Skalica má za sebou najkvalitnejší šachový turnaj na Slovensku

FIDE Chess open Skalica má za sebou druhý ročník, o ktorom môže povedať, že to bol najkvalitnejší šachový turnaj na území Slovenska. Uviedol to pre Nazahori.sk riaditeľ turnaja Milan Roman.

Pritom prvý ročník v minulej sezóne bol z hľadiska príprav hektický. „Prvotný nápad vznikol pol roka pred jeho štartom a za krátky čas sa nám podarilo usporiadať turnaj, ktorý bol už v tom čase jeden z najsilnejších na Slovensku. Teraz máme za sebou ročník, o ktorom môžeme povedať, že to bol najkvalitnejší turnaj na Slovensku. Mohol byť ešte kvalitnejší, ale opatrenia proti šíreniu nového koronavírusu nakoniec spôsobili niektoré škrty medzi prihlásenými šachistami. Som presvedčený, že o rok sa tu zíde ešte kvalitnejšia konkurencia,“ uviedol riaditeľ turnaja.

Podujatie v Skalici zahŕňa viac turnajov na jednom mieste. „Mali sme tri hlavné turnaje. K Open Skalica a k Schaeffler cupu pribudol uzavretý turnaj Tirnavia, ktorý vznikol v roku 1979 v Trnave. Požiadali nás o pomoc a my sme ich radi prichýlili pod svoje krídla. K týmto turnajom sme ešte uskutočnili dva jednodňové turnaje. Celkovo sa nám tak za šachovnicami predstavilo za týždeň približne 180 hráčov,“ doplnil Roman.

ed4ffd490c9f3d1937d952406e59f30a_XL

Viac turnajov na jednom mieste prinieslo aj možnosť konfrontácie mladých šachistov s kvalitnou konkurenciou. „To bolo základným cieľom organizácie tohto podujatia. Aby naši mladí hráči nemuseli ďaleko cestovať a dostali možnosť konfrontovať sa s kvalitnou konkurenciou a to nielen európskou, ale už aj z celosvetového hľadiska. Minulý rok sa turnajov zúčastnili predovšetkým hráči z okolia, ale tento rok už pribudli kluby z Bratislavy a ďalších slovenských miest, ale prišla napríklad aj česká mládežnícka reprezentácia na čele so šéftrénerom mládeže,“ doplnil Roman.

Šachové podujatie, ktoré sa odohralo v hoteli Sv. Ludmila prilákalo do Skalice množstvo návštevníkov. „Ak to zoberieme len čisto z ekonomického hľadiska, iba daň z ubytovania priniesla do mestskej kasy 1000 eur. Ale čo je dôležitejšie, na turnaji sa zúčastnili hráči 16 krajín, ktorí tu strávili viac ako týždeň a pri všetkej úcte ku Skalici, ináč by sa do nášho mesta nedostali a ani by o Skalicu nezavadili. Dotiahol ich sem šachový turnaj, týždeň žili v meste, stravovali sa tu, takže som presvedčený o významnom prínose pre naše mesto aj z hľadiska turistického ruchu. Je to vidieť aj na tom, že tí hráči, ktorí tu boli minulý rok sem pritiahli ďalších nových. Verím, že sa z toho postupne stane taká snežná guľa a hráči sa budú postupne nabaľovať,“ zakončil Roman.

Podujatie podporili spoločnosti Schaeffler Skalica, Protherm Production, Vaillant Group Slovakia s.r.o. a OZ Kvarteto.

Share This Article