Polícia vyhodnotila dopravnú nehodovosť v okresoch Senica a Skalica za 11 mesiacov tohto roka

Polícia v okrese Senica zaevidovala za 11 mesiacov tohto roka 127 dopravných nehôd, pri ktorých boli usmrtené tri osoby, dvaja vodiči motorového vozidla a jeden spolujazdec. 10 osôb sa pri nehodách zranilo ťažko a 59 utrpelo ľahké zranenia.

Hlavnými príčinami dopravných nehôd bolo porušenie základných povinností vodiča, porušenie povinnosti účastníka cestnej premávky, nedovolená rýchlosť a nesprávna jazda cez križovatku. Z celkového počtu 127 dopravných nehôd bolo 17 spôsobených pod vplyvom alkoholu. Z hľadiska miesta sa približne rovnaký počet nehôd stal v obci aj mimo obce. Najbezpečnejšími cestami sa javia diaľnice, najmenej bezpečné sú cesty II. triedy a III. triedy. Najviac nehôd v okrese Senica sa stalo v pondelok a v utorok a najkritickejším časom bolo obdobie od 12.00 do 20.00h.

 

V okrese Skalica polícia eviduje za 11 mesiacov tohto roka 85 dopravných nehôd, pri ktorých zomrelo 6 ľudí. Ťažko sa zranilo 9 osôb a ľahko 41. Najviac dopravných nehôd zavinili vodiči osobných áut. V hodnotenom období evidujeme zvýšený podiel dopravných nehôd zavinených chodcom 4 (+2). Najčastejšou príčinou nehôd bolo porušenie povinností účastníka cestnej premávky. Najviac nehôd sa stalo na cestách III. triedy. Na území OOPZ Skalica a OOPZ Holíč evidujeme vysoký podiel DN na miestnych komunikáciách a parkoviskách. Naopak, najzávažnejšie z hľadiska následkov (DN s usmrtením osôb) boli DN na cestách I. a II. triedy. Až pri 17 DN bolo zistené u vinníka požitie alkoholu, čo predstavuje nárast oproti vlaňajšku o 10! Kritickým dňom bola sobota, kedy je evidovaných až 22 DN (+3), z toho až 6 pod vplyvom alkoholu! Podľa času vzniku dochádzalo k DN najmä od 13.00 do 18.00 hod.

Polícia apeluje na všetkých účastníkov cestnej premávky, motoristov, cyklistov, chodcov, aby dodržiavali pravidlá cestnej premávky. Dodržiavaním maximálnej povolenej rýchlosti, resp. prispôsobením rýchlosti stavu a povrchu vozovky a svojim schopnostiam, správnym spôsobom jazdenia, no tiež vzájomnou ohľaduplnosťou môže každý účastník cestnej premávky prispieť k spoločnej bezpečnosti na cestách. Cestná premávka je odvetvie našej spoločnosti, v ktorom zomiera najviac ľudí. Preto každý z nás by sa mal správať tak, aby sa z cesty vrátil domov ku svojej rodine.

KR PZ v Trnave

Share This Article