Na Silvestrovskom behu v Senici padol rekord!

V Senici je posledný deň roku spojený so Silvestrovským behom. Túto tradíciu začalo mesto Senica už pred 33. rokmi a neustále si získava nových priaznivcov. Rozlúčiť sa s rokom 2018 zdravo, prostredníctvom behu, prišlo k futbalovému štadiónu 360 malých, či veľkých, profesionálnych i amatérskych bežcov.Začínalo sa kategóriou benjamínkov, postupne cez detské, žiacke, juniorské až po dospelé kategórie. Tento rok pribudla aj nová kategória nordic walking, a tak sa k bežcom pridali na trať po cyklotrase aj chodci s paličkami. Tento rok sa ich objavilo na štarte 24.

KOMPLETNÉ VÝSLEDKY

beh2
Viceprimátor Lackovič odovzdáva ceny. zdroj: senica.sk

Dôkazom toho, že beh je pre každého je aj fakt, že najstarším účastníkom tohto 33. ročníka Silvestrovského behu bol Květoslav Hána z OU Svatobořice-Mistřín Orel s rokom narodenia 1937, najmladšia účastníčka bola o 80 rokov mladšia Laura Matuská.

Na štart hlavného preteku sa postavilo 205 pretekárov. Ten odštartoval primátor mesta Martin Džačovský. Ženy, muži nad 70 rokov a kategória nordic walking absolvovali 4 km trať po senickej cyklotrase, ostatné mužské kategórie absolvovali 2 kolá, teda 8 km trať. Od štartu sa na čelo preteku dostal Jakub Kopiar z AC Malacky, zverenec viacnásobného víťaza Silvestrovkého behu Dušana Valachoviča, ktorý musel zo závodu tento rok odstúpiť. Za Jakuba Kopiara sa „zavesila“ česká reprezentantka Kristiina Mäki, ktorá do cieľa dobehla s úžasným časom 14:17,08 a vylepšila tak traťový rekord o 2 minúty 23 sekúnd. Táto bežkyňa reprezentuje PSK Olymp Praha a keďže má po otcovi fínske občianstvo, beháva aj za fínsky klub Lahden Ahkera. Je držiteľkou českých rekordov na tratiach 2000, 3000 a 5000 m a fínskeho rekordu na 2000 m. Druhá dobehla Maria Truissard s časom 16:59,62 a tretia bola minuloročná víťazka Zuzana Švejdová s časom 17:49,62. Jakub Kociar zdolal 8 km trať za 25:54,93. Druhé miesto získal Ondrej Marenčík z AK Junior Holíč s časom 26:27,37, tesne za ním dobehol hokejbalista z Kyjova Pavel Šedík s časom 26:30,40. Zemiaková medaila sa ušla Tomášovi Skalovi zo Záhoráckeho Friškého Tímu, ktorý bol však najlepším Seničanom v cieli tohtoročného Silvestrovského behu. Spolu s ním si cenu pre najlepších Seničanov odniesli Jakub David z DHZ Senica a Tomášov kolega zo Záhoráckeho Friškého Tímu Marián Medlen. Najlepšími Seničankami sa stali Erika Farkašová, ktorá získala zároveň 3. miesto vo svojej kategórii Ženy nad 35 rokov. Druhou najrýchlejšou Seničankou bola Jana Kubíčková a tretiu priečku obsadila Monika Jamáriková.