ROZHOVOR: Tomáš Mikuš: Sme hokejový národ. Ľudia hokej milujú a sú aj skvelí fanúšikovia.

Ahoj Tomáš. Ako prebieha tvoja letná príprava? Si už v plnom nasadení?

Letnú prípravu mám tento rok s mužstvom v Karlových Varoch. Trénujeme už tretí týždeň. Je to taký klasicky letný dril. Veľa posilňovania, behania, skákania atď. Ale patrí to k tomu, aby bol človek dobre pripravený na náročnú sezónu.

Ak by tu nebola možnosť hrať hokej, čomu inému by si sa venoval?

Veľmi ťažká otázka. Pár krát už som túto otázku dostal a stále nemám jasnú odpoveď. Mám vyštudovanú právnickú VŠ. Chcel by som ísť aj týmto smerom, ale hokej mám rád, takže by som sa asi snažil robiť niečo, kde by som mohol využiť to najlepšie, čo viem z oboch a pokúsil sa to skĺbiť.

min (1).jfif

Čo si myslíš o tom, že Slováci sú fanúšikovia úspechu? 

Nemyslím si, že je to úplne tak. Sme hokejový národ. Ľudia hokej milujú a sú aj skvelí fanúšikovia. Ostatne, dokazuje to aj atmosféra na zápasoch našej reprezentácie na domácich MS. 

Sleduješ tohtoročné majstrovstvá? Ako ich hodnotíš? Prekvapilo ťa niečo, či už v pozitívnom alebo negatívnom slova zmysle? 

MS sledujem veľmi pozorne. Najviac samozrejme zápasy našich chlapcov. Najväčšie prekvapenie je pre mňa to, že chlapci hrajú výborne, asi najlepšie za posledné roky, a aj napriek tomu nám opäť ušiel postup do štvrťfinále. Je to veľká škoda. 

Keďže si Slovák hrajúci hokej v Českej republike, podpichujú ťa spoluhráči teraz počas majstrovstiev? 

Samozrejme, hokejový kolektív je špecifický v tom, že podpichovačky a vtipky sú na dennom poriadku. O to viac, keby sa nám podarilo vyhrať proti Česku. To by som si vychutnal. Veľká škoda, že sa nám už tento rok proti Čechom nepodarí hrať. 

min.jfif

Keď dohráš zápas, čítaš si na diskusných fórach názory fanúšikov na výkony mužstva? Ak áno, rozhodí ťa, keď vidíš negatívny názor na svoju osobu? 

Priznám sa, že diskusné fóra si vôbec nečítam. 

Ty aj tvoj brat pôsobíte v hokejových tímoch na západe Čiech. Chodia vás podporovať rodina alebo blízky priatelia? Aké to je hrať proti bratovi? 

S bratom máme šťastie, že sme od seba asi iba hodinu cesty. Zápasy proti bratovi sú vždy špecifické. Vždy sa na ten zápas veľmi teším. Aj keď je to kus cesty zo Slovenska, rodičia nás chodia často podporovať. Chodia aj iní členovia širokej rodiny a známi. Minule ich na náš zápas prišlo okolo 30, či dokonca 40. 

Príde čas, že by si prišiel hrať opäť Slovensko? 

Ťažko povedať. Teraz mám zmluvu iba na rok a potom sa uvidí. Hokejový život je nevyspytateľný. Sám som zvedavý, kde budem o rok, o dva, o päť. 

0Yp1n_vjSKy5L_8ayrocqA.1280_Hokejov-to-n-k-Tom-Mik

Hokejisti väčšinou uprednostnia svoju kariéru pred vzdelaním, čo však nie je tvoj prípad. Aký máš na to názor ty? 

Vzdelanie je základ. Za toto som vďačný mojim rodičom, že ma vždy viedli k tomu, že vzdelanie je dôležité a dá sa skĺbiť škola a šport. Mne sa podarilo popri hokeji vyštudovať VŠ. Nebolo to ľahké, ale dá sa to. Ale veľká vďaka patrí mojim rodičom, že mňa viedli aj týmto smerom. 

Tomáš veľmi pekne Ti ďakujeme za tvoj čas. Držíme palce a prajeme veľa úspechov! 

Ďakujem. 

Rozhovor pripravila Miška Fialová

Snímka obrazovky 2019-05-06 o 18.23.02

Share This Article