Trpká komédia “ Osudy jedného vinára “ potešila divákov v Kopčanoch

 

V Kopčanoch bola nedeľa 12. apríla 2015 výnimočná. Po mnohých rokoch si mohli „kopčanáci“ pozrieť  v ich obci divadelnú hru, ktorú naštudovali herci zo Záhoráckeho divadla a divadla Svatopluk.  

Do kultúrneho domu zavítali herci a herečky zo Záhoráckeho divadla a divadla Svatopluk, aby potešili divákov trpkou komédiou      „ Osudy jedného vinára“, ktorá sa hrá už od roku 2011 a má za sebou desiatky repríz. Hra vznikla v rámci medzinárodného projektu Záhorácké a Moravsko – Slovácké divadlobraní a rozpráva o víne a osudoch ľudí s ním spojených. Oba partnerské divadelné súbory naštudovali hru v záhoráckom a moravsko-slováckom nárečí v duchu dlhodobého programu „Jak nám zobák narosteu.“

Autor Stano Šubík sa pri jej písaní inšpiroval životom známeho skalického vinára Alojza Masaryka.

Hra hovorí o živote vinárov v 20 storočí v bývalom Československu a prezentuje nedávnu spoločnú históriu Čechov a Slovákov a susedných regiónov Moravského Slovácka a Záhoria s prelomovými obdobiami rokov 1948, 1968 i 1989.

Hlavný hrdina Lojzek, zdedí vinohrad po rodičoch a len čo začne hospodáriť, vezmú mu ho komunisti. Potom pracuje Lojzek 40 rokov v družstevnom vinohrade a aj keď mu je po Nežnej revolúcii majetok vrátený, nedočká sa zaslúženej odmeny ktorá by mala prameniť z jeho usilovnej celoživotnej práce…. prečo? Odpoveď sa dozvedeli diváci na predstavení.

Komédia potešila každého bez ohľadu na vek. Starší si pri nej zaspomínali na nedávnu spoločnú československú minulosť a mladší sa dozvedeli zábavnou formou niečo o vinárskej tematike.

V predstavení účinkovala živá cimbálová hudba, herci zo Záhoria i Moravy tancovali a spievali 90 minút a po divadle čakala divákov ochutnávka výborného vína.

Jednu z hlavných rolí hrala jedna z najlepších neprofesionálnych herečiek na Záhorí ale najmä „ kopčaňáčka“ Ivona Bolebruchová, ktorá sa ako herečka prestavila pred svojimi rodákmi na rodnej pôde a vďaka ktorej malo prestavenie špeciálnu atmosféru.

V mene všetkých „kopčaňákov“ chcem poďakovať všetkým hercom a herečkám za neopakovateľný zážitok, ktorým spríjemnili divákom nedeľné populudnie.

 

Share This Article