Skalica je nádherné miesto pre život, tvrdí magazín SÓDA

Dnes toto pohraničné mesto poznáme najmä vďaka trdelníku či hokeju. Pritom je toho oveľa viac, čo ho robí výnimočným. Tak napríklad, hudobné festivaly, či výlety kanálmi. A to ešte len začíname.

Práve v Skalici začína svoju plavbu tzv. Baťák, inak nazývaný aj Baťov kanál. Pochádza z 30. rokov minulého storočia, keď cezeň industrialista Tomáš Baťa prepravoval uhlie do svojich tovární.

V roku 2002 bola trasa znovuzrodená, už však ako turistická atrakcia cez husto zalesnené pohraničné okolie. Plavba má mnoho zastávok, ktoré sa prevažne nechádzajú v neďalekom Česku

.

Na výhodné chodníčky tohto regiónu nenatrafil len Baťa, ale aj mnohí obchodníci pred ním. Cez okolie Skalice viedla napríklad Jantárová cesta, ktorá pred stáročiami spájala Pobaltie s Jadranom. Neskôr ju zase nahradila Česká cesta.

Práve vďaka rieke Morava a veľmi úrodnej pôde bola táto oblasť na obchod ideálna. Zoskupovali sa tu kvalitní remeselníci – od murárov, kováčov, krajčírov, až po mäsiarov.

Od 15. storočia k podobe mesta prispel aj vinársky priemysel. Vínom sa v meste niekedy dokonca aj platilo a za jeho krádež hrozil istú dobu až trest smrti. Obchodovalo sa s ním aj každoročných trhoch a jarmokoch, ktoré mohlo miesto organizovať odkedy sa v roku 1372 stalo kráľovským mestom.

No Skalica nelákala len obchodníkov a kupcov. Počas vojen s Turkami, keď ich výpady siahali až po Moravu, prešli niektoré turecké vojská aj týmto regiónom. Práve pevné mestské hradby ich však od útoku mohli odradiť.

Dnes z hradieb ostali len zrúcaniny, až na relatívne zachovalú Severnú bránu. Tú si môžete prezrieť dodnes. Po Tridsaťročnej vojne mestom zase tiahlo švédske vojsko. Na istý čas mesto obsadili, no potom sa Švédi pobrali naspäť domov.

Medzi ďalšie pamiatky, ktoré sa zachovali dodnes, patrí aj pozoruhodný Farský kostol sv. Michala, alebo Románska rotunda, ktorá je zároveň najstaršou stavbou v meste. Pochádza z 11. storočia a nazývajú ju aj Rotunda sv. Juraja. Táto gotická stavba je dnes symbolom Skalice.

Neďaleko rotundy sa nachádza miestna kalvária, ktorá bola vybudovaná začiatkom 19. storočia na mieste, kde sa ešte dávno predtým týčilo stredoveké hradisko.

Skalický Dom kultúry zdobený folklórnymi ornamentmi projektoval známy architekt, Dušan Jurkovič. Je jednou z najvýraznejších tvárí našej architektonickej scény prvej polovice dvadsiateho storočia. Jeho najznámejším dielom je Mohyla Milana Rastlislava Štefánika na Bradle.

Kalváriu vysvätil významný ostrihomský arcibiskup Alexander Rudnay, ktorý zastupoval funkciu najvyššieho cirkevného hodnostára v rámci celého Uhorska. Medzi jeho právomoci patrilo aj korunovanie kráľov.

Mesto bolo spolu s Martinom a Ružomberkom intelektuálnym centrom národnostno-oslobodzovacieho hnutia 19. aj 20. storočia, ktoré podporovalo ideu samostatného Slovenska.

Táto vízia sa národniarom v roku 1918 splnila. Istú dobu potom v Skalici dokonca sídlila aj Dočasná vláda pre Slovensko.

Kultúru si Skalica pestuje dodnes. Tak napríklad už spomínaný trdelník. O jeho pôvod sa bije viacero regiónov, dokonca aj krajín, no Skalica si robí oprávnený nárok minimálne na skalický trdelník. Každoročne je mu venovaný Trdlofest.

Podobne orientovaný je aj festival Skalické dni, ktorý sa koná pri výročí povýšenia Skalice na kráľovské mesto. Odvtedy mohlo mesto organizovať veľké trhy a jarmoky a dodnes ich tu každý rok nájdete.

Ak máte naopak chuť na niečo náročnejšie, navštívte festival Skalica music fest, ktorý sa orientuje na populárnu hudbu, alebo – ak chcete ešte niečo serióznejšie – Musica sacra Skalica. Je to festival chrámovej hudby.

Skalica na mape rýchleho internetu

Vďaka vysokorýchlostnému pripojeniu 4G LTE sú odteraz obyvatelia Skalice prepojení s celým svetom viac ako kedykoľvek predtým.

Od tejto jesene Skalica patrí medzi slovenské mestá a obce s najrýchlejším mobilným internetovým pripojením na Slovensku. Aby ste si mohli užiť vysokorýchlostný internet od O2 naplno, potrebujete telefón alebo tablet s podporou 4G LTE a 4G LTE SIM kartu.

Viac informácií nájdete na www.o2.sk/4GLTE.

Share This Article