Nádejný fotograf Tomi Lipa

Kedy a prečo si začal fotiť?

K fotografii som sa dostal v pomerne mladom veku, keď som ako 12 ročný videl fotografovať svojo strýka detaily kvetov. Keď som následne videl výsledok jeho práce v PC, požičal som si od rodičov rodinný fotoaparát a zhotovil zopár detailov v prírode. Práve vtedy som pochopil, že fotografia bude mojou životnou vášňou. Po čase som naviazal blízky, dokonca až priateľský vzťah s vysokoškolským profesorom magistrom Ferom Tomíkom, ktorý si ma zobral pod „ochranné krídla“ a naučil ma všetko, čo som sa o fotografii až doteraz naučil, za čo som mu nesmierne vďačný.

Akému druh fotiek sa venuješ najradšej?

V súčasnosti najviac času venujem módnej a reklamnej fotografii. Práve na tomto štýle fotografovania ma najviac baví komunikácia s ľuďmi. Pri reklamnej fotografii komunikujem s ľuďmi hneď dvojako. Priamo s modelkami, vizážistkami, kaderníkmi… ale aj nepriamo prostredníctvom svojich prác, ktoré prezentujem s konkrétnym zámerom a mojim cieľom je odovzdať ľuďom myšlienky, názory, pohľady tak, aby sa pre ľudí stali moje práce pôsobivé a atraktívne a to je niekedy vážne sranda.

Kde sa inšpiruješ?

„Inšpirácia je všade.“ Tento výrok som si obľúbil a môžem ho len a len potvrdiť. Pri tvorbe ma inšpirujú ľudia, situácie, životné príbehy, príroda a tak ďalej. Keď sa pripravujem na nové fotenie a plánujem si, ako by mal vyzerať výstup mojej práce, najradšej sa sám zoberiem niekam do prírody, do mesta a len nezaujato sledujem svet okolo mňa a to mi skutočne dokáže „dobiť baterky“. Práve vtedy do mňa prúdia nové nápady. Nakoľko som tak trochu nočný vták, zo všetkého najradšej sa inšpirujem nočnými prechádzkami mestom, kedy sa v noci len tak sám so sebou túlam mestom a nechám do seba prúdiť obrovskú energiu z vesmíru a práve tá ma dokáže nakopnúť a inšpirovať k novým veciam.

Na ktorú fotku si najpyšnejší?

Ťažko sa mi odpovedá na túto otázku, pretože každá fotografia si nesie svoj príbeh, spájajú ma k nej určité pocity, isté zážitky, no bolo zopár mojich prác, ktoré získali ocenenia v rôznych súťažiach a to človeka dokáže potešiť a motivovať do budúcnosti. Viaceré ocenenia získala napríklad reportáž z Ríma, tak isto veľa ocenení som dostal za sériu portrétov bezdomovcov, kde som vyjadril svoj pohľad na ich životné príbehy a ďalšie iné práce, ktoré sa ľuďom páčili. Aby som to zhrnul, tak mám radosť z každej fotografie, ktorá má nejakú myšlienku, výpoveď, ľuďom sa páči a dokážu ju oceniť. To ma na tejto práci vážne baví.

Minulý rok si vystavoval v MAXe, plánuješ niečo podobné aj tento rok?

Je to tak. Minulý rok sa konala moja prvá verejná autorská výstava v skalickom MAXe. Toto leto mi prišlo viacero ponúk na výstavy a projekty spojené s fotografiou. Nechcem predbiehať situáciu, tak nebudem príliš konkrétny, ale asi najbližšie ma čaká moja druhá autorská výstava, kde vyjadrujem svoj obdiv k ženám v úzkom spojení s obdivom k dokonalej prírode.

Čo by si chcel vo svojej foto kariére dosiahnuť?

Mojim životným cieľom, čo sa fotografie týka je vlastniť vlastnú reklamnú agentúru, ale uvedomujem si, že si všetko vyžaduje svoj čas a tak sa snažím ísť na vec postupne a systematicky. Od septembra nastupujem na vysokú školu do Bratislavy, kde budem študovať mediálnu komunikáciu. Verím tomu, že väčšie mesto ponúka viacero príležitostí a tak chcem popri štúdiu na vysokej škole rozšíriť svoje pôsobenie v oblasti fotografie v Bratislave a pevne verím, že mi toto mesto otvorí nové príležitosti.

Share This Article