Malokarpatské múzeum oslavuje 55. výročie svojho založenia

Malokarpatské múzeum v Pezinku, ktoré je v zriaďovateľskej pôsobnosti Bratislavského kraja, oslavuje 55. Výročie svojho vzniku. Pri tejto príležitosti pripravilo od 20. marca do 31. mája výstavu „História predmetu, príbeh človeka“, ktorá návštevníkom predstaví najzaujímavejšie predmety, príbehy ich niekdajších majiteľov či darcov. Súčasťou výstavy je niekoľko interaktivít či možnosť dotýkať sa vybraných vystavených predmetov.

 

Malokarpatské múzeum už potešilo a inšpirovalo mnohých ľudí, preto ho považujem za veľmi prínosné. Je to ale najmä vďaka riaditeľovi a zamestnancom, ktorí ho vedú s nadšením. Práve to považujem za úplne kľúčové aj pre pôsobenie ďalších minimálne 55 rokov,“ povedal bratislavský župan Pavol Frešo.

 

V rámci výstavy, ktorá mapuje 55 rokov Malokarpatského múzea, je možné po prvý krát vidieť kríž, používaný pri zasadaniach a súdnych konaniach. Expozície múzea je prístupná aj pre nevidiacich návštevníkov prostredníctvom prekladov nosných textov do Braillovho písma ako aj pre nepočujúcich, ktorým sprostredkúva informácie v posunkovej reči. Vstupné je 1€.

 

Mojou ideou bolo spájať staré s novým, to znamená nerobiť z múzea skanzen, ale pomyselne nové múzeum, aby návštevníci pozerali na staré veci s novým pohľadom, vtedy im to bude dávať zmysel a budú sa radi vracať späť,“ povedal riaditeľ Malokarpatského múzea Martin Hrubala.

 

Počiatky múzejníctva v Pezinku siahajú do roku 1905, kedy František von Meissl založil na mestskej radnici malé mestské múzeum, resp. pamätnú izbu. Zhromaždil zbierky po zrušených cechoch (cínové kanvice, drevené truhlice, dokumenty). Nadviazal naňho Fedor Jamnický, ktorý vypracoval aj koncepciu na založenie vinohradníckeho múzea ako jedného z prvých návrhov na založenie špecializovaného múzea v ČSSR. V roku 1958 bolo v renesančnom vinohradníckom dome na dnešnej ulici M.R. Štefánika zriadené Mestské múzeum a o dva roky neskôr vzniklo formálne Mestské historické múzeum.

V roku 2002 sa stal zriaďovateľom múzea Bratislavský samosprávny kraj, ktorý budovu múzea zrekonštruoval a zmodernizoval. V roku 2008 bolo sprístupnené verejnosti a pri tejto príležitosti predstavilo i novú expozíciu v pivničných priestoroch – Dejiny vinohradníctva a vinárstva pod Malými Karpatmi. Od roku 2013 je v priestoroch múzea otvorená stála expozícia Príbeh vína. Malokarpatské múzeum v Pezinku má najväčšiu zbierku vinohradníckych lisov v strednej Európe. Organizuje aj rôzne podujatia, napríklad Keramické trhy, Ako to robili naše babky – cykly o varení tradičných jedál či Pálenie jánskych ohňov.

 

Share This Article