystupovanie na sv. omšiach. Dirigentom je Ján Miškovič a stálym organistom Daniel Gabčo.
Hosť z Rakúska, Harald Kräuter, Thomas Vigl a ich projekt Sax & Crime, sa predstavia 18. apríla o 19.00 h v Kultúrním domečku. Sax & Crime je založený na fúzii neuveriteľného koncertného nasadenia, rapu, jazzu, reggae, funky, kabaretu, paródie pop-kultúrnych ikon a asi desiatich ďalších žánrov a štýlov. Ich originalita spočíva v sebairónii, búraní všetkých umelých bariér a predsudkov.
 
Okrem hlavného programu vás pozývame aj na sprievodné podujatia.
Výtvarné muzicírovanie – Detský tvorivý ateliér pre školské kluby a družiny sa uskutoční 19. marca a 16. apríla o 14.00 h v budove Mestského centra kultúry (MCK).
 
Prechádzka melódiami našej mladosti s Libušou Kerakovou v sprievode klaviristu Miloslava Khuna sa bude konať 13. apríla o 16.00 h v galérii MCK.
Domček, domček, kto v tebe býva… Hudobno-divadelné predstavenie divadla Rozprávkovo je pre deti pripravené 14. apríla o 17.00 v Kultúrním domečku v rámci Rozprávkovej nedele.
Hudobný koncert žiakov a učiteľov Základnej umeleckej školy v Malackách sa odohrá v pondelok, 15. apríla, o 18.00 h v Kultúrním domečku.
Predpredaj vstupeniek na všetky podujatia MHJ sa začal 1. marca v Kultúrním domečku (pokladňa je otvorená vždy hodinu pred akýmkoľvek podujatím) alebo online na www.mckmalacky.sk.
 M
Share This Article