V Skalici sa hrá už aj bedminton

Športové centrum BarBar v Skalici, ktoré ponúka možnosť zahrať si squash, stolný tenis a ďalšie športové hry, sa najnovšie rozrástlo o bedmintonovú halu. Prečítajte si rozhovor s BarBaristom J. Spáčilom.

Krásny prírastok máme teda v športovom prostredí Skalice, ďakujeme zaň. Ľudia môžu využívať bedmintonovú halu a hrať bedminton, takže ako, Juraj, ty ako jeden z aktivistov tohto milého športového daru vnímaš túto skutočnosť?

Keď nad tým tak rozmýšľam, tak v Skalici sa dá hrať snáď úplne všetko. Len u nás v športovom centre sa dá hrať okrem bedmintonu aj squash, volejbal, stolný tenis, či florbal.

Poďme teraz pekne od začiatku, ako vôbec vznikla myšlienka vybudovať bedmintonový stánok a naplnili sa očakávania?

V prvom rade bedminton je vo svete mimoriadne populárny šport, čo sa u nás možno až tak nevie. V susedných Čechách a hlavne na Morave zažíva momentálne veľký boom a hrajú ho doslova celé rodiny. S myšlienkou vybudovať bedmintonovú halu v susedstve squash centra v Skalici prišiel Slavomír Svoboda. V decembri 2012 bolo všetko pripravené a mohli sme odštartovať.  A musím povedať že si tento dynamický šport získal ihneď množstvo priaznivcov zo Skalice i okolia.

Čo je takým prísľubom do budúcnosti ohľadom skalického bedmintonu?

Bedminton si môže zahrať úplne každý len tak pre zábavu. Pre tých súťaživejších tu bude od septembra 2013 Skalická amatérska liga, kde radi privítame ženy aj mužov nielen zo Skalice. Samozrejmosťou budú víkendové turnaje v dvojhre, či štvorhre. O pripravovaných akciách sa možno dozvedieť viac na našom webe: barbarskalica.sk.

Ty sám si, Juri, aktívny hráč squashu, reprezentuješ spolu s ďalšími chlapcami a zanietencami vzorne mesto. Čo pre teba znamená bedminton a aké nové možnosti tebe i iným dáva v sebarealizácii?
Bedminton je výborná zábava, ale aj veľká drina. Na tej najvyššej úrovni vyžaduje po fyzickej stránke výbušnosť, rýchlosť, silu aj kondíciu. Ako doplnkový šport je vhodný naozaj snáď ku všetkému, navyše sa dá hrať celoročne. Na druhej strane prichádzajú k nám aj manželské páry, či celé rodinky a nepotrebujú hrať ani na body. Každopádne sa pri hre musia hýbať a pritom sa dobre zabavia. Čo potrebuješ viac? 🙂

Bedminton teda už fachčí v Skalici naplno. Ako vnímajú ľudia tento fakt, že tu niečo také je a ako sú podľa teba spokojní?

Samozrejme, je to nové športovisko a každá nová vec má svoje muchy. Stále je čo zlepšovať, ale snažíme sa, aby prostredie pre hráčov bolo príjemné a čisté. Keď si ľudia opäť prídu zahrať, teší nás to.

Určite máte v klube vízie, plány a myslíte na perspektívu tejto hry, tak aké sú tie ďalšie želania a priania v súvislosti so skalickým bedmintonom?

Nechceme sa porovnávať kolektívnymi športami – hokejom, alebo futbalom, ktoré majú v Skalici bohatú tradíciu. Nás inšpirujú skôr raketové športy tenis, stolný tenis či squash, všetky majú v Skalici veľmi dobré zázemie. Čo sa týka tých mladších priaznivcov, pre nich sme vytvorili krúžok Centra voľného času, kde sa nám mladí bedmintonisti schádzajú každý piatok. Teraz v marci usporiadame turnaj skalických základných škôl. Na júl je prichystaný projekt „Raketové prázdniny“, kde sa nám budú mladí hráči vo veku 8-18 rokov stretávať počas jedného týždňa v našom športovom centre. Radi by sme ich naučili základy bedmintonu a squashu. Našou prvoradou úlohou je momentálne rozšíriť mládežnícku základňu. Pevne verím, že sa nám podarí vybudovať v priebehu niekoľkých rokov družstvá dospelých i mládeže, ktoré by reprezentovali Skalicu v Slovenských súťažiach.

A ak by si teda mal ľuďom tento šport odporučiť, čo by si im povedal a ako by si ich navnadil, aby bedminton hrávali a našli v ňom príjemný pôžitok zo športovania?

Bedminton je šport, ktorý sa dá hrať veľmi zábavnou formou aj na tej najnižšej úrovni. Skutočne aj začiatočníci dokážu udržať loptičku v hre pomerne dlho. Navyše stretneš množstvo nových ľudí. Som presvedčený, že v bedmintone drieme veľký potenciál a má nepochybne veľkú budúcnosť.

Monika Kušnierová

TAGGED: ,
Share This Article