MINIMALIZUJTE ZDRAVOTNÉ PROBLÉMY PO ŠTYRIDSIATKE

Okolo štyridsiateho roku dochádza v ľudskom tele k mnohým zmenám. S pribúdajúcimi rokmi sa mení hladina hormónov a jej následkom je klimaktérium. Navyše začína inak fungovať aj metabolizmus – telo spaľuje kalórie oveľa pomalšie, ukladá si tuky z prijímanej potravy a my sa omnoho horšie zbavujeme nadbytočných kíl. Zvyšuje sa riziko vzniku vysokého krvného tlaku, zvýšenej hladiny cholesterolu v krvi a tiež kardiovaskulárnych ochorení a chorôb pohybového aparátu. K zmenám dochádza aj v psychike, predovšetkým v súvislosti s menopauzou, u mužov sa tomuto obdobiu hovorí  andropauza. Dostavuje sa

Zdravotné riziká  spojené nielen s prechodom

Po štyridsiatom roku dochádza aj k riziku výskytu vysokého krvného tlaku a tiež k zmene procesu ukladania tuku, čím sa zvyšuje riziko obezity a tým pádom aj riziko srdcových a cievnych ochorení. Ženy sú v priebehu života pred týmito ochoreniami chránené estrogénom, čo je dôvod nižšieho výskytu týchto ochorení u žien ako u mužov rovnakého veku. Tento ochranný účinok sa  však okolo 60 veku stráca a riziko týchto chorôb u žien a u mužov sa vyrovnáva. Podľa prieskumu sú cievy  Slovákov, na rozdiel od iných národov, napr.  Japoncov alebo obyvateľov Stredomoria, vo veľmi zlom stave. Príčinou je ukladanie cholesterolu do ciev, ktoré  sa stávajú nepoddajnými a zúženými. Výsledkom je ateroskleróza, teda degeneratívne ochorenie cievnej steny. To spôsobuje, že sa nedostatočne prekrvuje orgán, ku ktorému cieva smeruje a potom je to už len krôčik ku kardiovaskulárnym ochoreniam.

Nebezpečný nepriateľ – cholesterol

Cholesterol sám o sebe nie je nebezpečný. To však platí len do chvíle, kedy je jeho hladina v krvi v norme. V momente, kedy telo nezvláda regulovať jeho hladinu a my ho navyše nadmerne zásobujeme cholesterolom z potravín, vzniká problém. Cholesterol sa totiž ľahko prichytáva na  steny ciev a vytvára súčasť sklerotických plátov, na povrch ktorých sa potom nabaľujú krvné zrazeniny. Následne dochádza k zúženiu a niekedy aj k úplnej nepriechodnosti ciev, čím sa obmedzuje dodávka krvi do srdca. Za zvýšenou hladinou tzv. zlého a celkového cholesterolu stojí predovšetkým náš životný štýl – stres, fajčenie, sedavé zamestnanie, nezdravé stravovanie, nulová pohybová aktivita.

Tichý nepriateľ – vysoký krvný tlak

Rovnako, ako zvýšená hladina cholesterolu, ani vysoký krvný tlak nebolí. Pritom ide o jednu z najnebezpečnejších zdravotných komplikácií, ktoré nás môžu ohroziť. Hypertenzia totiž zaťažuje srdce a tepny a môže poškodiť jemné tkanivo napríklad  v oku alebo obličkách. Čím vyšší je tlak, tým väčšie je riziko vzniku závažných komplikácií, ako napríklad srdcového infarktu. K rizikovým faktorom vysokého krvného tlaku patrí stres, nadmerná konzumácia alkoholu, strava bohatá na soľ a obezita.

Nutričná terapia

Tá by ma byť hlavným pilierom prevencie po celý  život, ale pokiaľ ste si v mladosti nedávali pozor, tak práve teraz – v štyridsiatke – je najvyšší čas na zmenu (nielen) jedálnička. Hlavnú úlohu by mala, samozrejme, hrať zelenina a ovocie, ale tiež mliečne výrobky a ryby, ktoré sú  bohaté na zdravé tuky. Naopak tučné jedlá a živočíšne tuky by ste mali zo svojej stravy úplne vylúčiť – zvyšujú totiž cholesterol. Určite siahnite po potravinách s vysokým obsahom vlákniny, pretože významne pomáhajú znižovať hladinu cholesterolu – zaraďte do jedálnička celozrnné pečivo, nelúpanú ryžu, cereálie a strukoviny. Ako doplnok pri zvýšenej hladine cholesterolu v krvi, zvýšených hodnotách krvného tuku, hypertenzii a ako prevenciu rôznych cievnych ochorení zvoľte určite cesnak.. Aby však mohol svoje účinky rozvíjať, je ideálne dopriať si ho každý deň. Denne by sme teda mali zjesť 2-3 strúčiky alebo 900 mg sušeného cesnaku. Ďalšou možnosťou sú prípravky z lekárne. Novinkou sú prípravky Allivictus (na prevenciu kardiovaskulárnych ochorení sa hodí najmä tinktúra), ktoré sú vyrábané výhradne zo slovenských a českých odrôd cesnaku a ich hlavnou prednosťou je to, že na rozdiel od tabletiek alebo kapsúl s cesnakovým extraktom, nie sú po relatívne krátkom čase z dychu človeka cítiť, dokonca ani z potu.

Share This Article