ROZHOVOR: David Maniaček: Hudba je naozaj to, čo ma v živote baví a napĺňa

Ahoj David :). Na úvod by si nám mohol stručne povedať niečo o sebe. 

Čauko. Volám sa David Maniaček a mám 25 rokov. Som z malého mesta na Záhorí Gbely, odkiaľ vlastne pochádzajú všetci členovia našej kapely.

Kde sa vzala tá myšlienka ,,založiť si kapelu”? 

Začalo to prihlásením sa na ZUŠ Gbely kde som chodil na klasickú gitaru. Na ,,zuške” v Gbeloch už existovala zuškárska kapela Relax, kde spieval aj momentálne známy muzikálový herec pôsobiaci v Prahe Peter Pecha, ktorý bol aj mojím malým vzorom. Na ,,zuške” potrebovali kapelu, ktorá nahradí Relax, lebo chalani už boli starší. Takže vlastne učitelia vybrali zopár žiakov a založili kapelu Reflex, v ktorej som hral na basovú gitaru. Z tejto zuškárskej kapely sme ostali dvaja ja a Braňo Kocák. Spolu tvoríme zostavu Sanchez Amsterdam, aj spolu s bubeníkom Ivanom a Braňovým bratom Marekom. 

Ako vznikal názov Vašej kapely Sanchez Amsterdam? 

Po čase sme sa chceli od ,,zušky” osamostatniť pretože sme boli už starší a hudba nás veľmi bavila, chceli sme tvoriť vlastnú tvorbu, čo sa nám časom podarilo. Lenže s názvom Reflex sa toho moc vymyslieť nedalo, pretože sa tak volala každá druhá zábavová kapela. Chceli sme dvojslovný názov a názov, ktorý bude úplne iný a človek si ho zapamätá. Mňa napadlo práve Sanchez a ešte terajší klávesák Jakub doplnil z ničoho nič Amsterdam. Dokopy sa nám to páčilo tak sme to použili, pretože aj medzi ľuďmi to bolo zaujímavé a iné. Hlbšia myšlienka v tom nie je. 

maniacek_1

Herec je spokojný, napríklad keď sa publikum smeje. Ako to je v tvojom prípade? Kedy si spokojný ty?

Tak najradšej mám klubové koncerty, kde je väčší kontakt s publikom. Ale beriem to tak, že hudba je naozaj to, čo ma v živote baví a napĺňa, preto dám zo seba na každom koncerte maximum a je jedno či pre 10 ľudí alebo pre 100. No najviac má zahreje na srdci, keď si ľudia pod pódium spievajú naše songy a moje texty.

Máš ty osobne nejaký hudobný nesplnený sen? 

Tak každý by sa chcel v živote určite živiť tým, čo ho najviac baví, mňa baví hudba a od malička som sníval o tom, že sa s tým raz budem živiť. Aj keď ružové okuliare už dávno padli a viem, že je to dlhá, dlhá cesta a je to naozaj len sen. 

Ak by si si mohol vybrať, s kým by si chcel naspievať duet? 

Fúha to je ťažká otázka, už mám jeden s Jurajom Hnilicom a song sa celkom podaril, za čo som rád. Ale momentálne naozaj neviem, možno s Ewou Farnou, je to náš ročník a páči sa mi to čo robí.

Nedávno ste odohrali posledný koncert na turné ako predkapela. Kto bol hlavným interpretom a ako turné hodnotíš?

Robili sme guest kapelke Reunion z Banskej Bystrice. Hrali sme spolu po prvý krát aj keď sa už nejaký čas vnímame na scéne, no prišlo to až teraz. Hrali sme v Považskej Bystrici, Trnave, Bratislave, Žiline a v Banskej Bystrici a práve ten koncert ma prekvapil najviac super ľuďmi. A turné hodnotím pozitívne, na to že sme to tiahli dve mladé kapely myslím, že sme to zvládli na úrovni a ďakujeme ľuďom ktorý na tour prišli .

Na známych ľudí útočia hejteri, hlavne na sociálnych sieťach. Si voči tomuto fenoménu odolný alebo ťa občas vedia poriadne vytočiť? 

Vieš čo, väčšinou sú to fakt ľudia ktorí ta sledujú, no na koncerty nechodia a čakajú, kým niečo vypustíš, aby to mohli pozrieť a niečo inteligentné na to napísať. Ale som rád na druhej strane, pretože ako sa hovorí ak nemáš hejterov, robíš niečo zle. Väčšinou sa na tom zasmejem spolu s chalanmi z kapely.

maniaček2

Môžeme sa tešiť aj na turné Sanchez Amsterdam?

Momentálne nie, uvidíme čo bude po lete. Teraz sme jedno turné skončili a chceme sa venovať hlavne tvorbe nových songov. Cez leto prídu festivaly a uvidíme, čo podnikneme na jeseň, no zatiaľ nič konkrétne nechystáme.

Ide u teba aj povedzme o formu relaxu, keď vypneš od bežných vecí a len sa venuješ hudbe? 

Áno, na 100% vypnem ako náhle vykročím na pódium. V ten moment ma netrápi naozaj nič, som tam len ja, gitara, kapela a samozrejme ľudia .

David veľmi pekne Ti ďakujeme za rozhovor a prajeme veľa úspechov tebe aj celej kapele Sanchez Amsterdam. Otázka na záver, kde by sme vás mohli najbližšie vidieť?

Najbližšie na letnom Festivale. Myslím že 8. Júna začíname letnú sezónu v Horných Orešanoch na Tackofest 2019. 

Ďakujem aj ja za príjemný rozhovor.

Share This Article