Ocenili víťazov súťaže Vráťme knihy do škôl

Štvrtý ročník súťaže Vráťme knihy do škôl dosiahol celoslovenský rozmer a zaznamenal rekordný počet príspevkov, takmer 22-tisíc. Víťazov jednotlivých kategórii aj najaktívnejšie školy dnes v aule Gymnázia Ladislava Novomeského ocenili podpredsedníčka Bratislavského kraja Alžbeta Ožvaldová a riaditeľ odboru školstva BSK Roman Csabay. Ocenení vyhrali čítačky, knihy ale aj výlet do Bruselu pre celú triedu.

 

Táto súťaž sa začala v rámci Bratislavského kraja a za štyri roky sa rozrástla na celoslovenskú súťaž. Je potešujúce, že o to majú žiaci záujem a to hlavné je, že vrátime opäť čítanie do centra záujmu našich detí. Kým minulé roky súťažili len stredné školy, teraz je tu nóvum a súťažili aj žiaci zo základných škôl a detičky z materských škôlok. Sme strašne radi, že táto súťaž mala takýto úspech a dúfajme, že do budúcna dosiahneme ešte lepšie čísla,“ povedala vicežupanka Alžbeta Ožvaldová na slávnostnom odovzdávaní cien.

 

Do súťaže bolo celkovo doručených 21 953 príspevkov, z toho 9 074 kresbičiek. Vlani bol počet príspevkov vyše 2 700. Aj v tomto roku posielali príspevky prevažne dievčatá, z celkového počtu to bolo až 73 percent. Zo škôl v BSK prišlo 3310 príspevkov, čo je takmer 350% nárast oproti minulému roku. Celkovo sa zapojilo 661 škôl, najaktívnejší boli žiaci z bratislavského, potom z prešovského a košického regiónu.

 

Výhercami hlavných cien, ktoré do súťaže venoval BSK, elektronických čítačiek sú Patrik Hájek z OA Čadca, Nika Šušoliaková z Gymnázia Partizánske a Lenka Trembecká z Gymnázia sv. E. Steinovej v Košiciach. Špeciálnu cenu – výlet do Bruselu pre celú triedu vybojovali Timea Somorová z Gymnázia Trstená, Iveta Ratajská zo SZŠ Bratislava-Petržalka a Andrea Miškocová z Gymnázia Humenné.

 

Po tretíkrát bola udelená aj cena Knižný Anjel, na ktorú študenti navrhovali knihovníkov či učiteľov slovenského jazyka, ktorí podporujú záujem o čítanie. Z 2 868 nominovaných Knižných anjelov si absolútnu jednotku vybojovala Andrea Grajzová z MŠ Šaštín Stráže.

 

Aj tento rok prebehla súťaž o najaktívnejšiu školu – školu, z ktorej sa zapojilo

najviac študentov. Najaktívnejšia škola – ZŠ M. Bela v Šamoríne vyhrala interaktívnu čítačku a spolu s ďalšími dvoma príspevkovo najaktívnejšími školami – s bratislavským Gymnáziom Grosslingova a Gymnáziom na Alejovej v Košiciach získali od vydavateľstva Raabe odbornú literatúru o hospodárení a administratíve škôl a literatúru pre pedagógov.

 

Je veľmi dôležité, že takéto projekty existujú, čo sa ukazuje aj na stúpajúcej tendencii a záujme deti o literatúru. Som spokojná a vďačná, že takéto súťaže existujú v tejto dobe, kde smartfóny sú denno-dennou až predĺženou rukou a literatúra často krát nie je až tak vnímaná ako in alebo cool. Toto je dôkaz toho, že to tak nie je,“ zhodnotila spisovateľka Tamara Heribanová.

 

Na projekte spolupracuje Bratislavský kraj s kníhkupectvom abcknihy.sk, partnermi sú vydavateľstvá IKAR a RAABE.

 

 

Share This Article