ROZHOVOR: Ondrej Neovesky: Kto si nedá fotku z fitka, ako keby tam ani nebol

Ahoj Ondro. Ešte predtým, než sa vrhneme na otázky, by si sa mohol našim čitateľom predstaviť. 

Volám sa Ondrej Neoveský,  momentálne pracujem vo svojej firme Back in Balance s.r.o. v Skalici, zameranou na pohybovú rehabilitáciu. Mám vysokoškolské vzdelanie a v roku 2017 som ukončil profesionálnu futbalovú kariéru. Hrával som za Artmediu Petržalka, Senec, Spartak Myjava a naposledy za MFK Skalica. Teraz sa venujem firme a rodine.

Mohol by si presnejšie objasniť v čom spočíva tvoja práca? Je veľmi časovo náročná? 

Ako som už naznačil vyššie venujem sa pohybovej rehabilitácii. Jednak za mnou prichádzajú ľudia s problémami s chrbticou, ktoré môžu byť spôsobené sedavým zamestnaním alebo tiež manuálnou prácou. V týchto prípadoch využívam hlavne koncept DNS, čo je česká rehabilitačná škola. 

Druhá skupina ľudí predstavuje športovcov po zranení, ktorým pomáham vrátiť sa do plnohodnotného tréningu a zápasu. Riešim prevažne pooperačné stavy (artroskopia kolena , ACL, členok), rôzne svalové zranenia, kde využívam metódu „soft tissue therapy“.

A či je práca časovo náročná? Povedal by som, že ako každá iná. Nevýhodou v mojom prípade možno je, že pracujem do večerných hodín, keďže väčšina ľudí prichádza cvičiť po práci. Na druhú stranu môžem využiť doobedie pre seba a koniec koncov každý deň si naplánovať podľa seba, čo je výhoda podnikania.  

min_https

Ako si sa k súčasnej práci dostal? A prečo práve  BACK IN BALANCE? 

Počas hráčskej kariéry sa obdobne ako u väčšiny športovcov ani mne nevyhli zranenia, ktoré vyžadovali odbornú pomoc. Začal som sa viacej zaujímať o fyziológiu a fungovanie môjho tela, študovať metódy prevencie zranení, korektívne cvičenia a spôsoby ako zlepšovať kondíciu a výkonnosť. Tieto okolnosti, ako aj fakt, že ma baví práca s ľuďmi som vnímal ako príležitosť odovzdať svoje poznatky a skúsenosti iným. 

Názov Back in Balance možno chápať jednak ako „návrat do rovnováhy“ alebo tiež ako „vyrovnaný chrbát“, čo vystihuje cieľ mojej práce a vymyslela ho moja manželka, ktorá ma od začiatku podporuje a pomáha.

Venuješ sa klientom individuálne alebo poskytuješ aj skupinové ,,tréningyˮ?

Venujem sa klientom individuálne, lebo si myslím, že všetci sme jedineční a každý potrebuje niečo iné. V prípade záujmu poskytujem aj skupinový tréning, no vždy maximálne pre 3 ľudí s tým, že títo už väčšinou majú zvládnuté základné techniky cvičenia. Ale aj tak mám čo robiť, aby som ustrážil, či cvičia na 100%. 🙂 

Koho považuješ za svoju cieľovú skupinu? 

Snažím sa pomáhať športovcom aj bežným ľudom. Vyhľadávajú ma športovci po operácii alebo zranení, aby boli schopní vrátiť sa k športu a tiež ich pripravujem po silovo – kondičnej stránke.

Druhá skupina sú ľudia, ktorí majú problémy s chrbtom spôsobené zamestnaním, či už ide o sedavé zamestnanie alebo manuálnu prácu. Osem hodín v práci za počítačom je tiež športový výkon a časom sa dostavia ťažkosti.

Hovoríme o tvojom prvom zamestnaní alebo si sa venoval aj niečomu inému? 

Po skončení vysokej školy som sa venoval profesionálne futbalu a teraz je to firma Back in Balance, takže by sa dalo povedať, že sa jedná o prvé zamestnanie.

Snímka obrazovky 2019-02-10 o 17.47.09

Ak ti popri práci ostane voľný čas, do čoho ho investuješ? 

Počas voľného času sa venujem svojej rodine, hlavne manželke a polročnej dcérke. Taktiež sa  snažím neustále vzdelávať formou školení, kurzov, seminárov, osobných konzultácií a čítania rôznych štúdií a publikácií.

Vieme o tebe, že si bol hráčom MFK Skalica. Čo bolo dôvodom ukončenia tvojej futbalovej kariéry? 

Mal som vážne zranenie Achillovej šľachy, čo ma limitovalo nielen pri športe, ale ja v bežnom živote. Futbal a akákoľvek aktivita bola pre mňa utrpením. Pred polrokom som absolvoval operáciu a uvidím ako to bude ďalej. Už sa teším, kedy si budem môcť zahrať s kamarátmi a deťmi v záhrade. 

Nelákalo ťa zostať u futbalu a trénovať napríklad mládež? 

Venoval som sa trénovaniu detí v MFK Skalica, ale nakoniec som sa rozhodol vybrať vlastnou cestou. Zároveň som ale zostal s klubom v určitom kontakte, keďže moji klienti sú aj hráči MFK a momentálne pracujeme s kategóriou U12, kde si rodičia platia tréning raz za týždeň pre pohybový rozvoj chlapcov, aby im skorá športová špecializácia neublížila. Je to nadčasový prístup trénera Nemca, ktorý ma o to požiadal. Vo futbalových akadémiách je to úplne bežná vec. Tu nadštandard, ktorý si platia rodičia.

Aké obdobie považuješ za najúspešnejšie v tvojej futbalovej kariére? 

Každá sezónna v mužskom futbale bola výnimočná a iná. Postup na Myjave do ligy bol príjemný, ako aj postup v Senci do druhej ligy a začiatky v juniorke Artmedie Petržalky. Pekné spomienky mám aj na obdobie, keď sme zachraňovali Fortuna ligu pre Skalicu, aj keď sa nám to nepodarilo.

Snímka obrazovky 2019-02-10 o 17.47.45

V dnešnej dobe, dá sa povedať,  sa ako keby ,,roztrhlo vreceˮ s rôznymi fitness trénermi. Z pohľadu trénera,  myslíš, že to je len trend alebo sa ľudia naozaj začali viacej zaujímať o zdravší životný štýl?  

Pohyb a zdravý životný štýl sú momentálne veľmi moderné. Myslím si, že popularite dosť prispievajú sociálne siete. Kto nedá fotku alebo story z fitka, ako keby tam ani nebol. 🙂 

U niektorých ľudí sa podľa môjho názoru jedná o snahu byť trendy a skutočne len zdielať fotku na internete, u iných je vidieť, že chcú žiť zdravo a pripraviť svoje telo na každodennú záťaž.

Čo sa týka trénerov, tých je naozaj veľa, preto je treba si vybrať dobrého, ktorý neuškodí, ale pomôže. 

Mohol by si na záver čitateľom, ktorých zaujala tvoja pracovná činnosť, odovzdať svoje osobné rady a skúsenosti?  

Čitateľom by som odporučil, aby si našli aspoň 10 minút denne na rozhýbanie sa. Naše telo nie je stroj a skôr či neskôr nám to dá najavo. Na bolesti chrbtice je pohyb a nápravné cvičenie najužitočnejší liek, no chce to trpezlivosť a vytrvalosť. Zároveň by som im odporučil, aby si nechali cviky nastaviť od odborníka a predišli tak možnému zhoršeniu stavu. 

Ďakujeme Ondrovi za rozhovor a prajeme mu veľa životných a kariérnych úspechov!

Share This Article