ROZHOVOR: Lívia Michálková: Snažím sa zachytávať jedinečnosť a výnimočnosť každého človeka.

Lívia Michálková je 21 ročná Skaličanka. Je študentkou 3. ročníka na Univerzite Konštantína Filozofa v Nitre, kde študuje program Hudba a Zvukový dizajn. Zaoberá sa hudbou, konkrétne spevom a komponovaním vlastných skladieb. Tretí rok sa venuje fotografovaniu portrétov. Má za sebou niekoľko vlastných hudobných koncertov a doposiaľ dve výstavy svojich fotografii.

Venuješ sa spevu a tvoje hobby je taktiež fotenie. Bližšie máš k spevu alebo k fotkám?
Nad touto otázkou sa sama niekedy zamýšľam a pozastavujem, no vždy prídem na to, že to nedokážem jednoznačne posúdiť. Povedala by som, že sa to stále strieda. Pravdou ale je, že obe činnosti ma nesmierne bavia a keď robím jednu z nich, mám výčitky že sa nevenujem tej druhej. Je to trochu smiešne ale je to tak.

29196561_2194503977228207_5801395313788846080_n

Stalo sa ti v tvojej speváckej kariére niečo, čo ti zmenilo život?
Mne osobne život menia maličkosti ako napríklad splnenie malých alebo čiastkových cieľov. Nedávno som našla diár z pred 3 rokov a mala som tam napísané svoje hudobné ciele ako: Mať vlastný koncert, vlastné piesne, hrať ako predkapela interpretom, ktorých uznávam, vyhrať spevácku súťaž, cestovať za koncertmi a podobne… Uvedomila som si, že všetko toto sa mi už splnilo a v tom momente som ostala veľmi šťastná. Sú to síce maličkosti, pre väčšinu hudobníkov samozrejmosti, ale keď sa to nazbiera, človeku to zmení život tým, že ho to motivuje k väčšej snahe a ku splneniu väčších snov

Mávaš ešte pred vystúpením trému? Ako sa jej zbavuješ?
Vďaka tomu, že vystupujem pred ľuďmi od detstva, tak trému v 90% prípadoch ani nepociťujem. Za to som veľmi vďačná hlavne mamine, pretože ma prihlásila do umeleckej školy tak skoro, ako sa len dalo. Trémy ma väčšinou zbaví pohľad na publikum, ktoré sa usmieva a užíva si vystúpenie.

Kde všade sme ťa mohli vidieť spievať?
Na Záhorí to bol napríklad Festival Maringota, Benefičný festival pre psí útulok Skalica, otváranie plavebnej sezóny na Baťovom kanály, Hudba pod Hradbami, v reštaurácii U radnice a v rôznych iných podnikoch. Ďalej sme spolu s gitaristom a bubeníkom odohrali približne 20 koncertov v mestách Nitra, Nové Zámky, Senica, Jablonica, Sudomeřice..

livka2

Máš veľa videí na Youtube. Ako prebieha nahrávanie?
Najprv je samozrejme potrebná príprava a to technická, tým myslím zapojenie mikrofónu, kamery, nastavenie zvuku a podobne. Potom prebieha príprava vokálna, čiže rozospievanie, poprípade výber skladby a potom už nahrávam. Po úspešnom nahratí skladby ma potom čaká následná úprava záznamu, zvukového aj vizuálneho.

V mestskej knižnici sa 18. januára uskutočnila výstava tvojich fotografií s názvom: Môj pohľad na tvoju jedinečnosť.  Prečo práve takýto názov? 

Názov Môj pohľad na tvoju jedinečnosť som vybrala z dôvodu, že na mojich fotografiách sa snažím RONie je to séria fotografii, ktoré by na seba nadväzovali ale mojim cieľom bolo vyzdvihnúť individualitu každej fotografie a každej osoby.

A kde sa konala tvoja úplne prvá výstava?

Prvá sa uskutočnila v lete 2018 v Nitre. 

Tvoje fotografie sú obdivuhodné. Ako si sa k foteniu dostala?
Ďakujem pekne. ☺ Na svoje narodeniny pred približne 3 rokmi som dostala vytúžený fotoaparát, zrkadlovku, na nahrávanie svojich speváckych videí. Jedného dňa mi napadlo, čo keby som išla niekomu spraviť fotografie? Tak som zobrala kamarátku von a niekoľko hodín sme fotili. Vtedy som zistila že fotenie portrétov a následná úprava fotografii ma veľmi baví. Odvtedy som fotila raz za čas, no posledný rok sa tomu venujem aktívne.

livka1

Plánuješ do budúcna viacej takýchto vernisáží alebo podobných akcií? Ak áno, kedy a kde?
Určite áno. Pravdepodobne v lete, v mestách Trnava, Banská Bystrica a Bratislava.

Na čo v tvojej doterajšej kariére, či už speváckej alebo fotografickej,  spomínaš najradšej?

Na milých a prajných ľudí, ktorí mi dodávajú pozitívnu energiu.

Čo ti v živote robí radosť?

Keď pracujem na niečom čo ma baví a keď ľudí baví to, na čom pracujem.

Livka ďakujeme Ti za rozhovor, prajeme ti veľa šťastia a na záver nám povedz, čo by si odkázala čitateľom (tvojim verným fanúšikom). 

Ďakujem krásne. Rada by som vás všetkých pozvala do Skalickej knižnice, kde si ešte do 18. februára máte možnosť prezrieť moju výstavu fotografii. A ďakujem všetkým, ktorí ma podporujú v tom, čo robím.

 

Rozhovor pripravila Michaela Fialová

Share This Article