Polícia bude kontrolovať používanie bezpečnostných pásov vo vozidlách a prílb na motocykli od 9.-15. septembra 2013

ilustračné foto

Počas tohto týždňa (od 9. do 15. septembra) polícia kontroluje používanie bezpečnostných pásov vo vozidlách a prílb na motocykli v celej Európe. Preto aj slovenskí dopravní policajti budú dozerať, či osoby vo vozidlách dbajú na svoju bezpečnosť a sú riadne zapásané. Rovnako si posvietia na motocyklistov, či majú počas jazdy riadne upevnenú prilbu na hlave.

Používanie bezpečnostných pásov a detských autosedačiek počas jazdy by malo byť samozrejmosťou, nie len z dôvodu zákonnej povinnosti, ale najmä kvôli bezpečnosti osádky vozidla. Túto skutočnosť by si mali uvedomovať aj omnoho zraniteľnejší účastníci cestnej premávky, akými sú motocyklisti. Vodiči motocyklov a ich spolujazdci zvyšujú bezpečnosť jazdy riadne upevnenou ochrannou prilbou na hlave, ktorá im pri páde môže zachrániť život.

Povinnosť používať bezpečnostný pás vo vozidle majú všetci, ktorí sedia na sedadle ním vybaveným a to nie len vpredu, ale aj na zadných sedadlách. Týka sa to osobných, aj nákladných vozidiel a tiež autobusov. Ak sa na sedadle vozidla vybavenom bezpečnostným pásom prepravuje dieťa s výškou menšou než 150 cm, musí byť toto sedadlo vybavené detskou autosedačkou. Je potrebné si uvedomiť, že ak by vodič alebo spolujazdec pri náraze vozidla nebol pripútaný, mohlo by dôjsť k zraneniu s ťažkými následkami aj pri aktivácii airbagu. Rovnako by pri nehode mohlo dôjsť k zraneniu alebo až k usmrteniu cestujúcich sediacich na predných sedadlách nepripútanou osobou, ktorá by sedela vzadu a pri zastavení vozidla nárazom by bola v smere dráhy vymrštená vpred, čo platí aj pri osobách na predných sedadlách.

Ochrannú prilbu je počas jazdy na motocykli povinný používať vodič motocyklu, aj jeho spolujazdec. Okrem opatrnej a predvídavej jazdy sa tak zvyšuje ich bezpečnosť v prípade dopravnej nehody.

O výsledkoch kontroly budeme verejnosť informovať po jej vyhodnotení v priebehu 38. týždňa.

Share This Article