Šachoví veľmajstri v hoteli sv. Ludmila

Na sklonku augusta (25. – 31. 8.) sa chystáv Skalici veľký šachový sviatok – domáci Šachový klub Skalica v spolupráci s mestom organizuje veľký medzinárodný turnaj FIDE Chess Open Skalica, na ktorom sa predstaví aj niekoľko šachových veľmajstrov. O prípravepodujatia sme sa porozprávali s riaditeľom turnaja Milanom Romanom.

Aký bude hrací systém turnaja?

Hrať sa bude švajčiarskym systémom na 9 kôl, tempo 90 minút na 40 ťahov a 30 minút do konca partie, s bonifikáciou 30 sekúnd na každý ťah.Cenový fond je vo výške 3600€, víťaz získa 700 €. Výsledky turnaja budú zaslané na zá- počet FIDE ratingu a získaných noriem.

Na stole sa vám už iste hromaždia prihlášky hráčov. Aký je aktuálny stav?

„V súčasnosti máme prihlásených vyše 40 hráčov zo 8 krajín (Rusko, Bielorusko, ČR, Maďarsko, Lotyšsko, Moldavsko, India, Slovenská Republika), medzi nimi aj niekoľko veľmajstrov a medzinárodných maj- strov. Sú to napr. Rusi M. Demidov (ELO 2546) a P. Potapov (2485), Bielorus N. Majorov (2522), Maďar A. Czebe (2436), Lotyš L. Zigurds (2395) a V. Komliakov z Moldavska (2366). Najlepšími slovenskými hráčmi sú zatiaľ veľmajster Mikuláš Manik (2377) a medzinárodný majster Jerguš Pecháč (2469). Tento rok by sme chceli na turnaji privítať okolo 100 hráčov zo Slovenska aj zahraničia.

Nespomenuli sme domácich šachistov. Ktorí hráči zo Záhoria môžu pomýšľať na dobré umiestnenie? Najvyššie postavenými hráčmi zo Záhoria sú momentálne majstri FIDE Martin Jablonic- ký (2378) a Marek Karas (2282), obaja z ŠK Osuské, a Tomáš Danada (2266), hráč ŠK Nafta Gbely.

Zdá sa, že konkurencia bude silná. Aké podmienky musia splniť domáci hráči, ktorí by si chceli na turnaji zahrať?

Turnaj je vhodný aj pre mladé talenty, ktoré si môžu porovnať svoje sily v medzinárodnej kon- kurencii, ale aj pre šachistov, ktorí hrávajú slovenské ligy. Pre hráčov z okolia Skalice je vý- hodné, že nemusia cestovať za silnými súpermi, budú ich mať priamo doma. Navyše, aj hra- cie časy sú priaznivé, stanovili sme ich tak, aby si tunajší hráči nemuseli ani čerpať dovolenku. To platí aj pre hráčov z ČR.

Čo ak si niekto predsa len na hlavný turnaj netrúfa?

Aj pre týchto šachistov máme pripravenú alternatívu –  turnaj o Pohár Schaefller, ktorý je určený pre hráčov s ratin- gom do 1900 ELO. Navyše, pripravený je aj bleskový turnaj (hracie tempo 2×5 minút, so zápočtom FIDE), ktorý chystáme na stredu 28. augusta.

Šachisti strávia v Skalici celý týždeň. Aký program im chystáte na voľné chvíle?

Určite sa nudiť nebudú. Spomeniem napr. ochutnávku vina, plavbu na Baťovom kanáli, všetci budú mať voľný vstup na kúpalisko a pripravu- jeme pre nich aj ďalšie aktivity.

Taký veľký turnaj sa zrejme ešte na Záhorí nehral. S akými ambíciami vstupujete do organizácie jeho premiérového ročníka?

Chceme ho pripraviť na čo najvyššej úrovni, čomu zod- povedajú aj reprezentatívne priestory hotela sv. Ludmila. Už dnes môžem prezradiť, že nepôjde o jednorazovú záležitosť. Naším cieľom je spraviť z FIDE Chess Open Skali- ca do 3 rokov najväčší turnaj na Slovensku. Najsilnejší užasi je…

Nuž a my ešte dodávame, že na turnaj sa treba prihlásiť najneskôr do 31. júla. Propozície nájdu záujemcovia na sachyskalica.sk

Share This Article