Pálffyovská kaplnka v Malackách čaká na svoje znovuzrodenie

Najstarší Malačania si ju možno ešte pamätajú, tí mladší ju poznajú z rozprávania. Minulý režim ju chcel vymazať zo spomienok i zo zemského povrchu, našťastie sa to nepodarilo. Na Prvomájových Malackách v roku 2016 sa dočkala opätovného otvorenia a len za jediný deň ju navštívili tisícky ľudí. Kaplnka sv. Kríža v kaštieli  trpezlivo čaká na svoje znovuzrodenie. Všetko závisí od toho, či sa podarí získať peniaze z externých zdrojov.
Mesto už má dodanú projektovú dokumentáciu na kompletnú obnovu a reštaurovanie kaplnky. Reštaurátori navrhujú obnoviť maľby v pôvodnom zelenom odtieni. V kaplnke budú pripravené siete a mobilný nábytok pre organizovanie komornejších kultúrnych podujatí.
malacky2
 
Plány rozsiahlej rekonštrukcie kaštieľa
Z predchádzajúcich rokov je zrekonštruovaná Pálffyovská izba, výstavné miestnosti a kancelária. V minulom volebnom období sa podarilo kompletne opraviť strechu s komínmi, vďaka čomu táto národná kultúrna pamiatka dostala ochranu pred poveternostnými vplyvmi. Problémy historickej budovy sú teraz inde – kaštieľ má vlhké základy a nevyhovujúce staré okná, ktoré netesnia.
Vedenie mesta by v najbližších rokoch okrem kaplnky, okien a základov  chcelo obnoviť aj reprezentačné priestory. Na toto všetko sa odhaduje viac ako 2,5 milióna €. „Vzhľadom na všetky priority v mnohých oblastiach nie sme schopní z rozpočtu mesta financovať ďalšie etapy rekonštrukcie kaštieľa. Uchádzali sme sa preto opakovane o peniaze z viacerých zdrojov. Treba si otvorene povedať, že podobných nezrekonštruovaných pamiatok je na Slovensku veľa a každý chce byť úspešný,“ priznáva realisticky primátor Juraj Říha.
Do úvahy prichádzajú dva externé zdroje peňazí: ministerstvo kultúry a nórske fondy. Na jar sa budeme uchádzať o dotáciu z rezortu kultúry na obnovu kaplnky a reprezentačných sál. O niečo neskôr v roku 2019 sa očakáva vyhlásenie výziev aj z nórskych fondov, kde predložíme projekt rekonštrukcie fasády a nádvoria.  Konkurencia je ale veľká, a tak nič nie je isté.  Ak budeme úspešní s kaplnkou, realizáciu môžeme spustiť takmer okamžite. Ak sa to nepodarí, pravdepodobne dostane prednosť rekonštrukcia fasády a reprezentačných priestorov.
 
malacky1
Z histórie kaplnky
Kaplnka sv. Kríža je jednou z najcennejších častí Pálffyovského kaštieľa. Nachádza sa na rohu východného a severného krídla zámku (v smere od nemocnice a Ulice Duklianskych hrdinov). Vo svojej pôvodnej veľkosti presahovala z prízemia na prvé poschodie, odkiaľ panstvo sledovalo bohoslužby a ďalšie obrady.  Počas II. svetovej vojny slúžila kaplnka františkánskemu gymnáziu. Študenti, ktorí bývali v internáte v kaštieli, sa tam stretávali každé ráno o pol siedmej na svätej omši a večer o pol deviatej na modlitbách.
Koniec vojny priniesol zánik gymnázia. Kaštieľ obsadili vojaci a neskôr sa z neho stala nemocnica. Vnútorné priestory vrátane kaplnky sa mimoriadne necitlivo upravovali (maľovka, kachličky, priečky atď). V pôvodnej kaplnke postavili prízemím a prvým poschodím strop a niekoľko priečok, čím pôvodný priestor rozdelili na šesť miestností. Napriek týmto zásahom sa podarilo zachrániť oltár. Pár centimetrov pred ním stavební robotníci postavili stenu, čím ho celý zakryli, a práve vďaka tomu sa oltár čiastočne zachoval.
 
Text: Ľ. Pilzová, vizualizácia: Ing. arch. A. Németh, N-ART, foto: archív 
Share This Article