Ahoj Martin.
Ahoj Miška, chcem vopred poďakovať za tento rozhovor.
Ako si sa k motokáram dostal? Čo bolo hlavnou myšlienkou založiť tento tím?
Moji rodičia mali, približne pred 15 rokmi, v prenájme požičovňu motokár práve v Skalici na dopravnom ihrisku a už od mala so bol otcom vedený k motošportu vo všetkých formách. Tím sme založili celkom náhodne. Boli sme parta chalanov, čo si išli z času na čas zajazdiť a postupom času sme si dali názov – Falconwest Karting, urobili sme si fanpage a chodili spoločne po pretekoch v blízkom okolí.
Prečo si sa rozhodol práve pre tento druh motošportu?
Tzv. Rental Karting alebo po našom požičovňové preteky sú časovo veľmi nenáročný šport, ktorý môžem aj napriek časovému vyťaženiu robiť naplno.
Aké podmienky musí človek splniť, aby sa mohol stať pretekárom?
Zajazdiť si v požičovni môže prísť úplne každý, na preteky treba sprievod rodiča, ak má pretekár menej ako 16 rokov. Pre menšie deti sú k dispozícií detské motokáry s nižším výkonom poprípade dvoj-motokára, kde rodič pridáva a brzdí a každý má volant, niečo ako v autoškole. V Bratislave usporiadavajú preteky aj pre deti a juniorov.
Je potrebná pred samotnými jazdami inštruktáž alebo testovanie ?
Ak ste v motokáre nikdy nesedeli, je určite dobré prejsť si aspoň základnou inštruktážou na mieste, vždy je k dispozícií profesionálny personal, ktorý rád pomôže a poradí.
Je pretekanie finančne náročným športom, ktoré sa bez sponzorov nedá robiť?
Jazdenie požičovňových pretekov je celkom finančne nenáročné a môže si ho dovoliť ozaj každý. Na profesionálne preteky však treba už vlastnú motokáru a tím mechanikov, v spojení s nákladmi na prepravu po celej Slovenskej republike a štartovným, sa suma môže vyšplhať až na niekoľko desiatok tisíc ročne a to už bez sponzorov ide len ťažko.
Čo by si poradil mladým ľuďom, ktorí by sa raz chceli stať pretekármi, ale nevedia ako začať?
Treba k tomu deti viesť od mala a hlavne, aby z toho mali radosť a bavilo ich to, vybudovali si k motošportu istú vášeň. Všetci piloti F1 začínali práve motokárami a najlepší začali už ako 4 roční.
Myslíš, že motokáry sú aj pre ženy? Máte v tíme aj ženské zastúpenie?
My konkrétne ženy v tíme nemáme, ale veľa hlavne mladých dievčat jazdí na motokárach. V praxi je žien okolo 5-10% v štartovom poli.
Ktoré z vašich úspechov považuješ za najcennejší?
Minulý rok sme vyhrali celkové 1. a 3. miesto v HMP 2018 (Hodonínsky Motokárový Pohár) v kategórií AMA.
Mohol by si nám priblížiť ako prebieha taká motokárová súťaž?
Preteky sú denné a v letných mesiacoch prevažne nočné. Prichádzame približne o 8 ráno na trať. Vybalíme a postavíme altán, nachystáme veci, o 9. hodine sú registrácie jazdcov, následne začínajú voľné tréningové jazdy, ktoré trvajú asi hodinu. Potom príde na rad rozprava, kde riaditeľstvo závodu predstaví pravidlá, časový harmonogram a podobne. Po rozprave nasleduje kvalifikácia, kde každý jazdec má k dispozícií 3 pokusy po 4 minútach, výsledné najlepšie časy zo všetkých jázd sa mu potom spriemerujú a podľa nich mu bude priradená pozícia na štarte. Pre veľký záujem je štartové pole (zväčša 60+ jazdcov) rozdelené do 5-6 skupín. Každá skupina následne preteká 3 krát, v každom preteku získa jazdec body, ktoré sa sčítajú a získa celkové umiestnenie. Na konci je vyhlásenie prvých 3 pretekárov z každej skupiny na stupňoch víťazov s vecnými cenami a šampanským. Všetkým pretekárom sa rátajú body do celkového hodnotenia šampionátu, v ktorom sa súťaží mimo iné aj o finančné ceny.
Martin veľmi pekne Ti ďakujeme za rozhovor a prajeme veľa úspechov tebe a celému tímu.
Ďakujem pekne za celý tým Falconwest Karting a aj za všetkých našich sponzorov, ktorí nám pomáhajú robiť to, čo máme radi.