Starosta na strane detí

Prešli dva týždne odvtedy, čo deti robili program svojím mamičkám a starým mamám ku Dňu matiek, a úlohy sa vymenili. Prišiel deň „D“, teda Medzinárodný deň detí a rodičia urobili program pre svoje ratolesti. Oslava sa musela o týždeň odložiť pre nepriaznivé počasie a zlý stav terénu na futbalovom ihrisku po povodni na začiatku mája, ale kto si počká, ten sa dočká. A na túto oslavu MDD sa čakať veru oplatilo. Počasie prialo už od rána, slnko svietilo a dal sa predpokladať pekný víkendový deň.

Odpoludnia 8. 6. 2013 sa na futbalovom ihrisku Letničie stretli nielen miestne deti, ale aj deti rodákov z tejto malej dedinky. Čakal ich tu pestrý športovo-zábavný program. Keďže všetky deti sú hravé a súťaživé, boli pre ne na trávnatej ploche pripravené rôzne súťažné disciplíny. Do súťaženia sa zapojili najmenšie i väčšie deti. Mohli si vyskúšať skákanie vo vreci, hádzanie loptou do koša, kopanie lopty na bránu so zavesenými  fľašami, slalom s ping-pongovou loptičkou na lyžičke, zhadzovanie plechoviek loptičkou. Zaujímavou a lákavou nielen pre deti bola aj  streľba zo vzduchovky na malé drevené špalíčky. Vyskúšali si to aj dievčatá.

Komu sa práve nechcelo súťažiť, mohol sa vyskákať na trampolíne. Na koniec súťaženia bolo pripravené preťahovanie sa lanom. Na jednu stranu lana sa postavili otcovia /organizujúci súťaže/ a na druhý koniec súťažiace deti. A aby dospeláci neboli oproti deťom v presile, na stranu detí sa pripojil aj letničský pán starosta Marián Dvorský. No hádajte, kto v preťahovaní lanom vyhral? No predsa deti!

Keďže počasie bolo horúce a slnko celý deň pálilo, nielen deťom ale aj organizátorom a rodičom, ktorí sprevádzali svoje deti či vnúčatá, padlo vhod občerstvenie sa nealkom, nanukmi, párkom v rohlíku či inými dobrotami. Lenže to ešte stále nebol koniec dňa. Deti čakali ešte ďalšie u nich už obľúbené tradičné atrakcie.

K futbalovému ihrisku prišli dve požiarnicke autá. Našťastie tentoraz nemuseli zasahovať pri žiadnej povodni či požiari, ani inom nešťastí, ale prišli urobiť radosť miestnym deťom. Ako? Nuž priestor za šatňami ihriska pokryla zvláštna biela hmota. Nie, nebol to sneh ako pred dvoma mesiacmi na Veľkú noc. Toto bola hasiaca pena, v ktorej sa deti dosýtosti vyjašili a vyskákali. Nikomu nevadilo, že deti budú mokré a špinavé, lebo ich mamičky mali so sebou pripravené všetko potrebné na ich preoblečenie a prezutie, lebo deň ešte stále nekončil. (Ale to oblečenie by si zaslúžilo vyprať v reklame, kde prášok hravo odstráni z detského trička blato, trávu aj fľaky od zmrzliny a džúsu…. )

S pokračujúcim dňom naltedoval zápas malých futbalistov letničskej prípravky proti Borskému Mikulášu. Medzičasom sa množstvo detí zhŕklo okolo stola s farbami, lebo mali záujem o maľovanie na tvár a telo. Po ihrisku potom pobehovali motýle, psíkovia, na bicykli premával malý spiderman a nakreslené zuby cerila i dravá šelma. Deti mali za celé odpoludnie zážitkov habadej. Kto vydržal celé odpoludnie až do konca, mohol si opiecť špekáčik nad ohníkom.

Bežne sa hovorieva: najedzte sa do sýtosti. Na deň detí by sme k tomu kľudne mohli dodať: vyskáčte sa do radosti. A kto bol víťazom tohto dňa? No predsa všetci, ktorí mali radosť z úsmevov detí a ich očí rozžiarených nefalšovanou detskou radosťou. Tešíme sa zase o rok!

 

Andula Kotvanová

 

Share This Article