Pozor na zľadovatené cesty!

Dopravní policajti vyšetrujú nehodu, pri ktorej auto zrazilo chodkyňu. Dnes ráno o 06.45 prechádzala v obci Kľačany cez priechod pre chodcov 44 ročná pani. Vodič Alfy Romeo ju neskoro zbadal a nestačil už zabrzdiť. Chodkyňa pri zrážke s autom utrpela zranenia, zatiaľ nezisteného rozsahu, a bola prevezená do nitrianskej nemocnice.

V utorok v ranných hodinách 45 ročná chodkyňa nerešpektovala na priechode pre chodcov v Senici svetelný signál „Stoj“ dávaný chodcom. Vstúpila na priechod pre chodcov bez toho, aby sa presvedčila, či tak môže urobiť bez nebezpečenstva a vošla do jazdnej dráhy autu Dacia. V dôsledku zrážky sa žena zranila.

V nedeľu ráno v meste Senica jazdila cyklistka po chodníku, zišla z neho na ľavú stranu cesty rovno do jazdnej dráhy oproti idúceho auta. Pri zrážke sa cyklistka zranila, nehoda sa zaobišla u vodičiek bez alkoholu.

Polícia upozorňuje chodcov a cyklistov, že aj oni sú riadnymi účastníkmi cestnej premávky. Chodci, ktorí prechádzajú cez priechod pre chodcov, musia brať ohľad na vodičov prichádzajúcich vozidiel najmä tým, že neprechádzajú jednotlivo, ale v skupinách. To platí aj voči vodičom odbočujúcim na cestu, cez ktorú chodci prechádzajú. Chodec nesmie vstupovať na vozovku, a to ani pri použití priechodu pre chodcov, ak vzhľadom na rýchlosť a vzdialenosť prichádzajúcich vozidiel nemôže cez vozovku bezpečne prejsť. Mnohí chodci si neuvedomujú, že ak je cesta zľadovatená, brzdná dráha auta je dlhšia a môže sa stať, že aj napriek intenzívnemu brzdeniu auto nezastaví. Zároveň môže vzniknúť ďalšia kolízna situácia, ak sa takého auto dostane do šmyku.

Chodci sa musia naučiť správať zodpovedne a uvedomiť si, že pri strete s autom sú veľmi zraniteľní a len výnimočne utrpia ľahké zranenia. Často sú takéto nehody smrteľné alebo zostávajú s následkami na zdraví. Pri cestách do práce či do školy sa mnohí ponáhľajú a neuvedomujú si, že ráno a navečer bývajú cesty zamrznuté a navyše je tma. Vodič auta môže tmavo oblečeného chodca zbadať až v poslednej chvíli a na zamrznutej ceste nemusí auto ubrzdiť. Svetlé oblečenie a reflexné prvky môžu byť za zníženej viditeľnosti život zachraňujúce a od 1. januára bude nosenie reflexných prvkov povinné už aj v obci.

Martina Kredatusová
vedúca oddelenia komunikácie a prevencie
KR PZ v Trnave

Share This Article