V piatom ročníku CHESS SLOVAK OPEN v Skalici trikrát víťazstvo slovenskej jednotky!

Najväčší medzinárodný šachový turnaj na Slovensku, ktorý si získal uznanie už aj medzinárodnej šachovej federácie FIDE, má za sebou piaty ročník. Medzinárodná šachová federácia ho zaradila medzi 25 najvýznamnejších turnajov v Európe a medzi TOP 50 na svete.

Okrem štyroch šachových turnajov sa účastníci a návštevníci turnaja zapojili do sprievodných
aktivít: plavba loďou po Baťovom kanále, tenisový turnaj, pingpongový turnaj, futbal, plávanie,
golf. Akcia bola vysielaná cez livestream so sledovanosťou niekoľko tisíc ľudí. Navštívili sme
pamiatky mesta Skalica, zámok Márie Terézie v Holíči, výrobňu trdelníka, miestneho vinára,
holíčsky pivovar a ďalšie lokálne zaujímavosti.

Významní hráči slovenskej histórie veľmajstri Ľubomír Ftáčnik, Ján Plachetka a Sergej Movsesjan boli slávnostne prijatí u primátorky Skalice Oľgy Luptákovej, kde sa zapísali do pamätnej knihy mesta Skalica.

Víťazom hlavného turnaj sa stala slovenská šachová jednotka veľmajster Jerguš Pecháč, ktorý si odnáša okrem odmeny 1700 eur aj originálnu trofej vytvorenú z dreva lokálnym rezbárom Andrejom Iršom.

Získal 7,5 bodov z 9 partíí. Na druhom mieste skončil Anton Korobov(UA) a Štépán Hrbek(CZE) so 6,5 bodmi.

Medzi ženami bola najlepšou Quellet Maili-Jade z Kanady pred Anastasiou Rakhmangulovou z Ukrajiny a Olgou Sikorovou z Česka.

V B turnaji s názvom Kvarteto cup zvíťazil Brent Perrin z Anglicka, druhý skončil mladý slovenský hráč Jozef Benci pred ďalším slovenským mládežníckym reprezentantom Jonášom Ďuranom.

Víťazom turnaja v rapid šachu O pohár župana trnavského kraja sa stal slovenský reprezentant Jerguš Pecháč, turnaj v najrýchlejšom
bleskovom šachu O pohár primátorky mesta Skalica vyhral takisto Jerguš Pecháč.

Celkovo v Skalici hralo vyše 240 hráčov zo 16 krajín v štyroch turnajoch, spolu s mnohými z nich prišli rodinní príslušníci a tréneri a strávili tu desať dní plných akcií”, informoval riaditeľ turnaja a prezident Slovenského šachového zväzu Milan Roman.

Je úžasné vidieť, že niekto robí takúto veľkolepú akciu na Slovensku. Sem sa určite rád vrátim”, pochválil turnaj veľmajster Ľubomír Ftáčnik.

to šachová akcia patrí určite medzi TOP3 v Európe”, doplnil ho skúsený veľmajster a účastník stoviek turnajov po celom svete ambasádor skalického turnaja Ján Plachetka.

Skalický šachový festival podporili: FIDE, ENERGY Group, Kvarteto o.z., Trnavský samosprávny kraj, SCHAEFFLER Skalica, Protherm production, Hant, Mesto Skalica, CORAGEO, O2 Bussines Services, Vaillant Group, Slovakia s.r.o, Eustream, Slovanet Impact, Vinárstvo Winterbeg, Vinárstvo Vinpera, ROD Skalica, Cukranka, AGEL, Krajský šachový zväz Trnava, a SKAND Skalica.

Táto aktivita sa uskutočnila aj vďaka podpore Nadácie SPP.

Share This Article