V Skalici sa už štvrtýkrát uskutočnil najvýznamnejší šachový turnaj na Slovensku!

Najväčší a najsilnejší medzinárodný šachový turnaj na Slovensku, ktorý si získal uznanie už aj medzinárodnej šachovej federácie, má za sebou štvrtý ročník. Medzinárodná šachová federácia ho zaradila medzi 25 najvýznamnejších turnajov v Európe a medzi TOP 50 na svete.

sach skalica

Okrem štyroch šachových turnajov sa účastníci a návštevníci turnaja zapojili do sprievodných aktivít: plavba loďou po Baťovom kanále, tenisový turnaj, pingpongový turnaj, futbal, plávanie, golf. Akcia bola vysielaná cez livestream so sledovanosťou niekoľko tisíc ľudí. Navštívili sme pamiatky mesta Skalica, zámok Márie Terézie v Holíči, výrobňu trdelníka, miestneho vinára, holíčsky pivovar a ďalšie lokálne zaujímavosti.

Víťazom hlavného turnaj sa stal mladý nádejný slovenský reprezentant Filip Haring z Banskej Bystrice, ktorý si odnáša okrem odmeny 1600 eur svoju prvú splnenú veľmajstrovskú normu. Získal 7 bodov z 9 partíí rovnako ako druhý v poradí, slovenská jednotka Jerguš Pecháč. Na treťom mieste skončil Vlastimil Babula z Uherského Brodu.

V B turnaji s názvom Schaeffler cup obhájila prvenstvo z minulého roku Simona Bochníčková z KŠN Bratislava vo veľmi vyrovnanom turnaji, kde prví traja získali rovnaký počet 7 bodov z 9 partií. Na druhom mieste skončil Aksel Brasoy z Nórska, tretí Jáchym Hrbek z Prahy.

Ceny spolu s riaditeľom turnaja odovzdával štátny tajomník Ministerstva školstva, vedy, výskumu a športu Ivan Husár.

Víťazom turnaja v rapid šachu sa stal slovenský reprezentant Samir Sahidi, turnaj v najrýchlejšom bleskovom šachu Corageo Blitz vyhral Aczel Gergely z Maďarska.

Celkovo v Skalici hralo 222 hráčov zo 16 krajín v štyroch turnajoch, spolu s mnohými z nich prišli rodinní príslušníci a tréneri ”, informoval riaditeľ turnaja a prezident Slovenského šachového zväzu Milan Roman.

V sobotu sa uskutočnila beseda a autogramiáda so slovenskými účastníkmi Šachových olympiád, kde okrem Jerguša Pecháča zavítali prvý slovenský veľmajster Ján Plachetka, veľmajster Ľubomír Ftáčnik a veľmajster Igor Stohl.

“Je úžasné vidieť, že niekto robí takúto veľkolepú akciu na Slovensku”, pochválil turnaj veľmajster Ľubomír Ftáčnik.

“Táto šachová akcia patrí určite medzi TOP3 v Európe”, doplnil ho skúsený veľmajster a účastník stoviek turnajov po celom svete Ján Plachetka.

Share This Article