S angličtinou treba začať už v kolíske

Počuli ste už o tzv. „Okne príležitostí“ pre jazyky? Vedci týmto termínom označili obdobie života malého dieťatka, kedy je jeho schopnosť učiť sa jazyky ešte neporovnateľne väčšia ako u školáka či dospelého. Ak to dokážete využiť, vaša ratolesť sa cudzie reči už nikdy nebude musieť „drilovať“.

Viaceré odborné štúdie ukazujú, že mozog bábätka ešte všetky jazykové vnemy ukladá rovnakým spôsobom – či už ide o materinský alebo druhý jazyk. Jazykovedci preto odporúčajú začať s učením cudzej reči tak skoro, ako sa len dá, ideálne už od prvých mesiacov života zároveň s osvojovaním materčiny.

„Na základe dlhoročných skúseností môžeme s istotou povedať, že dieťa sa v ranom veku dokáže celkom prirodzene naučiť toľko jazykov, koľko mu ich naraz umožníme pravidelne a systematicky prijímať,“ hovorí o takzvanom Okne príležitostí pre jazyky Mgr. Katalin Deák, hlavná metodička Helen Doron Early English, kde sa s angličtinou zoznamujú už trojmesačné bábätká.

Bábätko, samozrejme, po absolvovaní takéhoto kurzu nezačne okamžite hovoriť anglicky. To však ani nie je cieľom. Melódiu, rytmus a štruktúru jazyka si predsa deti aj v materčine osvojujú už dlho predtým, ako sú schopné vysloviť prvé slovo. „Ak dieťatku umožníme touto etapou prejsť aj v anglickom jazyku už pred ukončením prvého roku života, môže s aktívnym učením cudzej reči začať vo chvíli, kedy si ju osvojí úplne nenásilne a bez námahy,“ vysvetľuje význam ranej výučby metodička.

Takto prirodzene si deti jazyky osvojujú približne do troch rokov, zdokonaľujú sa v nich potom asi do siedmych. „Následne však mozog začína byť menej pružný a celý učebný proces v ňom už prebieha inak. Aj preto sa niektoré deti po nástupe do školy s cudzími jazykmi trápia. Ak však s výučbou začnete, kým je ešte ‚Okno príležitostí‘ otvorené dokorán, angličtina sa môže stať pevnou súčasťou štruktúry detského mozgu, rovnako ako materinská reč,“ radí Katalin Deák.

Overený princíp výučby anglického jazyka metódou Helen Doron Early English vo svete oslavuje už 30 rokov a na Slovensku ho využilo už viac ako 14 000 študentov vo veku od 3 mesiacov do 19 rokov. Zistite viac na www.helendoron.sk.

 

Share This Article