ROZHOVOR: Alžbeta Ovečková: Nezáleží na tom kde ste teraz, ale na tom kam chcete ísť!

Alžbetka ahoj. Mohla by si sa takto na úvod predstaviť našim čitateľom? 

Ahojte, volám sa Alžbeta Ovečková a pokiaľ ste moje meno už počuli pravdepodobne sa vám hneď vybaví karate. Venujem sa karate už 17 rokov. Vyrastala som v senickom klube Hanko kai. No a za ten čas sa mi podarilo dosiahnuť pre mňa významné úspechy a popri tom precestovať svet.

Akým spôsobom sa také z pohľadu krehké žieňa ako ty dostalo ku karate?

Úplne jednoducho žiadna napínavá story za tým nie je. Prosto som vedela, že spolužiak robil karate a tak som prišla za otcom, či by sme sa mohli ísť pozrieť na tréning. No a na ďalšom tréningu som už cvičila 😊

Mohla by si nám podrobnejšie opísať tento druh športu? 

Skúsim :D. Športové karate sa rozdeľuje na kata (predvedenie bojovej zostavy) a kumite (boj). Ja sa súťažne venujem kata. Tam je dôležitá precíznosť techniky, použiteľnosť v boji, dynamika, stabilita, choreografia, sila.. je to komplex všetkého, čo má bojovník mať. Pokiaľ je to ozaj dobre zacvičené, diváka to ohúri. Je to krásny šport 😊

Alzbetka2

Je karate tvoja profesia alebo sa venuješ aj niečomu inému ? 

Je to moja profesia, no popri tom sa venujem aj iným veciam, ako napríklad marketingu na sociálnych sieťach a práci v ekonomickej oblasti.

Ako vyzerajú tvoje tréningy? 

Každý je iný podľa toho, čo v danom období potrebujem. Niekedy posilujem, to zväčša v letnej príprave, inokedy mám špeciálne tréningy na techniku v zostave, potom zasa tréning na choreografiu… je toho veľa.

Ale pre príklad tréning zameraný  na celkovú súťažnú zostavu vyzerá takto: 20 min rozcvička , 3x zacvičenie zostavy zľahka len choreografia, a potom zacvičenie v súťažnom režime a tam už vidím, kde by som mohla mať slabé miesta a to sa snažím vyšpičkovať dokiaľ to nie je podľa mojich predstáv. Na konci ľahký strečing. Niekedy tréning môže trvať hodinu a pol, a niekedy kľudne 3h.

Si v tomto športe veľmi úspešná a oceňovaná. Ktoré, z tých všetkých medailí a ocenení sú pre teba tie najcennejšie?   

Prvá pre mňa najcennejšia medaila bolo zlato z majstrovstiev Európy, to aj najviac naštartovalo moju kariéru a zatiaľ druhá najcennejšia medaila bola 3.miesto na Premier league medzi seniorkami. Tieto súťaže sú úplný masaker, kde sa stretne elita celého sveta a presadiť sa je pre menšie krajiny veľmi ťažké.

Vedela si hneď od prvého momentu, čo si karate skúsila, že je to aktivita, ktorej sa chceš naplno venovať? 

Už si to po tých rokoch nepamätám úprimne, ale viem, že ma to veľmi bavilo. Ale asi som nerozmýšľala vtedy až tak ďaleko, proste som robila čo ma bavilo.

Ako veľmi je tento šport v dnešnej dobe populárny u žien?

Veľmi. Ženy dokonca by som povedala, cvičia zaujímavejšie než niektorí muži. Tak predsa, vieme tam dať takú tú ženskú bojovnosť a krásu. Ako to je v detských kategóriách teraz neviem, keďže máme stále seniorské súťaže, tak nestíham sledovať aj mladšie, ale vo svete je veľmi populárny u žien.

 Je rozdiel medzi ženským a mužským karate? Ak áno, v čom? 

Ťažká otázka na pár viet. V prevedení v podstate nie, pretože máme jasné pravidlá na prevedenie všetkých zostáv a nemôžeme si vymýšľať vlastnú, no v zacvičení jasné, že muži sú silovejší a ženy elegantnejšie. Asi tak v skratke.

alzbetka1

Vďaka tomuto športu si navštívila mnoho krajín. Kde sa ti páčilo najviac a prečo? 

To je pravda, za to som aj veľmi vďačná, keďže som precestovala skoro celý svet a mala tak možnosť sa dostať na miesta, na ktoré by ma samú asi ani nenapadlo ísť. Je super spoznávať rôzne mentality a zvyky v krajinách.

No momentálne som v Dubaji a to je asi aj také moje obľúbené miesto, pretože zbožňujem leto a tu je stále, ale skoro na každej krajine by som našla niečo top od ostatných. Čo sa slušnosti ľudí týka, tak určite môj favorit je Japonsko, ale asi na dovolenku by som tam nešla 😊. Veľa zážitkov a zaujímavostí z ciest a tréningov zdieľam na mojom instagrame @alzbetkaoveckovaofficial, tak koho by to zaujímalo bližšie, mrknite naň.

Na záver by sme sa ti chceli veľmi pekne poďakovať za tvoj čas, držíme ti palce v osobnom, ale aj pracovnom živote. A radi by sme ti prenechali priestor, aby si zanechala stručný odkaz našim čitateľom a tvojim fanúšikom. ☺ 
Ďakujem aj ja, snáď sa čitatelia dozvedeli niečo zaujímavé a spoznali mňa aj karate takto troška bližšie. Čo by som odkázala, asi toľko, že nezáleží na tom kde ste teraz ani na okolnostiach, ale na tom kam chcete ísť a či ste ochotní pre to spraviť maximum. Koľko dáme, toľko dostaneme, aj keď možno nie hneď. Moje najobľúbenejšie motto je, že vždy mierim na mesiac a aj keď náhodou netrafím, aj tak ostanem medzi hviezdami. 😊

Rozhovor pripravila Michaela Fialová

Share This Article